Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cocuğu alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 15-12-2011, 19:11   #1
Konuk

Varsayılan cocuğu alabilir miyim?

ben eşimle barıştım daha öncede ayrılmıştık ama barıştık şimdi tekrar yürümüyo yani ben ayrılmak istiyorum ama cocuğumu alabilirmiyim ailesi yüzünden gecinemiyoruz eşim benimle konuşmuyo parayı bile annesine veriyo bana bi ihtiyacın varmı yokmu sormuyo bile ne yapmalıyım...
Old 15-12-2011, 22:04   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk,

Eşinizle barıştığınız tarihten önceki olayları artık boşanma sebebi yapamazsınız. Barışmadan önceki olayları affetmiş sayılırsınız. Ancak barıştıktan sonra da şiddetli geçimsizlik teşkil eden olaylar devam ediyorsa ve boşanma davasında bu olayları ispat ederseniz boşanabilirsiniz.

Çocuğun velayeti yaşının küçük olup olmadığı ile ilgili olarak değişen ihtimallerde anne veya babaya verilebilir.

Çocuğun yaşı küçükse ve anne yanında kalması çocuğun gelişimi açısından ciddi tehlikeler taşımıyorsa, anne bakım ve şefkatine ihtiyaç çağındaki çocuğun velayeti genelde anneye verilir. Ancak çocuk büyükse ve kendini ifade edebileceği bir yaştaysa(7-8 yaşlarından itibaren) çocuğun görüşü önem kazanacaktır.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 20-12-2011, 20:39   #3
Konuk

ben şuan eşimin ailesiyle falan yaşıyorum beni cok huzursuz ediyolar eşimde ailesiyle kalmak istiyo ben ayrılmak istediğimde cocuğumu alıp gidebilirim değilmi.. cünkü aynı evde yaşadıkca beni insan yerine koymuyolar napabilirim...
Old 21-12-2011, 09:08   #4
kezzy

Sayın katılımcı;
Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velâyeti birlikte kullanırlar.
Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hâli gerçekleşmişse hâkim, velâyeti eşlerden birine verebilir.

Ayrılık durumunda gerekli tedbirleri hakim alacaktır.

Hak kaybına uğramamak için bir avukatla birlikte hareket etmeniz menfaatinizedir.

Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Old 21-12-2011, 13:31   #5
Av. Hatun Olguner

Eşinizin size ailesinden ayrı bir ev açması gerekiyor.Ailesi ile birlikte yaşamağa zorlaması boşanma sebebidir. Ayrılmak istediğinizde çocuğunuzu alıp gidebilirsiniz.Boşanma davası açtığınızda da çocuğun velayetini tedbiren talep ederseniz mahkeme bu konuda şartlara göre bir karar verecektir. Evden ayrılınca boşanma davanızı hemen açarsanız mahkeme çocuğun velayeti ve nafaka ile ilgili geçici kararını sizin tedbir talebinize binaen verecektir.(Kendiniz için ve çocuk için boşanma davası süresince tedbir nafakası,boşanmanın kesinleşmesinden itibaren sizin için yoksulluk çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz)

Boşanma davası açmayı düşünmüyorsanız ayrılık davası da açabilirsiniz. Veya ne boşanma ne ayrılık davası açmadan ayrı yaşamaya başladığınızda sırf çocuğun tedbiren velayeti ve tedbir nafakası davası da açabilirsiniz.
Old 26-12-2011, 16:24   #6
Konuk

cok teşekkür ederim iyiki varsınız Allah sizi başımızdan eksik etmesin içimi okadar rahatlattınızki tekrar teşekkür ederim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi