Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

velayet-vesayet

Yanıt
Old 08-06-2007, 15:34   #1
mevzu hukuk

Varsayılan velayet-vesayet

Tüm hukukçulara merhaba,öncelikle iyi bir hafta sonu geçirmenizi diliyorum...
Boşanma davası sonucunda Mahkeme davacının davasını kabul etmekle beraber,müşterek çocuğa vasi atanması kararı verdi.Yani çocuğun velayetini anne veya babaya vermedi.Sorum şu;anne ya da baba çocuğa vasi olabilir mi? Ayrıca ileriki tarihte anne ya da baba velayet davası açarak çocuğun velayetini tekrar kazanabilir mi?Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar...
Old 08-06-2007, 19:16   #2
Av. Hatun Olguner

Velayetle ilgili kararlar teknik olarak kesin hüküm teşkil etmezler.Olayınızda,koşullar değiştiğinde (düzeldiğinde) anne veya baba velayet talep edebilir.
Old 09-06-2007, 09:27   #4
mevzu hukuk

Anne,maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuğu babaya,baba da tüm gün işte olduğu için çocuğu anneye vermek istemekte..Karar duruşmasında da anne ve baba bu taleplerini yinelemiş ve mahkeme de çocuğa vasi atanması kararı vermiştir.
Old 09-06-2007, 11:45   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Mahkemenin, TMK.m.348/2 'deki nedenlerle velayet altındaki çocuk hakkında vesayet ihbarında bulunduğu anlaşılıyor.

Alıntı:
Madde 348 - Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hakim aşağıdaki hallerde velayetin kaldırılmasına karar verir:

1. (Değişik bent: 01/07/2005 - 5378 S.K./38. md.)(*) Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi.

2. Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması.

Velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.

Kararda aksi belirtilmedikçe, velayetin kaldırılması mevcut ve doğacak bütün çocukları kapsar.

Bu durumda ilk sorunuzun yanıtına yanıt olumsuz. Velayet görevini yerine getir-e-medikleri için velayet hakları kaldırılan ne anne ne de babanın vasi olarak atanması düşünülemez.

İleride anne veya baba yeniden velayet talep edebilir mi?

TMK nın vesayetin sona erdirilmesini düzenleyen hükümleri, "küçükler, hükümlüler ve diğer kısıtlılar" şeklinde üç bölüme ayırarak konuyu düzenlemiş.

Küçüğün vesayetini düzenleyen 470. m ye bakarsak, vesayetin ortadan kalkmasının tek nedeni, çocuğun reşit olması gibi görünüyor. Küçükler için özel madde düzenlemesi varken, vesayetin koşulları oluştuğunda kaldırılabilmesi için diğer kısıtlıların durumunu düzenleyen (472/2) madde uygulanabilir mi? Koşullar sağlandığında neden olmasın diye düşünüyorum açıkçası, ancak emin olamadım. Ağır basan düşüncemse olmalı şeklinde.

Vesayetin kaldırılması SHM nin, velayetin düzenlenmesi ise AHM nin kesin yetkisinde. İki davanın ayrı ayrı açılması gerekecek, bu halde hangisi önce hangisi sonra açılacak.

Sanıyorum önce velayetin düzenlenmesi AHM den istenip (bu arada vesayet makamına ihbarda bulunularak çocuğun vasisinin de davaya katılması sağlanmalı), akabinde vesayet makamına müracaat edilerek, AHM de açılan dava gerekçe gösterilerek ve değişen koşullar kanıtlanarak, vesayetin 472/2 deki koşulların sağlandığı gerekçesiyle kaldırılması istenecek, SHM kararını verdikten ve vesayetin kaldırılması hükmü kesinleştikten sonra da AHM önce geçici velayet düzenlemesi yapıp, kararıyla birlikte de velayeti takdir ve tayin edecek.

Böyle olmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 09-06-2007, 13:05   #6
Av. Hatun Olguner

Ferda Hanım, ayrıca şunu düşündüm,anne ve babanın bakamadığı çocuğa,vasi nasıl bakacak ? Zaten bakma gücü olan bir vasi ise,anneye maddi yardımda bulunur,iyilik yapar. Burada,çocuğun mahkeme kararı ile Çocuk Esirgeme Kurumuna verilmesi daha uygun bir çözüm gibi geliyor. Tabii şartları düzeldiğinde anne veya baba çocuklarını kurumdan geri alabiliyorlar.
Old 09-06-2007, 13:11   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Velayetin sona ermesi, anne ve babanın bakım ve gözetim yardımında bulunma yükümlülüğünü ortadan kaldırmıyor. Maddi olarak da katkı sunamıyorlarsa eğer, devletin yardımıyla önerdiğiniz çözümden başka seçenek kalmıyor.

Saygılarımla...
Old 11-06-2007, 08:10   #8
mevzu hukuk

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi