Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

yurt dışında yaşam ve staj

Yanıt
Old 29-05-2007, 21:31   #1
Av.Burcu Tayanç

İnceleme yurt dışında yaşam ve staj

Ben KKT.C.' de özel bir üniverstede hukuk eğitimi görmekteyim ve son sınıfım ve bir sorunumu sizlerle paylaşmak istiyorum .Sözkonusu stajımı burada yapmak istiyorum fakat hem T.C. hem de KKT.C. uyruklu olduğum için aynı zamanda da Türkiye'de de staj yapmak istiyorum.Bu nedenle yurdışında yaşayanlar için alternatif bir çözüm bizim hukuk sistemimizde mevcutmudur? Yani hem KKT.C.'de hem de hem de Türkiye 'de staj yapabilir miyim? Konuyla ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim .
Old 29-05-2007, 21:36   #2
ecesaka

Bende KKTC mezunuyum... yarı kıbrıs vatandaşı olan arkadaşlarım vardı. Onlardan bir tanesi KKTC'de avukatlık yapmaya karar vererek orada stajına başladı. Bazıları ise Türkiye'ye dönmeyi tercih etti. Açıkçası tam olarak sorduğun sorunun cevabını bilmiyorum ancak sana şöyle bir tavsiyem olabilir;

Kıbrıs çok küçük bir ülke olduğundan maalesef genelde hep tanıdıklar vasıtasıyla iş imkanı sağlanıyor. Hele ki hukukta... Bizim sınıfta olan Kıbrıslı arkadaşlarımız yakınırlardı, ne yapacaklarını bilemezlerdi... Bu nedenle Türkiye'de staj yapan Kıbrıslı tanıdıklarım dahi var... Senin yerinde olsam başka bir ülke ile Türkiye arasında seçim yapmaya çalışırdım...
Old 29-05-2007, 21:47   #3
Av.Burcu Tayanç

ben şuanda Kıbrıs'ta en iyi olarak bilinebilecek bir avukatın yanında çalışmaktayım ve de istiyorum ki hem Kıbrıs'ta hem de Türkiye'de avukatlık yapabilmek fakat bunu zaman kaybı olmadan her iki yerden de yani hem türkiye'de hem de Kıbrıs'ta staj yaparak nasıl avukatlık belgesi alabilirim yada bu şakilde veya benim gibi düşünenelr için bir yönerge söz konusumudur? Çünkü yanlış bilmiyorsam Türkiye'de staj süresi bir yıl Kıbrıs'ta da bir yıl yani iki yıllık bir zaman kaybı sözkonusu bu zaman kaybını asgariye indirilebilir mi?Umarım daha iyi bir şeklde izah edebilmişimdir.
Old 06-01-2011, 12:31   #4
mahmutmicoz

Çifte vatandaş olan, yurt dışında baroya kayıtlı bir kişi, Türkiye de avukatlık yapabilmesi için,
1) Diploma denklik belgesi (OSYM ve Ankara Üniversitesinden alınacak.)
2) Türkiye'de de bir baroya kaydını yaptıracak, Avukatlık stajını tamamlayacak ve ruhsatını alacak.
Old 28-01-2011, 01:22   #5
Stj.Saniye Kılınçarslan

ben de bir şey sormak istiyorum eğer bilgisi olan bir kişi yanıt verirse sevinirim.ben tc ve kktc vatandaşıyım.kktc vatandaşı olduğum için de vatandaşa özel yapılan sınavla ydü hukukta eğitim aldım.öss yoluyla gelmedim yani. . .şimdi izmir'de staja başlamak üzereyim,bir yıllık staj sonunda avukatlık ruhsatnamemi de alıp baro'ya kaydolursam ve daha sonra kktc'ye dönmek istersem acaba bu bir kazanılmış hak gibi olabilir mi?..yoksa kktc'de tekrar staj mı yapmam gerekecek?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi