Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade kararının icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2006, 02:26   #1
Adli Tip

Varsayılan işe iade kararının icrası

Değerli Meslektaşlarım;

Aklıma takılan bir hususta sizin de fikrinizi almak istedim.

Bildiğiniz gibi işe iade davalarında, mahkeme işe iadeye karar verirse, yapılan fesih yok hükmünde oluyor. işveren hüküm neticesinde işçiyi başvurusuna rağmen işe başlatmazsa, iş akdi feshi bu tarih kabul ediliyor. işçinin hakları da, işe başlatılmama tarihine göre hesap edilerek ödeniyor. Daha önce ödenen tazminat, ücret vs ile ilgili bir fark doğduysa bu fark da işçiye ödeniyor.

Diyelim ki;

işçinin iş akdi feshedildiği sırada, işçi henuz yıllık izine hak kazanmamışsa ve iş iade davası sonucunda çalışmış varsayıldığı, yeni fesih tarihinde yıllık izine hak kazanacak idiyse, işçi işe iade edilmediğinde yıllık izin ücreti de ödenmeli midir?

Benim kanaatim ödenmeyeceği yönünde,

zira yıllık izin ancak fiilen çalışılarak hak edilebilecek bir haktır.
ikinci olarak da dava tarihi itibariyle muaccel olan bir alacak olmadığından bununla ilgili bir hüküm de kurulamayacaktır.

Görüşlerinizi bekliyorum,

Saygı ve sevgilerimle,

Uygar
Old 01-12-2006, 09:27   #2
canan ufuk

Merhaba,

Mahkeme Feshin geçersizliğine ve işçinin işe iadesine karar vermekle iş sözleşmesi kesintisiz devam etmekte ve işe başlatmama halinde fesih bu tarihte gerçekleşmektedir.Yargıtay 9. Hukuk Dairesi 2004/28355 E sayılı kararında ücret ve diğer yasal hakların ödenmesine karar verilen dört aylık sürenin, ihbar, kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin alacağının hesabındada dikkate alınması gerektiğine karar vermiştir.

İyi Çalışmalar
Old 01-12-2006, 09:53   #3
Adli Tip

Teşekkürler Sayın Ufuk;

Salt yıllık izine ilişkin bir karar ben bulamamıştım.
öğretide bazı kaynaklarda yer alan kıyafet yardımı vb. sadece çalışma için verilen yardımlar ödenmez şeklindeki ifadeler bende bu soruyu uyandırmıştı. nitekim yıllık izin kıdem tazminatından çok farklı bir hukuki yapıya sahip. örneğin 10 yıl 11 ay çalışmış bir kişi 10 yıl 10 aylık kıdem tazminatı alır ama yıllık izin ücretini sadece 10 yıl için... bir başka durum, yıllık izin süresince işçinin çalışması yasaktır, çünkü bu izin işçinin dinlenmesi içindir vs. vs durumlar kafamı karıştırmıştı, ama yolladığınız içtihat sorunun cevabı oldu büyük ölçüde.
iyi çalışmalar.
Old 03-12-2006, 01:33   #4
Av.Abdulkadir Yıldız

İş Kanunu 21. maddede "Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir"denmektedir.
Bence, bu dört ayın önceki aylara eklenmesi sonucunda yıllık izne hak kazanılıyorsa bu durumda izin ücretinin ödenmesi gerekir. Bu durumda fesihten önce en az 8 ay çalışması olan bir işçi, bu dört ayın eklenmesi suretiyle izin ücreti alabilecektir.
Saygılar
Old 03-12-2006, 01:41   #5
Adli Tip

teşekkurler Abdulkadir Bey,
uygulama da sizin soylediğinizi desdekliyor galiba.
ama malesef ben aksinin hakkaniyete daha uygun olduğunu düşünüyorum. ne var ki benim fikrime desdek olabilecek bir karar ya da mezuat yok
saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi