Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanma vergi borcu mali sorumluluk

Konuyu Kilitleyin
Old 19-09-2008, 16:35   #1
Konuk

Varsayılan anlaşmalı boşanma vergi borcu mali sorumluluk

10 yıllık evliliğin ardından boşanmaya karar verdim. Eşim boşanmaya yanaşmadı. 8 ay önce beni aldattığını öğrendim ve o günden beri de anlaşmalı boşanmaya ikna etmeye çalışıyorum. Zina ve haysiyetsiz yaşamdan dava açacağımı söyleyince önce ortak çocuğumuzu alıp kaçmakla tehdit etti ardından , anlaşmalı boşanmayı kabul etti.
Bu 8 aylık süreçte hakaret, şiddet vs. yaşandı. Benim tarafımdan da tehdit.(ilişkisinin açıklanması , başkalarına duyurulması gibi)
Evliliğimiz süresince eşim hem maddi hemde manevi anlamda eve destek olmadı. Çalışmadığı dönemlerde oldu toplam 3 yıl evde yattı. Çalıştığında da kendi işini yapmaya kaltktı ama sürekli battı çıktı.Adına kayıtlı hiç bir mal varlığı yok.
Ben SSK lı çalışıyorum. Ve adıma bir vergi mükellefiyeti var işi eşim yürütüyor ve benim adıma kayıtlı işyerinde sigortalı çalışıyor. Çektiğim krediler, kredi kartı borçları vergi, sigorta ve piyasaya olan yaklaşık 100.000-ytl borç benim adıma. eşim adına kayıtlı hiçbir borç yok.
Benim adıma kayıtlı da hiç bir mal yok. Maaşım dışında bir gelirim de yok. Ve maaş da açlık sınırının altında. Bu borçları ödeyebilecek durumda değilim.

Anlaşmalı boşanma dilekçesinde 3 yaşındaki oğlumun velayetinin bende kalacağı, tarafların birbirinden maddi ve manevi tazminat talep etmediği ve ileriye yönelik olarak ta bu haklarından vazgeçtikleri yazılı. Ekim 2008 de dava günü.
Eşim hiç bir borcu kabul etmiyor senin kişisel borçların diyor. İş yerindeki makinaları da bir başkasına hileyle devretmekle tehdit ediyor.
Anlaşmalı boşanmadan vazgeçip aldatma , eve katkı sağlamama vs. nedenlerle bir dava açtığımda varolan borçlardan eşim de sorumlu tutulabilir mi? Davaya katılıp, ihanet, borçlar vs. den bahsettiğimde (anlaşma protokolünden vazgeçerek) davanın şekli değişerek devam eder mi? 10 yıldır eve bir katkısının olmadığını ispatlayabilirim. ihaneti de ispatlayabilirim.
Ayrıca evlenirken emekli sandığından (dul yetim aylığı gerekçesiyle) aldığım çeyiz yardımı + takılar + çocuğun doğum ve sünnetinde takılan takılar da eşim tarafından kullanıldı. Bunlarla ilgili bir tazminat talebi hakkım var mıdır?
Old 20-09-2008, 14:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Taraflar anlaşmalı boşanma davası açsalar da, protokol imza etseler de bundan vazgeçme hakları vardır. Duruşma günü, davaya çekişmeli boşanma olarak bakılmasını istiyorum, anlaşmalı boşanmayı kabul etmiyorum dediğinizde, hakim boşanmaya neden olan olaylarla ve delillerinizle ilgili beyanlarınızı sunmanıza imkan tanıyacaktır.

Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu, tanık varsa yazılı deliler, fotoğraf ve her türlü delil ile kanıtlayabilirsiniz.Sadakat görevini ihlal etmekle ASIL kusurlu eşinizdir.

Bu davanın içinde, çocuğunuzun velayetini ve onun için öncesinde tedbir, boşanmaya karar verilmesi ve kararın kesinleşmesi ile birlikte iştirak nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Ayrıca kendiniz için maddi ve manevi tazimant taleplerinde bulunabilirsiniz.

Düğün de takılan takılar, size bağışlanmış kabul edildiğinden bununla ilgili olarak, takıların eşiniz tarafından satıldığını kanıtlamanız halinde takıların bedellerinin tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz, bunu ayrıca bir dava ile açabilirsiniz.

Çocuğun sünnetinde ve doğumunda takılan takılar,aslen çocuğa bağışlanmış durumdadır.

Çeyiz yardımınız ile alınmış bir mal var ise bunun üzerinde MK 227 uyarınca değer artış payı talep edebilirsiniz.Ayrıca bu çeyiz yardımı da kişisel malınızdır.

Vergi borcunuza ilişkin olarak da, Medeni Kanun 230 a göre her borç ilişkin olduğu mal kesimini yükümlülük altına sokar.Hangi kesime ait olduğu anlaşılamayan borç, edinilmiş mallara ilişkin sayılır denilmek sureti ile, eğer siz boşanmanızın gerçekleşmesinden itibaren 10 yıl içinde Mal Rejimi Tasfiyesi davası açar iseniz, bu borç ve aile birliğinin tüm edinimleri , artıları ve eksileri uzman muhasebe bilirkişilerince, yasa hükümlerine uygun olarak hesaplanacaktır.

Size ait gözüken işyerinde esasında ailenin geçimi sağlanmaktadır. İşyeri borçları sizin kişisel borcunuz olamaz. Eşler birliğin giderlerine güçleri oranında emek ve mal varlıkları ile katılırlar.

Aktif- pasif hesabı sonrası sizin "katılma alacağınız" ortaya çıkacaktır.

Bu tasfiye davasında, belirttiğimiz gibi ayrıca değer artış payınızı da dava edebilirsiniz.

Eşinizin mal rejiminin tasfiyesi öncesi 1 yıl içinde yaptığı karşılıksız kazandırmalar ve katılma alacağını azaltma kastı ile yaptığı devirler tasfiye hesabına dahil edilir (Madde 229.)

Vergi borcunuzdan Vergi dairesine karşı siz yükümlüsünüz, yarısını da eşimden alın diyemezsiniz ama açacağınız mal tasfiyesi davası içinde bu aktif ve pasifler birlikte değerlendirilerek, eşinizden alacaklı olduğunuz miktar ortaya çıkacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasından vazgeçerek yukarıda açıklamaya çalıştığımız nhaklarınızla ilgili davalar açabilirsiniz.

Fakat gördüğünüz üzere, haklarınız çok çeşitlidir, bunlara en az masrafla ve hızlı biçimde kavuşmak istiyor iseniz MUTLAKA avukat desteğinden profesyonel olarak yararlanınız.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi