Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KarŞilik Dava Harci Sonradan Yatirilabİlİr Mİ?

Yanıt
Old 07-11-2007, 14:56   #1
OZDEMİR

Mesaj KarŞilik Dava Harci Sonradan Yatirilabİlİr Mİ?

Davacı koca boşanma davası açmış,davalı kadın cevap dilekçesinde boşanmak istediğini,maddi manevi tzminat taleplerini yazmış.Ancak karşı dava açmamış.2002 den sonra alınan evin yarısını istediğini ve altınların iadesini istediğini belirterek bana müracat etti.Bu talepler için zamanında karşı dava açmalıydı ve harç yatırmalıydı.Ancak bu süre geçmiş.Şu anda ne yapabilirim?Daha önce aynı durumda kalmıştım ve usulüne uygun açılmış karşı davam olmadığından taleplerim red edilmişti.Şimdi de aynı sonuçla karşılaşmak istemiyorum.Davalı müvekkilimin cevap dilekçesini ıslah etsem bu sorunu bu şekilde çözebilir miyim? İlgi ve yardımlarıza şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-11-2007, 15:05   #2
miss_lawyer

katkı payı alacağı ve altın için verilen kesin karar yoksa bu taleplerin davaları açılabilir. Ayrıca altın davası zamanaşımına da tabi değil..
Old 07-11-2007, 15:39   #3
OZDEMİR

Bahsettiğim dava karşı davadır.Yani cevap süresi içinde açılmak zorunda olan,süre geçerse açılamayacak olan ve harca tabi olan davadır.
Old 08-11-2007, 18:34   #4
OLCAYK

Sayın Özdemir 2002' den sonra alınan evle ilgili her türlü talep boşanma davasının sonucuna bağlıdır ve bence ayrı bir davanın konusudur. Mal rejiminin tasfiyesi davasında boşanma davasının kesinleşmesi beklenilmektedir. Bu davada tedbir konulabilir.

Karşılık davanın ıslah yoluyla açılabileceğine ilişkin bir Yargıtay kararını ben bulamamıştım. Baki Kuru açılabilir, Saim Üstündağ açılamaz diyor . (Prof. Dr.Baki Kuru Hukuk Muhakemeleri Usulü Cilt 4).

Meslektaşların soruları adlı kısımda mal rejimi ve tasfiyesi ile ilgili bir çok konu yer almaktadır.
Old 05-05-2008, 12:21   #5
OZDEMİR

Varsayılan Zamani GeÇen KarŞilik Dava

Sayin MeslektaŞlarim Sİze De Yardimci Olmasi AÇisindan Bu Davanin Sonucunu Bİldİrmek İsterİm.
Bakİ Kuru'nun Islah İle Cevap DİlekÇesİnİ DeĞİŞtİrme İle İlgİlİ Yazisina Dayanarak ;davaya Cevap DİlekÇemİ Yenİ Halİ İle Yazip Islah Ettİm.karŞi Dava AÇma SÜresİnİn De Yenİden BaŞlayacaĞina İlİŞkİn Bakİ Kurunun GÖrÜŞÜnÜ İÇeren Yaziyi Ekleyİp KarŞilik Dava AÇtim Ve Harcini Ödedİm.mahkeme Kararda ., KarŞi Davanin SÜresİnde AÇilmadiĞindan Islahin Bu SÜreyİ BaŞlatmayacaĞini, SunduĞum Evrakin Sadece Doktrİn GÖrÜŞÜ Olup Bu Konuda Yargitayin Bİr GÖrÜŞÜ BulundadiĞini Belİrtİp Davamin AÇilmamiŞ Sayilmasina Karar Verdİ.
Old 05-05-2008, 16:14   #6
recepbarlas

Sonradan harç yatırılmaz.Çünkü 10 gün içinde açılmalı.En doğrusu ayrı bir dava açarak birleştirmek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi