Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Devlet Memurlarının İş Bırakması

Old 18-02-2002, 01:32   #1
mehmet

Varsayılan Devlet Memurlarının İş Bırakması

1 aralık 2000 tarihinde emek platformunun almış olduğu karrara uyarak iş bıraktık (ben öğretmenim)Bu eylemin sonucunda açılacak olan soruşturmalar sonucunda biz memurlara türk ceza kanununun 236. maddesi uygulanabilirmi yani memurluktan atılabilirmiyiz.Sendikaların verdiği savunma metinlerinde Başbakanlığın 5/8/99 tarih ve99/44sayılı
genelgesi ve ilo sözleşmeleri ile ilgili savunma yazıları var.Bu şekilde bir savunma ile nasıl bir ceza alabiliriz. ? Eyleme katılıpta sendikasız olan memurların durumu ne olur.?
Not:yaptığımız eylemde herhangi bir olay olmadı sadece basın açıklaması okundu.
BU KONUDA BİZLERİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİZ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.

09-12-2000 22:12:15
Old 18-02-2002, 01:33   #2
yansıtıcı

Varsayılan YNT:devlet memurlarının iş bırakması

Sayın Mehmet, aşağıda Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesini
yansıtıyorum. Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun
26.maddesinin ikinci fıkrası da toplu olarak işe gelmemeyi
yasaklamış olduğundan 125.maddeden disiplin cezası alabilirsiniz.
27. madde grevle ilgilidir ama sizin eyleminiz grev sayılmaz.
Basın açıklaması yapmak da ayrı bir yasak konusudur. Ayrı bir
disiplin cezası gerektirir. 657 sayılı kanun madde 125, D/g bendi
ne göre kademe ilerlemesi durdurulması cezası verilir.

Sendikalı sendikasız ayırımı yapılmaz. Memur memurdur!Yasak da yasak!

Sendikanın savunmasını okumadan hakkında yorum yapmak yanlış olur.
Ama diyelim ki savunma yerden göğe haklı olsa da memuriyetten
geçici olarak uzaklaştırıldınız, hakkınızı alana kadar geçen süre
içinde neler kaybedeceğinizi bir avukata danışmanızı, alternatif
savunma yollarını öğrenmenizi öneririm. Bunları öğrendikten sonra
dilediğiniz savunma yolunu siz seçersiniz.

Geçen yıllarda benzer eylemler nedeniyle açılan soruşturmalar sonunda
açılan ceza davaları memurların 'yapmadım,bilmiyorum,görmedim'
biçimindeki savunmaları ile beraatle sonuçlanmıştı. Bu yıl tutum ne
olur bilinmez.

Yansıtması benden, yanılmamak sizden...

Madde 236 - (Değişik: 7/1/1981 -
Memurlardan veya işçi niteliğini taşımayan kamu hizmeti görevlilerinden üç veya daha fazla kimse aldıkları karar gereğince kanun hükümlerine aykırı olarak,memuriyetlerini terk eder veya vazifelerine gelmezlerse veya vazifelerine gelip de görevlerini geçici de olsa kısmen veya tamamen yapmazlar yahut yavaşlatırlar-
sa her biri hakkında dört aydan bir yıla kadar hapis ve ikibin liradan onbin liraya kadar ağır para cezasiyle birlikte muvakkaten veya müebbeten memuriyetten mahrumiyet cezası da hükmolunur.
Başkaları tarafından alınan karara veya yayınlanan bildirilere uyarak yukarıdaki fıkrada yazılı fiilleri işleyen memurlara ve işçi niteliği taşımayan kamu hizmeti görevlilerine de aynı ceza hükmolunur.
Bu maddedeki eylemler dernek veya meslek kuruluşları yöneticilerinin bu yönde aldıkları karar veya yayınladıkları bildiriler üzerine vuku bulmuşsa, bu kararı alan veya bildiriyi yayınlayanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis ve üçbin
liradan onbin liraya kadar ağır para cezası verilir. Fail memur ise müebbeten memuriyetten mahrumiyet cezasına da hükmolunur. (maddenin sonu)

Hayırlısı olsun!

10-12-2000 23:59:34
Old 18-02-2002, 01:34   #3
miro

Hocam öncelikle öğretmen olarak kutsal bir iş yapıyorsunuz.Ancak herhangi olumlu veya olumsuz bir eylem yaparken sonuçlarını önceden araştırın.Acaba iş bırakarak kime ceza verdiniz.Sınıfa sizden birşeyler öğrenmöeye gelen çocuklara mı? Devletemi? kendinizemi?Özür dilerim.Saygılarımla

15-12-2000 01:34:38
Old 18-02-2002, 01:35   #4
ankara

Uluslararası sözleşmeler anayasa maddesi hükmünde ,anayasa ya aykırılığı iddia edilemiyor.T.B.M.M NİN 1992 tarihinde onayladığı İLO sözleşmelerinden biri de 151 sayılı Kamu hizmetinde örgütlenme hakkının korunmasına ve istihdam koşullarına ilişkin sözleşmedir.Bu sözleşmenin 2.maddesi örgütlenme hakkının korunmasına ilişkindir ve bir kamu görevlisnin örgütüne üyeliği veye böyle bir örgütün normal faaliyetine katılması nedeni ile işten çıkarılamayacağını veye ona zarar verilemeyeceğini belirtir.Benzer şekilde sendikalı olmak nedeni ile memurun zarar görmemesi gereğine ilişkin hükümler diğer sözleşmelerde de var.
Devlet Memurları Kanununda ve Ceza Kanununda ise durum tersine .Bu çelişkinin giderilmesi gerekiyor.

Sayın hocam,malesef son Yargıtay kararı alehtedir yani eyleme katılan memurlara mahkemelerce verilen beraat kararı bozulmuş,ceza verilmesine ,cezanın teciline ilişkin kArar çıkmıltır.Esasen son derece çalışan lehine yorumlara yine Yargıtayca ve Danıştayca verilen görüşlerde rastlıyoruz ama son durum bu.Bu işin sonu işten atılma halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gidebilir,hatta sanıyorum beklenen karar var.
Ancak ümitsiz olmamak gerekir,unutmamalı ki 10 yıl önce memur sendikası diye birşey yoktu,verilen haklı mücadele ile anayasa ve devlet memurları kanununa bazı maddeler eklendi.Can alıcı nokta olan grev ,toplu sözleşme vb.haklara ilişkin düzenleme hala beklemede.
Son olarak diyeceğim hukuka saygılı bireyler olarak mahkemelerin vereceği karara da saygılı olmamız gerek,bir haksızlığa dikkat çekmek ve verdiğiniz hizmetin eksikliğini hissettirmek için yaptığınız eylemi destekliyorum.(Bir avukattan yardım almakta yarar var.)

18-12-2000 21:28:26
Old 18-02-2002, 01:35   #5
@wwwukat

Sayın Ankara ve Mehmet,
İLO sözleşmelerinde sendikal faaliyet söz konusu iken,
maddede işe gelmemek eylemi söz konusudur. Ve maddenin son
fıkrası meslek örgütlerinin dahi böyle bir karar ve eylem
koyamayacakları yönünde olduğuna dikkatinizi çekerim.

Sayın Ankara'nın 'daha ileri memur hakları'konusundaki dileklerini
saksıya diktim... Pencereme yerleştirdim. Büyütüyorum...

Saygılarımla..

19-12-2000 19:35:40
Old 18-02-2002, 01:36   #6
memurus

Her gün geçtikçe ağırlaşan ekonomik şartlara dayalı olarak adaletli ücret politikası,maaşlarımızdaki erimelerin giderilmesi ve geçim sıkıntımızın ifadelendirilmesi, ekonomik,sosyal ve kültürel sorunlarımızın çözümü için kamu çalışanlarının seslerinin hükümete duyurulması amacıyla Emek Platformunun almış olduğu ‘Üretimden Gelen Gücünün Kullanılması’ kararını uygun bularak ve söz konusu karara uyarak 01.12.2000 tarihinde işe gelmeyerek,sendika tarafından yapılan basın açıklamasına katıldım.

Bu eyleme katılmadaki amacım ,ekonomik şartlarımızı değerlendirmeyen, ücret hususundaki taleplerimize olumlu cevap vermeyen hükümetin, Uluslar arası ILO sözleşmelerinde çalışanlara tanınan değiştirilmez nitelikteki, Sosyal ve Kültürel Hak ve Hürriyetlerin verdiği yetkiye dayanarak,ayrıca bu konuda 1982 Anayasanın 17.maddesinde ‘‘Herkes,yaşama,maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir’’ hükmü gereği maddi haklarımı savunmaktır.

Bu konuda durumumuza emsal nitelikte olan ve Anayasal güvenceye sahip bulunan ‘‘Kamu işçilerinin’’ sahip olduğu Anayasanın 51,52 ve 55.maddelerinde ifadesini bulan ancak henüz Kanun düzeyinde yasal düzenlemeye kavuşturulamamış haklarımızın kazanımı açısından, Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından Başbakan Bülent ECEVİT imzasıyla 05.08.1999. tarih ve 99/44 sayılı Genelgedeki imkanları gözeterek bu eyleme katıldım.

Eylemin yapılmasında,Kamu hizmetlerine sabote etmek, aksatmak, siyasi ve diğer amaç doğrultusunda engellemek gibi bir durumum söz konusu değildir.yasalara saygılı,Hiyerarşik Hukuk Kuralları içinde Türkiye’nin yürürlülüğünü kabul ettiği 87 ve 151 sayılı Uluslararası ILO sözleşmelerine paralel olarak 23 Temmuz 1995 tarih ve 4121 sayılı kanun ile Anayasamızın 53.maddesine bir fıkra eklenmesiyle tanınan yetkiye dayalı olarak eylemimi gerçekleştirilmiş bulunmaktayım

Yukarıda belirttiğim gerekçeler doğrultusunda gerçekleştirmiş olduğum eylem yasaldır. Hukuka uygundur.Anayasal hakkın kullanımı çerçevesinde değerlendirilmelidir.Bir hakkın kullanılması ise,Temel Hukuk Prensibi gereği ‘Yasaların ihlali anlamı’ taşımaz.
Söz konusu eylemimde suç işleme,disiplinsiz davranma kastımda bulunmamaktadır.

Avukatlar bu savunmayı öneriyor ne dersiniz.

20-12-2000 00:07:31

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi