Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mirasla edinilen malların akibeti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2013, 21:08   #1
Konuk

Varsayılan mirasla edinilen malların akibeti

sayın avukatlar
25/08/1980yılında evlendim.1995 yılında eşim ticari taksisini satarak ve benimde ufak bir katkımla daire aldık,benim annem ve babam vefat ettikten sonra kalan malı satarak 2005 yılında kendi adıma bir daire ve 2007 yılında başka bir malın satılmasıyla araba aldım ayrıca adıma tapulu arsalarım var, şimdi eşim diretiyor mahkemenin kararıyla hakkına düşeni alacağını söylüyor sonuç ne olabilir,ben madur olurmuyum.ben ondan hiç birşey istemiyorum ,2007 den beri resmi olarak çalışıyorum.aydınlatırsanız sevinirim.saygılarımla..
Old 30-07-2013, 10:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Size miras yolu ile intikal eden malların satımı ile alınan mallar üzerinde eşinizin tasfiye payı alacağı bulunmamaktadır. Kişisel malınız kabul edilirler.

Eşinizin bu malların alımında somut bir katkısı olmuşsa bunu değer artış payı alacağı olarak isteyebilir. Ya da bu mallar alınırken ailenin gelirinden de eklenmişse bu eklenen kısmın yarısı kadar katılım payı alacağı talep edebilir.

Yine eğer miras yolu ile size geçen mal varlıklarının kira, faiz gibi getirileri olmuşsa bu değerlerin yarısını katılım payı alacağı olarak dava ve talep edebilir.

Üzerinize kayıtlı arsalar, miras yolu ile size intikal etmişse bu taşınmazlar da eşinizin hakkı olmayacaktır.

1995 yılında alınan daireye yaptığınız küçük katıkıyı somut bir şekilde ispatlayabilirseniz siz de bu payın kenidinize ödenmesine dava edebilirsiniz.

Mal rejimi tasfiyesi davalarının görülebilmesi için, öncelikle boşanma kararı verilmesi ve kesinleşmesi gerekir.

Herhangi bir dava ile karşı karşıya kalırsanız kendinizi mutlaka bir avukatla temsil ettiriz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi