Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşveren tarafından işlenen bir suç yüzünden işçinin de ceza alması halinde işçinin sözleşmesi haklı sebeple fesih edilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2014, 15:25   #1
Ens

Soru İşveren tarafından işlenen bir suç yüzünden işçinin de ceza alması halinde işçinin sözleşmesi haklı sebeple fesih edilebilir mi?

Merhabalar,

Yaklaşık olaylarda aleyhe sonuçlar bulduysam da spesifik bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Yardım eden herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Olay kısaca şöyledir:

Bir hizmet ilişkisinin muhatabı olan işveren ve işçi tarafı var. İşveren kendi işyerinde menfaat elde etmek amacıyla kasıtlı olarak dolandırıcılık gerçekleştiriyor. Bu durum müfettişlerce tespit ediliyor. Yapılan ceza yargılamasında işverenin yanında, işçi de ceza alıyor. Ceza davasında işçi her ne kadar geçerli bir savunma yapmışsa da masumiyeti ispatlanamıyor. Yani ceza dosyasındaki her şey aleyhe durumda.İşçi bu olaydan sonra ekonomik nedenlerle işten çıkartılıyor. Aradan geçen 4 ay sonra yeniden işe başlatılıyor ve bir yıl kadar çalıştıktan yine ekonomik nedenlerle işten çıkartılıyor. Şu durumda benim merak ettiğim durum şu ki acaba işçi geçmişe dönük bütün tazminatlarını isteyebilir mi? Yoksa yasada işverenin haklı sebeple fesih nedenleri arasında yer alan - e) İşçinin işyerinde 7 günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi(17/II,e)- hükmünden dolayı işverenin haklı nedenle fesh ettiği kabul edilerek hiç bir işçilik alacağını talep edemez miyiz? Neticede suç işleyen işveren ve işçinin tekrar işe başlatılmış olması affetme olarak nitelendirilemez mi? Bu duruma ilişkin bir yargıtay kararı var mı ?
Old 29-04-2014, 16:51   #2
Av.Yasemin Işık

Öncelikle, işçi ceza dosyasından her hangi bir mahkumiyet aldı mı, bu mesajınızdan çok net bir şekilde anlaşılamıyor. Ayrıca işverenin ekonomik nedenlerle yaptığı fesih geçerli bir fesih olduğundan işçi kıdem tazminatı, ihbar öneli verilmemişse ihbar tazminatı ve diğer işçilik alacaklarını alabilir.
Old 29-04-2014, 17:44   #3
Ens

Yasemin Hnm ilginiz için çok teşekkür ederim.İşçi ceza dosyasından mahkumiyet alıyor evet.. İşçi gerçekten ekonomik nedenlerle işten çıkartılıyor ancak işveren mahkumiyet nedeniyle işten çıkarttığını söyleyecektir. Taraflar arasında herhangi bir belge yok. Her şey sözlü olarak yapılmış. İşveren ceza dosyasındaki kararı göstererek iddiasını ispat edebilir kanısındayım. Bu nedenle de bir arayış içindeyim. Zira işverenin işlediği bir suçtan dolayı bir şekilde işçinin de ceza almış olması yüzünden kıdem tazminatına ve diğer işçilik alacaklarına hak kazanamayacak olması bana çok hakkaniyetsiz geliyor...
Old 29-04-2014, 18:00   #4
olgu

işveren fesih sebebiyle bağlıdır. ekonomik nedenlerle çıkarttığını beyan ediyorsa daha sonra bunu değiştirip aslında mahkumiyet aldığı için çıkarttım diyemez.

işveren haklı fesih hali varsa bunu öğrendiği andan itibaren 6 iş günü içinde yapması gerekir aksi taktirde bu hususu kabul etmiş sayılır.

ekonomik nedenler iş kanununda sayılan geçerli fesih sebepleridir ancak işçi kıdem ve önel verilmemişse ihbar tazminatı talep edebilir.
Old 30-04-2014, 09:06   #5
av.oya altay

Varsayılan merhaba meslektaşım.

Anladığım kadarıyla işveren yazılı fesih bildirimi yapmıyor.İşveren bölge çalışma müdürlüğüne verdiği işçinin işten çıkış bildirgesinde fesih sebebini hangi kodla bildiriyor.Bunu öğrenirseniz ileride işvereni bağlayan bir belge elde edebilirsiniz.Zira işverenin , işten çıkarma sebepleri belli kodlarla işlem görüyor.Bu yolu bir deneyin.En azından fesih sebebi açısından işvereni belki lehinize bağlayan bir sonuç elde edersiniz.Ben bu yolu çok kullanıyorum, işe yarıyor.
Old 30-04-2014, 12:56   #6
Ens

Sayın olgu ve oya hanım teşekkürlerimi sunuyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi