Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza davasında müdafiilik görevinin sona ermesi.

Yanıt
Old 07-04-2011, 10:24   #1
A.Arif Kaya

Varsayılan Ceza davasında müdafiilik görevinin sona ermesi.

Sorgu aşamasında müdafii olarak görevlendirildiğim bir sanık hakkında ceza davası açıldı.Bu davanın ilk duruşmasında bir meslektaşım sanığı vekaletle savunacağını, ancak vekaletnamesinin hali hazırda olmadığını tarafıma beyan etti.Duruşmada sanığın avukat tuttuğunu, müdafiilik görevimin sona erdiğini beyan ettim ve duruşmadan çıkmama karar verildi.Ancak dosyayı incelediğimde meslektaşımın dosyaya vekaletname ibraz etmediğini farkettim.Ara kararda da bu husuta bir karar verilmemiş.Bildiğim kadarıyla ceza davalarında yargıtay vekaletnameyi arıyor.Bu durumda bir sonraki celseye katılma zorunluluğum olup olmadığını bir de size sormak istedim.Şimdiden teşekkürler.
Old 07-04-2011, 10:43   #2
S.Orhan

Alıntı:
Yazan A.Arif Kaya
Sorgu aşamasında müdafii olarak görevlendirildiğim bir sanık hakkında ceza davası açıldı.Bu davanın ilk duruşmasında bir meslektaşım sanığı vekaletle savunacağını, ancak vekaletnamesinin hali hazırda olmadığını tarafıma beyan etti.Duruşmada sanığın avukat tuttuğunu, müdafiilik görevimin sona erdiğini beyan ettim ve duruşmadan çıkmama karar verildi.Ancak dosyayı incelediğimde meslektaşımın dosyaya vekaletname ibraz etmediğini farkettim.Ara kararda da bu husuta bir karar verilmemiş.Bildiğim kadarıyla ceza davalarında yargıtay vekaletnameyi arıyor.Bu durumda bir sonraki celseye katılma zorunluluğum olup olmadığını bir de size sormak istedim.Şimdiden teşekkürler.

Sayın Kaya, sizin müdafiilik göreviniz sona erdiğinden sonraki duruşmalara katılmanız gerekmiyor.

Sanığa isnat edilen suç zorunlu müdafii gerektiriyorsa ya da sanık talep ederse, mahkemenin istemi üzerine baro tarafından sizin ya da bir başka avukatın yeniden müdafii olarak görevlendirilmesi gerekir düşüncesindeyim.

Saygılarımla.
Old 07-04-2011, 11:24   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan A.Arif Kaya

Kanımca, seçilmiş ve henüz vekaletnamesi bulunmadığını duruşma harici beyan eden müdafi, resmi olarak duruşmada yerini alıp bu hususu beyan edip süre istemedikçe, göreviniz sona ermiş sayılmamalıdır.

Veya sanık, ben müdafi olarak av.......... seçtim, beni bundan sonra o savunacaktır. Demedikçe... Sanık, zamansız müdafisiz bırakılmamalıdır.

Ara kararını veya dosyaya vekaletname sunulmasını beklemelisiniz bence.

Saygılar.
Old 07-04-2011, 12:43   #4
Av.Suna SOYDAŞ

Ben de Av.ömer Bey gibi düşünüyorum. Sizin müdafiiliğinizi mahkeme sizin beyanınıza göre sonlandırmış ( Vekil arkadaşınızın duruşmaya girip girmediğini anlayamadım, cevabım o kişinin ilk celseye girmemiş olması ihtimaline göre verilmiştir) ise bu halde dosyaya vekaletname sunulmadığı için bir dahaki celseye girip durumu açıklayarak sanıktan beyan alınmasını istemeniz uygun olacaktır.
Old 07-04-2011, 13:14   #5
A.Arif Kaya

Şimdiye kadar verilen cevaplar için teşekkür ederim.Sanık hakkında gasptan dolayı ağır ceza mahkmemesinde dava açıldı.İlk duruşmaya meslektaşımla beraber girdik.Meslektaşım sanıktan vekaletname alacağını duruşma başlamadan hemen önce söyledi.Ben çıktıktan sonra da sanık savunmasını meslektaşım huzurunda vermiş. Daha sonra da vekaletname sunulmamış.
Old 07-04-2011, 13:45   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan A.Arif Kaya
Şimdiye kadar verilen cevaplar için teşekkür ederim.Sanık hakkında gasptan dolayı ağır ceza mahkmemesinde dava açıldı.İlk duruşmaya meslektaşımla beraber girdik.Meslektaşım sanıktan vekaletname alacağını duruşma başlamadan hemen önce söyledi.Ben çıktıktan sonra da sanık savunmasını meslektaşım huzurunda vermiş. Daha sonra da vekaletname sunulmamış.

Sanığın beyanı doğrultusunda başka bir avukatın duruşmaya kabulü ile sizin görevinizin sona erdiğini düşünüyorum.Vekaletnamenin sunulup sunulmaması -ki sunulmasının da zorunlu olduğunu düşünmüyorum-sizin durumunuzda bir değişiklik meydana getirmez.
Old 08-04-2011, 16:27   #7
Av.Suna SOYDAŞ

Ben de Özlem Hanım ile aynı düşünüyorum. Sizin göreviniz sona ermiştir. Vekaletname sunulmaması sizin sorumluluğunuzda değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi