Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

velayet, görüş günü

Yanıt
Old 05-03-2015, 13:13   #1
outlawyer

Varsayılan velayet, görüş günü

Selamlar; Anne olan müvekkilimin evlilik dışı 4 yaşında çocuğu vardır. Nüfus hanesinde babasının ismi var ve çocuk babasının soyadını taşıyor. Kanuna göre velayet annede olmasına rağmen; baba çocuğu göstermiyor. Hangi yolu izlemem gerek? Velayet davası artık açılamaz diye düşünüyorum, görüş günlerinin düzenlenmesi şeklinde dava açıp, ilama dayalı icra takibi mi yapmalıyım
Old 05-03-2015, 13:45   #3
Av.Tuğba Elmas

Sayın Meslektaşım,
Velayet annede ise direkt kolluk kuvvetlerine çocuğun anneye teslimi hususunda başvursanız daha iyi olmaz mı?
Tabi her zaman anne, çocuğu ile kişisel ilişki kurmayı mahkemeden talep edebilir. Saygılarımla ...
Old 05-03-2015, 14:01   #4
av.d.d

Alıntı:
Yazan outlawyer
Kanuna göre velayet annede olmasına rağmen;

bu cümleyi kurup, sonrasında

Alıntı:
görüş günlerinin düzenlenmesi şeklinde dava açıp

derseniz, çelişkili bir durum ortaya çıkar. Şahsi ilişki tesisini, velayet kendisinde bulunmayan taraf istemektedir. Bu nedenlerle, yasal olarak, velayet kendisinde olan taraf, ilgili yer Cumhuriyet Başsavcılığına başvurup, şikayette bulunacaktır.
Old 05-03-2015, 14:08   #5
outlawyer

Sayın Kezzy, bu başlıkları okumuştum, bazılarında velayetin tespiti için dava açılamaz tarzında düşünceler okuduğumu hatırlıyorum, bazı görüşlere göre ise açılabilir.. Dolayısıyla yeni konu açma gereği duydum.

Sayın tuğ.çapar; kolluk güçleriyle alabileceğimi sanmıyorum, ilam almak istiyorum ne şekilde alabilirim? Karşı taraf ancak ilam doğrultusunda bizlere zorluk çıkarmaz
Old 05-03-2015, 14:12   #6
outlawyer

Sayın av.d.d; kişisel ilişkinin kaldırılmasını talep etsem, ilam sonucu icra yoluyla çocuğu alabilir miyim? Zira baba anneyi bıçaklamış, mahkemede bunu itiraf etmiştir, dava henüz sonuçlanmamıştır. Buna dayanarak ilişkinin kaldırılması davası açsam istediğimi elde edebilir miyim
Old 05-03-2015, 14:52   #7
kezzy

Sayın outlawyer;
Aile mahkemesine başvurarak ,küçüğün velayetinin annede olduğunun tespiti ve çocuğun anneye teslimini talep edeceksiniz.

Ayrıca TCK madde 234 uyarınca baba hakkında savcılığa suç duyurusu yapılabilir.
Old 05-03-2015, 16:01   #8
outlawyer

Sayın Kezzy; velayet zaten annede olduğu için hukuki yarar yokluğundan reddedilen davaların olduğu yazılmış.. Dediğiniz yönde alınmış olan bir karar biliyorsanız ve paylaşırsanız çok çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler
Old 05-03-2015, 16:07   #9
av.d.d

Alıntı:
Yazan outlawyer
Sayın av.d.d; kişisel ilişkinin kaldırılmasını talep etsem,

cümlenizden, velayet kendisinde olmayan babanın Aile Mahkemesinden bu yönde bir kararının mevcut olduğunu anlıyorum. Eğer bu yönde bir karar mevcut ise, elbette ki elinizdeki delil ve belgeler ışığında çocukla babanın ilişkisinin sonlandırılmasını talep edebilirsiniz.

Ancak ortada bu şekilde mevcut bir karar yok ise, yukarıda mesajımda yazdığım gibi, savcılığa şikayet yolu ile sonuca ulaşabilirsiniz. Zira , babanın nüfusta çocuğunu tanıması, M.K 337 hükmü karşısında velayetin annede olduğu gerçeğini değiştirmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi