Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hastalik Ve Velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 02-12-2011, 14:16   #1
ARZU KOÇ

Rahatsiz Hastalik Ve Velayet

İyi günler desteklerinizden dolayı teşekkürler.Benim 3 ay sonra boşanma davam var davayı ben açtım 5 aydır 8 yaşındaki kızımla beraber ailemde yaşıyorum.eşim bana boşanırsak kızını göremezsin diyor. Bu arada ablam imam nikahı ile evlendiği kişiden geçimsizlik sonucu ayrıldı ve oda aileye döndü. yani şu anda ailemde ben,ablam ve 2 çocuk var.bana eşim ablanın seviyesizliğini söylerim davan düşer çocuğu alamazsın diyor.Bu arada ben ms hastasıyım ama çalışabiliyorum kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum bana hastalığını söylersem çocuğu vermezler diyor.Velayet ne zaman sonuçlanır bu aşamada çocuk kimin yanına verilir ve avukat tutmalımıyım yardımcı olursanız çok sevinirim ne yapmalıyım
Old 02-12-2011, 15:16   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Annenin hasta olması başlı başına velayetin babaya verilmesi için yeter sebep değildir. Önemli olan çocuğun menfaatleri olduğu için çocuğun bedeni ve psikolojik gelişimine zarar verici bir durumun varlığı söz konusu ise mahkeme velayet hususunda bu durumu göz önünde bulundurur.

8 yaşında çocuk ifadesine başvurulabilecek yaştadır. Mahkemece dinlenir ve isteği dikkate alınır. Ancak sadece çocuğun isteği de tek başına belirleyici olmaz. Çocuğun isteği yanında, kaldığı ortam , tarafların sosyal ve ruhsal ve ekonomik özellikleri vs.. uzman kişilerce tayin ve tespit edilir.

Mahkeme velayet konusunda karar verirken tarafların isteklerinden çok çocuğunuz için en sağlıklı ve en doğru kararı vermeye çalışacaktır. Kısacası önemli olan çocuğun, aklen, bedenen ve ruhen kimin yanında huzurlu olacağıdır.

Hak kaybına uğramamak için davanızı bir avukat ile takip etmeniz menfaatinize olacaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar
Old 02-12-2011, 15:20   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ARZU KOÇ
İyi günler desteklerinizden dolayı teşekkürler.Benim 3 ay sonra boşanma davam var davayı ben açtım 5 aydır 8 yaşındaki kızımla beraber ailemde yaşıyorum.eşim bana boşanırsak kızını göremezsin diyor. Bu arada ablam imam nikahı ile evlendiği kişiden geçimsizlik sonucu ayrıldı ve oda aileye döndü. yani şu anda ailemde ben,ablam ve 2 çocuk var.bana eşim ablanın seviyesizliğini söylerim davan düşer çocuğu alamazsın diyor.Bu arada ben ms hastasıyım ama çalışabiliyorum kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum bana hastalığını söylersem çocuğu vermezler diyor.Velayet ne zaman sonuçlanır bu aşamada çocuk kimin yanına verilir ve avukat tutmalımıyım yardımcı olursanız çok sevinirim ne yapmalıyım

Sayın konuk,
Boşanma davalarında çocuğun velayetinin kime verileceği belirlenirken mahkemelerin dikkate aldığı en önemli şey, çocuğun yararıdır. Mahkeme, gerekirse bir uzmandan rapor alarak, çocuğun yararına göre velayet hakkının kime verileceği belirler.
Sadece hasta olmanız ya da ablanızın da sizinle yaşaması velayetin size verilmemesini doğrudan gerektirecek durumlar değildir. Kaldı ki hastalığınız çalışmanıza engel olmadığına göre, çocuğun velayetinin verilmesine de doğrudan engel değildir. Mahkeme bu konuda bir karara varmadan önce sadece sizin değil, eşinizin sosyal ve ekonomik durumunu, yaşadığı evin koşullarını vb. etkenleri inceleyecektir. Bu nedenle tüm koşullar incelenmeden çocuğun velayetinin hanginize verilmesinin onun yararına olduğu bilinemez.
Davanızda hem velayet konusunda hem de diğer haklarınızla (nafaka, tazminat vb.) ilgili hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan profesyonel yardım alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi