Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahliye iradesi.

Yanıt
Old 23-03-2007, 13:41   #1
seyitsonmez

Varsayılan tahliye iradesi.

sevgili meslektaşlarım.

kira alacağının ödenmemesi sebebiyle temerrüd nedeniyle örnek no 13 gonderdık, ödenmedi ve tahliye İçin İtm' ye başvurduk durşması 4 Nisan da

sorum şu: farzedelimki dava olumsuz sonuçlandı. Kira sözleşmeside 10 nisanda bitiyor. bana göre yaptığımız icra takibi tahliye iradesini içeriyor yinede kira sözleşmesini yenilemediğimizi bidirmek için ihtar çekmek gerekmi?
Old 23-03-2007, 14:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
sorum şu: farzedelimki dava olumsuz sonuçlandı. Kira sözleşmeside 10 nisanda bitiyor. bana göre yaptığımız icra takibi tahliye iradesini içeriyor yinede kira sözleşmesini yenilemediğimizi bidirmek için ihtar çekmek gerekmi?

Tahliye iradesini karşı tarafa bildirmenizin veya ihtarname keşide etmenizin pratikte faydası ne olacak?

Saygılarımla
Old 23-03-2007, 14:44   #3
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tahliye iradesini karşı tarafa bildirmenizin veya ihtarname keşide etmenizin pratikte faydası ne olacak?

Saygılarımla

tahliye iradesi demekle sözleşmeyi yenilemek istemediğimizi söylemek istedim. Ama bir kaç kellimelik sorunuza cevap yazarken aklıma geldiki sözleşmeyi yenilemek istememek bir tahliye sebebi değil
Old 23-03-2007, 19:01   #4
Av.Ayse E.

kıracı ıcra takıbınden sonrakı kıraları odedımı pekı...genelde oldugu gb
odemedı ıdı ıse dıger aylara aıt ıcra takıbı yaparsınız...
tahlıye etmek ıstıyorsanız ıkı haklı ıhtara dayanırsınız...
ıyı calısmalr...
Old 23-03-2007, 19:29   #5
özgür

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
sevgili meslektaşlarım.

kira alacağının ödenmemesi sebebiyle temerrüd nedeniyle örnek no 13 gonderdık, ödenmedi ve tahliye İçin İtm' ye başvurduk durşması 4 Nisan da

Sayın Seyit Sönmez
Örnek 13 ödeme emirini gönderdiğinizde takip talebinde haciz ve tahliye talep edersiniz.Bu ödeme emri zaten bir tahliye iradesini de içerir.Davalı Borçlu tebellüğ ettiğine göre ayrıca ihtarnameye gerek yoktur.Dikkat edilmesi gereken husus davanın uzaması ihtimaline karşı(ki uzayacaktır) yeni kira dönemi için kira miktarında yapacagınız bir artırma sözkonusu ise ,bu ihtarda da kira alacagını kabulun kira aktinin yenilendigi anlamına gelmediğini de ihtar etmek olacaktır.
Saygılarımla
Old 23-03-2007, 20:50   #6
Avukat Canip Kazan

Dava süresinde açılmışsa, tebligat usulüne uygun yapılmışsa ve duruşma günü icra dosyası mahkeme dosyasının içinde ise tahliye kararı çıkacaktır. İçiniz rahat olsun..
Old 23-03-2007, 21:09   #7
Av.K.P

6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanunun 11. maddesi gereğince kiracı kira süresinin bitiminden en az onbeş gün önce kiralananı tahliye edeceğini kiralayana yazı ile bildirmek suretiyle sözleşmeyi feshetmediği takdirde, sözleşme aynı şartlarla bir yıl daha uzamış sayılır. 6570 Sayılı Yasa kiralayana süre bitimi nedeniyle akdi fesih hakkı tanımadığı gibi 7. maddesinde de tahliye sebeplerini sınırlı olarak saymıştır. Bu kanunda ve Borçlar Kanununda gösterilen haller dışında tahliye kararı verilemez. Dolayısıyla kira sözleşmesinin bitmesi size tahliye hakkı vermez ve bu yüzden tahliye iradenizi ortaya koymanın pratik bir sonucu yok. Eğer kiracı sizin takibe koyduğunuz kira bedelini ödediğini ispatlayamazsa tahliye kararı verilir. İyi çaışmalar.
Old 23-03-2007, 21:44   #8
recepbarlas

Av.Kader'e katılıyorum.Sözleşme süresinin sonunda,sözleşmeyi sona erdirme hakkı kiracıya tanınmıştır.
Old 25-03-2007, 00:50   #9
özgür

Alıntı:
Yazan recepbarlas
Av.Kader'e katılıyorum.Sözleşme süresinin sonunda,sözleşmeyi sona erdirme hakkı kiracıya tanınmıştır.

Sayın Meslektaşım örnek 13 aşagıdaki ihtarı yapar.Sözleşmeyi fesih hakkının sadece kiracı tarafından kullanılabileceği görüşüne katılmıyorum.

ÖRNEK 13;

Yukarıda yazılı borcu işbu ödeme emrinin tebliğ tarihinden itibaren 30 ( Otuz ) gün içinde ödemeniz , yine borcun bir kısmına veya tamamına veya alacaklının takibine karşı bir itirazınız varsa, yine bu ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren 7 ( Yedi ) gün içinde açıkça ve sebepleri ile birlikte İcra İflas Kanununun 62.inci maddesi hükmü gereğince dilekçe ile veya sözlü olarak icra dairesine bildirmeniz,kira aktini ve sözleşmedeki imzanızı kesin ve açık olarak reddetmediğiniz takdirde, akdi kabul etmiş sayılacağınız ,yukarıdaki süreler içinde borcu ödemez veya itiraz etmezseniz ,alacaklının tetkik merciinden tahliyenizi isteyebileceği ve kesinleşen kira alacağından dolayı da haciz talep edebileceği ihtar olunur.

Saygılarımla

Old 26-03-2007, 15:10   #10
av.cgoksen

av.can'a katılıyorum..
Şayet icra takibine itiraz edilmemişse,30 günlük süre içinde ödeme yapılmamışsa,Tahliye davasında da taraf teşkili sağlanmışsa herhangi bir problem çıkmayacaktır.
Davanın kabulü ile İİK m.269/a maddesine göre kiracının tahliyesine karar verilecektir.Endişelenmeyin.
Saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi