Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanmak Istiyorum/Yabancı Mahkeme Kararının Türkiye'de Tanınması/Tenfizi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2012, 18:24   #1
Konuk

Varsayılan Bosanmak Istiyorum/Yabancı Mahkeme Kararının Türkiye'de Tanınması/Tenfizi

Ben cok madur durumdayim, ve ne yapacagim bilmiyorum.. Kendim yurt disinda yasamaktayim.. 19 yasinda iken 2007 de evlendim turkiyeden birisi ile kendisini buraya getirdim..
Evlilik asamasinda zaten defalarca bana parasiz oldugunu soyledi ve benden borc istedi, onun icin borc para buldum.. suan nereye bakarsaniz 40.000 tl borc para ediyor cogunu kendim odedim. odemekteyimde..
Tr den mobilyalar alindi vs hepsini ben karsiladim.
iki yillik bir evliligimiz oldu taki bir gun evi terk etmis buldum kendisini ustelik evin kirasini odeyecegimiz paralar ile ve benim kendime ait olan (evlenmeden once) sahip oldugum degerli esyalar. Zaten altinlar vb seyleri dugunden sonra gormedim..
2009 da kacip gitti. onu sinir disi ettirdim ve burada kendisinden bosandim.. yanliz turkiyede halen evliyiz..
Ogrendigim edindigim bilgilere gore SSK li isi var simdi ben ne yapabilirim?.. Kendisi leptopumda, dijital bir takim esyalardan tutun altinlar, paralar bunlarimi alip gitmis bir insan.. elimde buranin bosanma mahkeme karari var. fakat durumum hic iyi degil turkiyede avukat ne kadar bir para ister bilmiyorum.. ne yapmam gerekiyor? kendisi dava acmiyor durumum iyi degil diyor.. oysaki durumunun iyi oldugunuda ogrendim.. ben bosanmak istiyorum.. ne yapabilirim?
Old 01-11-2012, 00:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Boşanma konusunda yabancı ülke mahkemesi tarafından verilmiş bir kararınızın Türkiye'de geçerli olması ve nüfus kayıtlarına işlenmesi için yeniden boşanma davası açılmasına gerek bulunmamaktadır.Kararın Türkiye'de tanınması/tenfizi için dava açılması yeterlidir.
Bu davada yabancı mahkeme kararının orjinali,kesinleşme şerhi,apostili elinizde olmalı ve bunlar noter onaylı olarak tercüme edilmelidir.

Kendiniz veya vekalet vereceğiniz avukat aracılığı ile tanıma/tenfiz davası açıldığında tek sorun usulüne uygun tebligatın eşinize yapılmasıdır.

Tebligat sorunu giderildikten sonra duruşma günü bildirilecektir.Bu duruşmaya eşinizin katılıp katılmaması önemsizdir.

Koşullar yerinde ise kararınızın nüfusa işlenmesi için karar tanınacaktır.Bu kararı da eşinize tebliğ etmeniz gerekir.

Karar temyiz edilmesse tebliğden itibaren iki hafta sonra karar kesinleşir ve nüfusa gönderilir.

Tanıma/tenfiz davaları için yürürlükte olan İstanbul Barosu Tavsiye Niteliğindeki tarifeye göre 5.000.00 TL dir.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Doc...ret01_2012.htm

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi