Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

izale-i şuyu davası

Yanıt
Old 15-10-2007, 16:32   #1
incitanesi

Varsayılan izale-i şuyu davası

15 mirasçıya ait çeşitli m2 lerde arsa ve zeytinlikler var.bunların hepsi aynı köy sınırlarında.mirasçılardan 4ü bana vekalet vermek niyetinde. davayı açarken yerlerin kıymetini bilemediğimiz için sulh hukuk mahkemesinin görev sınırında açmak niyetindeyim( tabi şimdilik kaydıyla).ilk etapta ne kadar masrafım olacağını bilemiyorum.beni dava masrafları ve gidişatı konusunda aydınlatırsanız sevinirim.daha önce izale-i şuyu davası açmadım. iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler.
Old 15-10-2007, 20:43   #2
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan incitanesi
15 mirasçıya ait çeşitli m2 lerde arsa ve zeytinlikler . davayı açarken yerlerin kıymetini bilemediğimiz için sulh hukuk mahkemesinin görev sınırında açmak niyetindeyim( tabi şimdilik kaydıyla)..

Ortaklığın giderilmesi davalarına bakmaya görevli Mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesidir.
Old 15-10-2007, 22:42   #3
yaşar

Madde 8 - (Değişik madde: 26/02/1985 - 3156/2 md.)
Sulh mahkemesi:
I - İflas davalarıyla vakfa ilişkin davalar hariç olmak üzere, mamelek hukukundan doğan değer veya miktarı beşmilyar lirayı geçmeyen davaları,(*)
II - Dava konusu olan şeyin değerine bakılmaksızın:
1. İcra ve İflas Kanununun onuncu babında yer alan 269 ve 272 nci ve sonraki maddeleri hükümleri hariç olmak üzere, kira sözleşmesine dayanan her türlü tahliye, aktin feshi yahut tesbit davaları, bu davalarla birlikte açılmış kira alacağı ve tazminat davaları ve bunlara karşılık olarak açılan davaları,
2. Taşınır ve taşınmaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ait davaları,
3. Taşınır ve taşınmaz mallarda yalnız zilyetliğin korunması ile ilgili davaları.
4. (Değişik alt bend: 09/01/2003 - 4787 S.K./9. md.)(***) Borçlar Kanununun 91, 92 nci maddelerinde mahkeme veya hakime verilen işleri,
5. Mirascılık belgesi verilmesi hakkındaki isteklerle, bu belgenin değiştirilmesi veya iptali davalarını,(***)
III - Bu ve diğer kanunların sulh mahkemesi veya hakimlerini görevlendirdiği dava ve işleri,Görür..
......
Dolayısıyla görev yönünden miktar sınırlaması olduğunu düşünmeksizin davanızı sulh hukuk mahkemesinde açmalısınız.
Old 16-10-2007, 10:40   #4
Av.bozkara

İzale-i Şuyu davası değere bakılmaksızın Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılır. Davayı açarken maktu harç yatar. (21,50-YTL olması lazım). Tabi davalılara ve davacıya tebligat için de kişi başına 4.00-YTL masraf yapacaksınız. Bunların haricinde davanın devamı sırasında keşif ve bilirkişi masrafı olacak. Bunlar içinde en aşağı 300-YTL'yi gözden çıkartacaksınız. Tabi birden fazla keşif yapılmazsa. Yapılırsa masraf daha da artar. Bunların haricinde müzekkere masrafları (Tapuya-kadastroya v.s.) olur. Ayrıca tanıklara, bilirkişilere de tebligat masrafları olur. Satış masrafları da hayli yüksek tutuyor.

Saygılarımla
Old 16-10-2007, 11:11   #5
Av. Arzu Mercan

Merhaba
Benden önceki arkadaşlar masraflar ve görevli mahkemeler konusunda gerekili açıklamaları yapmışlar. Bende vekalet ücreti konusunda bir şeyler söylemek istiyorum. Ortaklığın giderilmesi davalarında vekalet ücreti maktu olup sulh hukuk mahkeme ücreti ödenir. Oysa ki sizin de anladığınız üzere davalar çok uzun ve emek isteyen davalar.Bu nedenle mutlaka Avukatlık Yasasını da gözeterek vekalet ücret sözleşmesi yapmanızı öneririm.
Kolay gelsin
Old 17-10-2007, 09:07   #6
incitanesi

sayın meslektaşlarım tabiki bende sulh hukukta açılacağını biliyorum. dava dilekçesinde dava değeri gösterilirken gerçek değeri bilmediğimiz için bundan bahsettim. harcın nisbi olduğunu zannettiğim için sonradan tamamlamak zor olur diye düşünmüştüm.çünkü masraflarla beraber herşeyi ben üstlenicem.hepinize teşekkürler.
Old 17-10-2007, 15:09   #7
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan incitanesi
.çünkü masraflarla beraber herşeyi ben üstlenicem.hepinize teşekkürler.

Masraflarla beraber herşeyi üstlenmeniz Avukatlık Kanuna aykırıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi