Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tutuklama Kararına İtiraz/ Kooperatifler Kanunu'na Muhalefet/ Dolandırıcılık

Yanıt
Old 10-10-2006, 16:14   #1
Av.S.Kızılyar

Varsayılan Tutuklama Kararına İtiraz/ Kooperatifler Kanunu'na Muhalefet/ Dolandırıcılık

Bir yakınımla ilgili olduğu ve esasen Ceza Hukuku alanında çalışmadığım için sizlere bir soru yöneltmek durumunda kaldım. Kooperatif Kanununa Muhalefet ve Dolandırıcılık iddiasıyla yapılmış bir şikayet nedeniyle bir yakınım hakkında soruşturma açıldı ve tutuklandı. Söz konusu kişi kooperatif yönetim kuruluna ya da denetim kuruluna üye değil. Tek sıfatı kooperatif üyeliği.Almış olduğu daireleri zamanla başkalarına devretmiş ancak sorun şu ki kooperatif yönetimi tarafından daireler başkalarına da satılmış. Kendisi mükerrer satış yapmamış.Yedi günlük yasal süre içerisinde Sulh Ceza mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararına karşı Asliye Ceza Mahkemesine itiraz ettik ancak reddedildi. Şu durumda kişi hakkında dava açılasıya kadar geçecek süre içerisinde tutuklama kararının kaldırılabilmesi için hukuken bir imkan var mıdır?
Bir diğer sorum da şu olacak; hazırlık aşamasında tutuklanmış kişi hakkında azami dava açılma süresi nedir. Araştırmalarım neticesinde teorik olarak tutukluluk halinin başlamasından itibaren 1 ay içinde dava açılması gerektiği yönünde bir sonuç elde ettim.
İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla
Old 10-10-2006, 16:56   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.S.Kızılyar
Bir yakınımla ilgili olduğu ve esasen Ceza Hukuku alanında çalışmadığım için sizlere bir soru yöneltmek durumunda kaldım. Kooperatif Kanununa Muhalefet ve Dolandırıcılık iddiasıyla yapılmış bir şikayet nedeniyle bir yakınım hakkında soruşturma açıldı ve tutuklandı. Söz konusu kişi kooperatif yönetim kuruluna ya da denetim kuruluna üye değil. Tek sıfatı kooperatif üyeliği.Almış olduğu daireleri zamanla başkalarına devretmiş ancak sorun şu ki kooperatif yönetimi tarafından daireler başkalarına da satılmış. Kendisi mükerrer satış yapmamış.Yedi günlük yasal süre içerisinde Sulh Ceza mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararına karşı Asliye Ceza Mahkemesine itiraz ettik ancak reddedildi. Şu durumda kişi hakkında dava açılasıya kadar geçecek süre içerisinde tutuklama kararının kaldırılabilmesi için hukuken bir imkan var mıdır?
Bir diğer sorum da şu olacak; hazırlık aşamasında tutuklanmış kişi hakkında azami dava açılma süresi nedir. Araştırmalarım neticesinde teorik olarak tutukluluk halinin başlamasından itibaren 1 ay içinde dava açılması gerektiği yönünde bir sonuç elde ettim.
İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

Sayın Av.S.Kızılyar,

1- Tutukluluk süresinde 30 'ar günlük süreler içinde C.Savcısının talebi ile Sulh Ceza Mahkemesi "tutukluluğun devam edip etmeyeceğini" inceler.

2- Ağır Ceza Mahkemesinin görevine giren işlerde(Sizinki öyle) tutukluluk süresi en çok 2 yıldır. Zorunlu hallerde 3 yıla kadar uzatılabilir. Yani bu süre içinde davanın açılması gereklidir.

3-Koop.Yasası'na göre, devir işlemleri de yönetim Kurulu kararına tabidir. Yani müvekkiliniz üyeliğini devrettiğinde yeni üye yönetim kuruluna başvurmalıydı...Başvuru üzerine yönetim kurulu, üyelik koşullarını taşıyorsa yeni üyeyi kabul edecekti. Olayda bir çelişki var gibi görünmektedir.Ya müvekkiliniz haricen sözleşme yapmıştır, yönetim kurulunun onayına sunulmamıştır. Ya da onaya sunulmuşsa ve yönetimin mükerrer satışı, bu onaydan sonra ise yönetim kurulunun kötüniyeti ve sorumluluğu söz konusudur.

Saygılarımla
Old 10-10-2006, 23:47   #3
Av.Selim Balku

Sayın Ergin'e ek olarak

madde104
(1)Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir.
(2) Şüpheli veya sanığın tutukluluk halinin devamına veya salıverilmesine hakim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir
Old 11-10-2006, 00:19   #4
Av.S.Kızılyar

Müvekkilimizin yaptığı haricen bir satış sözleşmesi yok. Kooperatif yönetim kurulu ve kooperatif başkanı 86 adet daireyi 400 kişiye satmış.Müvekkilimizin tek sıfatı kooperatif üyesi olması. Almış olduğu altı adet daireyi farklı zamanlarda farklı kişilere satmış ve şu anda tutuklu. Hukukçu mantığımla bu olayı kavramakta zorlanıyorum. Bu olayda sorumlu tutulması gerekenler sadece Kooperatif yönetim kurulu ve denetim kurulu değil midir? Saygılarımla
Old 11-10-2006, 00:51   #5
Av.S.Kızılyar

yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.saygılrımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi