Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari Davanın Usulden reddi ve Açılacak Yeni Dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2010, 19:34   #1
oguzhand0

Varsayılan İdari Davanın Usulden reddi ve Açılacak Yeni Dava

Merhabalar, sevgiler, esenlikler

Mayıs Haziran ve Temmuz aylarında maaşlarından haksız şekilde mahsuplar yapılmış müvekkil memur lehine, Temmuz ayının başında(henüz temmuz maaşı alınmamışken), ilgili idari işlemin iptali ve Mayıs - Haziran aylarında haksız mahsuptan kaynaklanan zararın tazmini için tam yargı davası açtım.(aynı dilekçe ile) Davamız, iptali istenen idari karar dilekçemizde ekli olmadığı gerekçesiyle İYUK 15/d bendi gereğince usülden reddedildi, karara bağlandı ve tarafımıza dilekçemizi düzenleyerek yeniden dava açmak için 30 günlük süre verildi.

Sorun da işte tam burada oluşuyor…

Ağustos ayına geldik, Temmuz ayı için de Temmuz maaşından haksız mahsup yapıldı, yani talep edeceğimiz şeyler değişti.

Yeni açılacak davada;

a)Zararın tazminini talep etmeyip sadece iptal isteyebilir miyim? Yani yeni davamda tam yargı davasını devreden çıkarma hakkına sahip miyim?
b)Yahut hem iptal hem de ilgili 3 aya ilişkin haksız mahsuptan kaynaklanan zararı tazmini amacı ile tam yargı davası açabilir miyim?

Cevap ve düşüncelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum…

Saygılar
Old 02-08-2010, 21:18   #2
üye15747

Olayınızda İYUK mad. 12 uygulanabilir gibi gözüküyor. İdarenin maaştan mahsup içeren işlemi iptal edilmediği sürece ortada bir zarardan bahsedemezsiniz. Karine olarak idarenin işlemlerinin hukuka uygun olduğu kabul edilir. Öncelikle söz konusu idare işlemini idare mahkemesinde iptal ettirip, bu kararla idareye: 'bak işlemini iptal ettirdim, kararını kaldır ve zararımı öde' demek gerekiyor. Eğer idare yine gevşek davranıp 60 gün içinde size olumlu cevbap vermezse açılacak bir tam yargı davası ile kesin sonuç alınacaktır.
Old 02-08-2010, 23:27   #3
oguzhand0

Sayın meslektaşım o safhayı geçeli çok oldu ama. Artık dava safhasına geldik. Hatta dava açtık da davamız reddedildi bile(: Yapabileceğimiz tek şey davamızı yenileyerek diğer bir deyişle düzelterek yeniden açmak ama işte burada karşımıza a ve b seçeneklerindeki sorular geliyor.
Old 03-08-2010, 10:37   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Merhabalar, sevgiler, esenlikler

Mayıs Haziran ve Temmuz aylarında maaşlarından haksız şekilde mahsuplar yapılmış müvekkil memur lehine, Temmuz ayının başında(henüz temmuz maaşı alınmamışken), ilgili idari işlemin iptali ve Mayıs - Haziran aylarında haksız mahsuptan kaynaklanan zararın tazmini için tam yargı davası açtım.(aynı dilekçe ile) Davamız, iptali istenen idari karar dilekçemizde ekli olmadığı gerekçesiyle İYUK 15/d bendi gereğince usülden reddedildi, karara bağlandı ve tarafımıza dilekçemizi düzenleyerek yeniden dava açmak için 30 günlük süre verildi.

Sorun da işte tam burada oluşuyor…

Ağustos ayına geldik, Temmuz ayı için de Temmuz maaşından haksız mahsup yapıldı, yani talep edeceğimiz şeyler değişti.

Yeni açılacak davada;

a)Zararın tazminini talep etmeyip sadece iptal isteyebilir miyim? Yani yeni davamda tam yargı davasını devreden çıkarma hakkına sahip miyim?
b)Yahut hem iptal hem de ilgili 3 aya ilişkin haksız mahsuptan kaynaklanan zararı tazmini amacı ile tam yargı davası açabilir miyim?

Cevap ve düşüncelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum…

Saygılar

Sayın meslektaşım,
İYUK 15/d gereğince dilekçenizin reddedilmesi üzerine 3 ve 5. maddelere uygun olarak düzenlenecek yeni dilekçe ile açacağınız dava, önceki davanın devamı niteliğindedir. Bu nedenle örneğin bu ikinci dilekçenizle açtığınız davadan ayrıca harç alınmaz. Bu nedenle;
a) Talebinizin aynı olması gerektiğini, ancak taleplerinizi azaltabileceğinizi, bunun da feragat sayılacağını,
b) Yeni talepler ekleyemeyeceğinizi, bunlar için ayrıca dava açmanız gerektiğini
düşünüyorum.
Kolay gelsin. Saygılarımla.
Old 03-08-2010, 11:37   #5
av. cafer özkan

Sayın Cengiz Aladağ'ın görüşüne katılıyorum. Olayınızda dava reddedilmemiş, dilekçenin reddine karar verilmiştir. Açacağınız dava önceki davanın devamı niteliğinde olup talep sonucunu değiştiremezsiniz.
Ek olarak;
İdarenin bu tür işlemlerine karşı tam yargı davası yerine iptal davası açmak daha uygun olur kanısındayım. Bu nedenle davanızı (mahsup işleminin iptali istemiyle) iptal davası olarak devam etmenizi öneririm.
Old 03-08-2010, 12:39   #6
oguzhand0

İşin aslı artık ben de tam yargı davası açmak istemiyorum. Kısaca önceki talebimi daraltmak istiyorum.

Sonuç olarak böyle bir daraltma yaparak yenileyeceğim davama sadece iptal davası olarak devam etmemin mümkün olduğunu söylüyorsunuz değil mi
Old 27-10-2011, 22:56   #7
Av.Özen

Sayın meslektaşım Dayar, Benim de açtığım idari davada dilekçem 2577 sayılı yasanın 3 ve 5. md.uygun olmaması nedeni ile reddedildi Dilekçemi düzenlerken sizin gibi daraltma yapmayı düşünüyorum bu konudaki tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim. Size ve konu ile ilgili tercübesini paylaşacak olan tüm meslektaşlarıma çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi