Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Ve Avukat Sorunu

Konuyu Kilitleyin
Old 12-09-2012, 17:31   #1
Ilahe Hosman

Karar Nafaka Ve Avukat Sorunu

Merhaba. Ben evlilik dishi biriyle 3 yil birlikte yashadim. Ve hamile kaldim. Hamile kaldigimini oyrendikten sonra birlikte yshadigim erkek beni atti ve cocugu aldirmami talebde bulundu. Ama yapamadim, Ben cocugumu sechtim. dogushta cocugumda bir sira problemler cikti ve yardima ihtiyaci vardi. tek bashina cok zorluklar cektim amma hic bi halde cocugun babasindan yardim gelmedi ve bir daha karshilashmadik. bir kach yil cocuguma ben baktim ve butun masraflarini bir turlu yardimlarla hall etdim. Sonradan avukat tutdum ve Nafaka davasi achtim. tum delilleri avukatima sundukdan sonra bana cok yuksek nafaka ala bileceyimizi soyledi. ve beni buna emin etti. Daha sonra karshi tarafla goruhstu ve avukatima bir kach kes para teklif etdi karshi taraf bu ishi baglamasi ichin. Shimdi mmahkeme cok ashagi 120 tl nafaka karari verdi. Ama avukatim nafakanin 15000 tl olacagini eminlikle soylemishti ancak sonradan fikrileri, dushunceleri degishti. nedense kendi soyledikleri tam aksine soyledi. Ben avukatimdan cok shuphelendim ve onun beni yok karshi taraf ichin chalishtigini anladim. Buna tam eminim. Shimdi ben ne yapa bilirim? nafaka miktari hich bir sheyi kapatmiyor zaten. bu miktarla cocuguma zaten bir shey yapamam. Bu miktardan imtina edip yeni bir dava acha bilirmiyim? bashka bir avukatla gorushub eski acukatimin bana karshi haksizlik ettigini soyleyebilirmiyim? ne yapmam onemli shu anki halimde . Onceden teshekkurler
Old 12-09-2012, 21:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Nafaka miktarının tayininde, nafaka borçlusunun gerçek gelir ve mal varlıkları rol roynar.

Kişinin ne iş yaptığı, işi haricinde çalışıp çalışmadığı, menkul ve gayrımenkul malları olup olmadığı veya bankalardaki nakitleri mahkemeye bildirilmeli veya mahkemenin ilgili yerlerden bilgi edinmesi sağlanmalıdır. Gerçek gelir ve servet her tür delil ile kanıtlanabilir.

Mahkemeden 15.000.-TL nafaka da talep edilebilir ama mahkeme kendisi bir miktara hükmeder. Herhangi bir miktarla bağlı değildir. Ve ne avukatlar ne siz taktiri nafakayı önceden bilemezsiniz.

Hükmedilen nafakasının arttırılması için yeni bir dava açılabilir. Bunun için nafaka borçlusunun gelirinde artış olması, hükmedilmiş nafakanın alım gücünün azalması, nafaka tayininin üzerinden makul bir sürenin geçmiş olması gibi şartlar aranır.

Dava dosyanızla birlikte bir avukata gitmenizde yarar vardır. Ne miktar nafaka talep edilmiş ve mahkeme neleri araştırarak 120.-TL nafaka sonucuna varmış? Bunları dosya üzerinde görmek gerekir. Herşey olması gerektiği gibi de olabilir.

Vekalet ilişkisi güvene dayanır. Yeni bir avukatla yolunuza devam edebilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04004908 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.