Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşandım çocuklarım babasının velayetinde bana miras kalırsa

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2012, 08:46   #1
Konuk

Varsayılan Boşandım çocuklarım babasının velayetinde bana miras kalırsa

ben boşandım. çocuğum babasının velayetinde. mahkeme çocuğumu babasına verdi.çocuğum bende kalmıyor.

benim hiç bir şeyim yok babamın evinde kalıyorum.
babamın 2 dairesi var. annem var 2 de kardeşim var.

aklıma takıldığı için soruyorum.

ben babamdan önce ölürsem ve babamda benden sonra ölürse

velayeti eski eşimde olan çocuğum ; ben öldüğümde , ileride de babam ölürse benim babamdan kalacak mirasıma
babamın eşi yani annem ile ve diğer kardeşlerimle beraber mirasçı olabilir mi ?
Old 26-11-2012, 12:02   #2
üye7160

Sayın Konuk,velayetin babada olması çocuğunuzun sizin mirasınızda hak sahibi olmasına engel değildir.
Sizde babanızdan önce ölseniz bile babanızın mirası çocukları ve eşi arasında pay edilecek size düşen miras payıda çocuğunuza kalacaktır.Yani sizden dolayı çocuğunuz dedesinin mirasında hak sahibidir.
Old 26-11-2012, 16:50   #3
Konuk

sn yıldız hukuk ;
ben bunu babama ve kardeşlerime söylediğimde ,
madem sen önce ölünce ve sonrada babamız vefat edince velayeti eski eşinde olan çocukların mirasta hak iddaa edecekler ,
babamın , ve 2 erkek kardeşimin bana dedikleri ;

-o zaman sende bizim oturduğumuz evden çık diyorlar.
sana şimdiye kadar baktık , şimdiden sonrada ölene kadar bakacağız , ilaçlarını aldık , giyecek , yiyecek , içecek ihtiyaçlarını karşıladık , karşılıyoruz iyi birde sen vefat edince velayeti sende olmayan boşandığın eşinde olan çocuğun gelicek mirastan hak iddia edecek ,

Bilhassa 2 erkek kardeşim , bu evi biz kendi kazandıklarımızla yaptık , aramızda anlaşmazlık olmasın diye babamızın üstüne yaptık , sen mi çalıştın para koydunda yaptın veya o çocukmu çalıştıda para koyupta yaptı , sana boşandıktan sonra 1 lira yardım mı yapıldıda sen vefat edersen ve ardından babamız vefat ederse bizim emeğimiz olan evden senin velayeti eski eşinde olan çocuğuna pay vericez diyorlar ?

olmaz diyorlar.
Madem öyle çık o zaman kendi hayatını kur diyorlar. Biz niye bakalım ki sana diyorlar.

Çalışıp kazandık evi babamımızın üstüne yaptık hatamı ettik diyorlar.

Bende çalışmıyorum ve gerçekten masraflarımıda iki erkek kardeşim ve babam karşılıyorlar.

Ben böyle söylediğimde kızıyorlar. velayeti eski eşinde olan çocuğunda gitsin kendi babasının malına mirasçı olsun sakın ileride böyle bir şey için gelmesin , şayet gelecek olursa sende o zaman sende evden ayrıl git kendine kendin bak diyorlar ?

para kolaymı kazanılıyor sanıyorsun diyorlar ?
Old 27-11-2012, 13:08   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuğunuz 18 yaşına gelmeden kimse ona ait hakdan feragat edemez.

Çocuğunuz ancak kendi isteği ile 18 yaşından sonra miras hissesinden feragat edebilir.

Ev gerçekte kardeşler tarafından yapılmış ise, ayrıca bir dava açarak tescilini üzerlerine sağlayabilecekleri gibi baba kabul ediyorsa tapuda işlem de yapabilirler.

Hiçbir gelirinizin olmadığını kanıtlayarak, mülki amirliklere (Kaymakamlık, valilik) ve Belediyelere yardım için başvurabilirsiniz. Yeşil kart için başvurabilirsiniz. Aşağıdaki linkler de yol gösterici olabilir. Sağlık yardımı ve yeşil kart açısından da bilgiler içermektedir.

http://sydv.istanbul.gov.tr/Default.aspx?pid=266

http://sbu.saglik.gov.tr/yesil/

Boşanma davanızda, yoksulluk nafakası isteğinizden feragat etmemişseniz, boşanmanın kesinleşmesi üzerinden 1 yıl geçmemise yoksulluk nafakası davasını eşinize karşı açabilirsiniz. Eğer yoksulluk nafakası talebinde bulunmuşsanız ve reddedilmişse yeniden talepte bulunulamaz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi