Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

delil tespiti dilekçesi ile taraf tespiti istenebilir mi

Yanıt
Old 20-02-2007, 12:08   #1
erdal7

Varsayılan delil tespiti dilekçesi ile taraf tespiti istenebilir mi

Sayın Meslaktaşlarım ,

Bu gün ,bir avukat arkadaşım sordu. Bana ilginç geldi ve siteye soru şeklinde getirerek tartışmaya açmak istedim.

Soru: Vatandaşın dairesinde bir kısım adamlar çok uzun bir zamandır oturuyorlarmış. Aarada kira ilişkisi yok. G.menkul sahibi ,fuzuli şagillerin kim olduğunu da bilmiyor. Soruya göre de bu şahıslar hakkında meni müdahale ve ecrimisil davası açacakmış yanlız oturanların kimliklerini bilmediği için davadan önce DELİL TESPİTİ ile fuzuli şagillerin kim olduğunu tespit ettirebilir miyim diye soruluyor.

Benim görüşüm olumsuz. , Fakat konu tartışmaya değer kanaatindeyim.

Saygılarımı sunarım. Av.Erdal
Old 20-02-2007, 12:29   #2
Jeanne D'arc

Çok enterasan. Bunu tespit ettirmek için mahkemeye neden gerek duyuyor ki! Kaldı ki şahsen tespit edememesini gerektiren her ne sebep var ise, mahkeme heyeti keşif için geldiğinde de aynı sebeplerden dolayı, tespit edememesi de fazlasıyla ihtimal dahilinde.

Teorik olarak ise; delil tespiti yoluyla, taraf tespitinin mümkün olmadığını düşünüyorum. "Taraf", "delil" olarak değerlendirilemez. Ancak bunu yazarken veraset davası da aklıma gelmedi değil. Taraf tespiti değil de; durum tespiti yapılsa! Yani bence; mahkeme, "benim evimi ne idüğü belirsiz kişiler işgal ettiler, kimliklerini tespit et" şeklindeki dilekçeye pek hoş bakmaz ama "... adresindeki gayrimenkulümun, kimliği dahi yapılacak keşif sırasında belli olacak kimselerce, işgalinin tespitini" talep etmek daha olası gözüküyor.

En pratik yol, karakola konut dokunulmazlığını ihlalden şikayet edip, ifadelerinin alınması suretiyle kimliklerinin tespiti üzerine, kaymakamlık marifetiyle idari yoldan men'i müdahalenin sağlanmasıdır, bence.

Saygılarımla.
Old 20-02-2007, 12:34   #3
tosunkartal

Varsayılan Aynı fikirdeyim

Sayın Erdal7;

Ben de sizi gibi olumsuz düşünüyorum. Zaten gerek olmadığını da düşünüyorum. Direkt olarak mahkemeye başvurup meni müdahale isteyebilir kanaatindeyim.

Saygılarımla.
Old 21-02-2007, 04:07   #4
Av.Ayse E.

sayın meslektasım..
bencede yapılabılınır gb geldı nasıl ıstıhkak davaklarını acarken alacaklının adı tarafımızca bılınmemektedır seklınde bır ıbare ıle davayı acabılıyorsak delıl tespıtındede bır nevı dava oldugu ıcin ve amacının zaten orda kım oldugunun anlasılması ıcın yapıldıgını dusunursek taraf teskılı saglanabılınır dıye dusunuyorum...
ama sızınkınde olmaz cunku yanlıs hatırlamıyorsam fuzulı ısgal davası acabılmenız ıcın delıl tespıtı gereklı ama delıl tespıtınden once fuzulı sagıllere eskı hale getırılmesı ıcın ıhtarname gondermenız gereklıkı bu durumda zaten ıhtarname ıcın adlarını bılmenız gerektıgı suphesız...
ama ıhtarnameyı cekmek ıcın gereklı bılgıler ıcın delıl tespıtı yaptırabılırsınız dıye dusunuyorum burada ancak delıl tespıtı yapılacak bır masraf ıhtarname cekılecek ıkıncı masraf bı daha delıl tespıtı yapılacak ucuncu masraf ve sonunda davayı acabıleceksınız kı kullıyen masraf...
cevap veren meslaktaslarıma katılıyorum menı mudahale en uygun cozum...
ıyı calısmalar..
Old 18-01-2008, 11:24   #5
Aslı Elif KOŞAR

İleride aleyhine dava açılacak olan hakiki ve hükmi şahıslar hakkında delil tespiti istenebilir.
Old 19-06-2008, 15:16   #6
AV,MEHMET KÜÇÜK

Bana göre,işgal edilen konutda bir taşınmaz maldır.Nasıl ki taşınmaz bir mala yapılan tecavüzün tespitini talep edebiliyor isek,aynı şekilde konuta yapılan da tecavüz olduğundan,bununda tespitini talep edebiliriz.Ancak burada,tecavüz eilip edilmediğinin ve tecavüz edenlerin kimler olduğunun tesptini talep edebilir isek de,mahkeme,kişilerin kimliklerini gizlemeleri halinde zorla üzerlerini aramak veya zorla kimliklerini ibraz etmek şeklinde bir yaptırımda bulunamaz.Yapılan işlem,talep sonucu gidilen tespit işlemi olup,taraf teşkili yapılarak verilen bir karara dayanmadığı için,aksi hal kişi hürriyetine tecavüz olarak da değerlendirilebilinir.
En iyisi,böyle bir durumda,1774 sayılı kimlik bildirme yasası çerçevesinde hareket edilerek idari makamdan bu kişilerin kimliklerinin tespitinin zabıta marifetiyle yaptırılması yoluna gidilmesi hem zaman ve hem de maddi yönden daha ekonomik ve sağlıklı olabilir kanısındayım.
Saygılarımla,
Old 19-06-2008, 17:39   #7
Ekin EKŞİ YILMAZER

Bence de kimlik tespiti yapılabilir. Zira yargılamada tarafların eşitliği prensibi vardır. Savcılık kimlik tespiti yapabiliyorsa savunma veya iddia makamının diğer üyeleri de yapabilir. Benim de elimde buna ilişkin bir konu var ben de ilgli yerlerden yazılı olarak bilgi istedim ancak yazılar resmi olmayınca dikkate alınmıyor. mahkemece olmasını da tavsiye ederim. Zira noterler de avukatlar gibi aynı pozisyona sokuluyor.
Old 30-07-2008, 09:58   #8
nizar

Ben de şunu sormak istiyorum. Taşınmaza gelen suya komşu taşınmaz maliki kepçe atmak suretiyle haksız olarak müdahale etmiş ve biz de bu müdahaleyi bir an önce durdurmak istiyoruz.
Esas davadan önce komşu taşınmaz maliki tarafından suya haksız olarak müdahale edildiğini ve müdahale biçimini, kimin tarafından müdahale edildiğinin tespitini ve ihtiyati tedbir yoluyla müdahalenin durdurulmasını istemek mi gerekir?
Yoksa doğrudan eda davası mı(müdahalenin men'i)açmak gerekir? Davacı olarak hukuki yarar yokluğundan delil tespiti ve ihtiyati tedbir talebi talebimiz red edilebilir mi? Endişem doğrudan meni müdahale davası açılması durumunda dava sırasında haksız müdahalenin izleri ortadan kalkarsa davanın ispatı güçleşmez mi?
Old 30-07-2008, 11:26   #9
Hasan Coşkun

Delil geçmşte yaşanmış olduğu iddia edilen bir olayın varlığı ya da yokluğunu ispatlamaya sağlayan araçlardır.Eğer olay şimdi cereyan ediyorsa bunun için klasik delillerin yerine gözlem vs yöntemlere başvurularak olay ve olayı yapan kişi tesbit edilebilir.Bu delil tesbiti değil olayın tesbitidir.Mahkemenin olayı tesbit etme hakkı mantıksal olarak vardır.Olayın ve öznesinin tesbiti de bir delildir.Esasan burda bir delil yaratma vardır. Konu genişletilebilir.
Old 30-07-2008, 12:21   #10
Hasan Coşkun

Sayın Ergül delil tesbiti istemenizde hukuki yararınız vardır,çünkü dediğniz gibi delilin kaybolma tehlikesi vardır.Ancak davanın esasını çezecek tedbir kararı verilemeyeceğinden tedbir isteminiz reddedilecekir
Old 30-07-2008, 13:12   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Delil Tespitinin bu olayda "hasım belirtmeksizin" mümkün olabileceğini düşünüyorum. Talep kısmında Tarafın tespitini değil, tecavüzün tespitini istediğinizde, zaten varsa tecavüz edenler de belirlenmiş olacaktır düşüncesindeyim.
Old 03-03-2010, 18:13   #12
Av. Eyüp KATI

sayın Av. Mehmet Saim DİKİCİ 'tecavüzün tespiti istendiğinde' sözünüze mahkemelerin bakış açısından mümkün olmadığını düşünüyorum. tecavüzün olup olmadığı tespit davasında değil 'men' ine yönelik dava açılabileceği tecavüzün olup olmadığının bu davanın konusu olduğu' şeklinde karar verilmesi de pek muhtemeldir diye düşünüyorum.
Old 03-03-2010, 22:41   #13
lawyer_721

ben ise sayın dikiceye katılıyorum. delil tespit davasında hasım belirtme zorunluluğu yoktu. diğer bir anlatımla yanlış hasım gösterdiğimizde de hiç bir sorun olmaz. sadece ilerde açacağımız esas dava biraz uzar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi