Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borçlunun mernis adresi silinince

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2015, 20:33   #1
av.dilek 35

Mutsuz borçlunun mernis adresi silinince

Merhabalar, bir sorum vardı?Borçluya ödeme emri tebligatı Mernis adresine çıkartılarak muhtara yapıldı,sonrasında satış aşamasında kıymet takdirinin tebliği gerekince borçlunun Mernis adresi sistemde silindiğinden yine bu adrese ama elbette Mernis adresi olduğu belirtilmeden çıkartılan tebligat iade geldi.Bu nedenle borçluya ilanen tebligat yapıldı.Bu arada 2012 esaslı bu takipte gerek benden kaynaklı nedenlerle, gerekse birtakım aksilikler yüzünden haciz iki kez düştü ve kıymet takdirinin süresi geçti ve son olarak yapılan yeni kıymet takdirinin yeniden tebliği aşamasına gelindiğinde, icra müdürü değişti (Bahtsız bedevi dosyası Allah'tan alacaklısı kuzenim ) ve şimdi yeni müdür diyor ki dosyada hiç adres araştırması yapılmamış ,yapılsın ona göre belki ilanen tebligat yapılır yeniden diyor. Benimse kafama şu takıldı;Dosyada hiç adres araştırması yapılmamış bile olsa sonuçta ödeme emri tabligatı borçlunun Mernis adresine yapılmış geçerli bir şekilde,muhtara yapılmış ama sonuçta ortada borçluya usulüne uygun bir şekilde yapılan geçerli bir tebligat söz konusu.Aslında başından beri ilanen tebligat yerine madde 35 'e göre tebligat yapılabilirdi, kanuna bakınca.Beş yıldır emekliyim,çoğu şeyi unuttum,mevzuat malum sürekli değişiyor , kuzenim de benim elimde ziyan zebil oldu Yanıtlayan ve yardımcı olmak isteyen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 15-11-2015, 20:59   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Aşağıdaki hükümlere göre borçluya TK.35'e göre tebliğ yapılabileceği kanaatindeyim.

Alıntı:
Tebliğ imkansızlığı ve tebellüğden imtina:
Md. 21.: (Değişik : 6/6/1985 - 3220/7 md.)(Ek fıkra: 11/1/2011-6099/5 md.)
Gösterilen adres muhatabın adres kayıt sistemindeki adresi olup, muhatap o adreste hiç oturmamış veya o adresten sürekli olarak ayrılmış olsa dahi, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir veya memurlarına imza karşılığında teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırır. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır.

Madde 10 : Tebligat, tebliğ yapılacak şahsa bilinen en son adresinde yapılır.

Adres değiştirmenin bildirilmesi mecburiyeti:
Madde 35: Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur.Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.

Değişik fıkra: 11/1/2011-6099/9 md.Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır

(Değişik: 19/3/2003-4829/11 md.) Bundan sonra eski adrese çıkarılan tebliğler muhataba yapılmış sayılır.
Old 15-11-2015, 22:26   #3
yildiz2005

Yeni adres almadan eski mernis adresi nasıl silinmiş. bence bu konuda bir araştırma yapılabilir diye düşünüyorum. yeni adres edinmeden eskisi nasıl ve kim tarafından silinmiş?
Old 16-11-2015, 16:43   #4
av.dilek 35

Alıntı:
Yazan yildiz2005
Yeni adres almadan eski mernis adresi nasıl silinmiş. bence bu konuda bir araştırma yapılabilir diye düşünüyorum. yeni adres edinmeden eskisi nasıl ve kim tarafından silinmiş?

çok haklısınız bir araştırayım ,benim aklıma gelmedi hiç nasıl silinmiş diye sormak?
Old 16-11-2015, 16:48   #5
av.dilek 35

Alıntı:
Yazan Av. Bülent Sabri Akpunar
Aşağıdaki hükümlere göre borçluya TK.35'e göre tebliğ yapılabileceği kanaatindeyim.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim, sağolun, kolay gelsin.
Old 30-04-2019, 20:01   #6
Av. Meltem ERTÜRK

Merhaba, benzer sorunum var o nedenle buradan yazma gereği duydum.
Bir çok dosyamda borçluların mernis kaydı "bilinmiyor" şeklinde görünüyor. (bu arada dosyalar kesinleşti) borçlulara ulaşamıyorum, gerek 103 tebliği için gerekse menkul haczi için..CİMER den şikayet kaydı oluşturdum bir borçlu için ancak sağlıklı netice alamadım. Adres bildirmemenin cezası olduğundan vs bahsedilmiş ancak başka bilgi yok..Bu konuda ne yapabiliriz? Bilgisi olan varsa çok sevinirim
Old 30-04-2019, 21:31   #7
moltisanti

Meslektaşım,

Tebligat Kanunu m. 35/2 zannederim işinize yarayacaktır.

Madde 35 –
Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.
(Değişik fıkra: 11/1/2011-6099/9 md.) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır.
Old 01-05-2019, 08:03   #8
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan KorayÖ
Meslektaşım,

Tebligat Kanunu m. 35/2 zannederim işinize yarayacaktır.

Madde 35 –
Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.
(Değişik fıkra: 11/1/2011-6099/9 md.) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır.

Öncelikle teşekkür ederim değerli yanıtınız için .. Bu, mesela 103 tebliğ etmek istiyor isek kullanılabilir. Peki ya amacımız doğru adresi bulmak, borçluya ulaşıp menkul haczine gidebilmek, yüzyüze konuşabilmek ise; ne yapılabilir? Adresini bildirmedi diye şikayet edilse idari para cezası yese, resmi adresini bildirmek zorunda kalmaz mı mesela?
Old 01-05-2019, 16:08   #9
moltisanti

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Öncelikle teşekkür ederim değerli yanıtınız için .. Bu, mesela 103 tebliğ etmek istiyor isek kullanılabilir. Peki ya amacımız doğru adresi bulmak, borçluya ulaşıp menkul haczine gidebilmek, yüzyüze konuşabilmek ise; ne yapılabilir? Adresini bildirmedi diye şikayet edilse idari para cezası yese, resmi adresini bildirmek zorunda kalmaz mı mesela?

Meslektaşım,

Aklıma öncelikle telekomünikasyon firmalarına ve bankalara adres bilgisi sormak geliyor.

Ayrıca borçlunun muhtemel ikametgahında bulunan adliyelerde borçlu TC'si ile dosya sorgulamaları yapmak ve çıkacak dosyaları incelemek de başvurabileceğim bir çözüm olurdu.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 13-05-2019, 13:39   #10
Mgul

Merhabalar,
Benzer sorun benim dosyamda da mevcut. Borçlu aleyhine kambiyo senetlerine mahsusu icra takibi başlattım. Ödeme ermini ilk senet üzerindeki adrese gönderildi. Ancak taşınmış olması sebebi ile iade geldi. Daha sonradan mernis adresine ödeme emri gönderilmesini talep ettim ve ödeme emri tebliğ olundu. Kapı kapalı vs vs sebeple . Ödeme emrine itiraz olmayınca haciz işlemi yaptım. Banka ve tapuya müzekkereler yazıldı ve haciz gerçekleşti . Taşınmaz için satış istediğimde takibin kesinleşmediği yönünde karar verildi. İcra müdürü senet üzerindeki adrese tebliğden sonra mernis adresi kayıtlı bir normal bir de Teb. K. m21/2 göre talepte bulunmam gerektiğinden sebeple talebim reddoldu. Mernis adresine tebliğ talebimle yaptığımda ise borçlunun mernis adresini borçlu sildiğini öğrendim.Bu sebeple ödeme emri 3 kez tebliğ olunamadı. Taşınmaz ve banka hesaplarındaki haciz de müdürün soylemi ile usule uygun olmayan haciz olarak kalakaldı. Taşınmaz üzerinden tarafımın dosyasından başka iki alacak haczi mevcut. Bu dosyalardan ödeme emri adreslerinin dosyamıza bildirilmesini talep ettim. Bildirilen adresler tarafımın ödeme emri tebliğ etmiş olduğum adresler. En son merniste görünen adresi gerçekte ikamet adresi olmadığını bildiğimizden Nüfus Kanunu’na göre gerçeğe aykırı adres bildiriminde bulunmaktan suç duyurusunda bulundum. Bugün dosyaya takipsizlik kararı verildi. Borçlunun yaptığı işlem kabahat oluşturuyormuş, Nüfus Kanununa göre suç sayılsa da kabahatmiş! İlanen tebliğ ile ödeme emri kıymet takdiri, diğer işlemleri yapmak isterim ;ancak her bir işlemde ayrı ayrı ilan ücreti ödenecek ve hayli külfetli olacak hem zamandan hem masraftan. Borçlunun okul çağında çocukları bulunmakta, okul kaydı yapmak için adres bildiriminde bulunmak zorunluluğu bulunmakta, bulundukları ilin il milli eğitim müdürlüğüne müzekkere göndersek adres beyan edilir mi? En son bu kaldı elimizde maalesef . GSM şirketleri bankalardaki adresler de ödeme emrinin tebliğ olunduğu iki adresten biri. Tarafıma makul ve hızlı bu işi çözüme kavuşturabileceğim bir fikir yol beyan edebilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi