Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadının Soyu Yok Mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2007, 14:52   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadının Soyu Yok Mu?

Merhaba,

TDK ya göre soyadı:

Herkesin ailece anılmasına yarayan öz adından sonraki adı, aile adı:

TMK ve ilgili yasalara göre:

*Kadın evlenmekle eşinin soyadını alır ve bekarlık soyadını dilerse evlilik soyadının önünde kullanabilir.
(Not:Tekeli davasında kadının bekarlık soyadını tek başına kullanabilmesi mümkün olmakla beraber bu karar sebebi ile iç hukukta henüz değişikliğe gidilmemiştir)

*Evlilik içinde doğan çocuk baba soyadını alır.

*Evlilik dışı doğan çocuk baba tarafından tanınmışsa baba soyadını alır.

*Kadının çocuğuna soyadını verebildiği tek olanak evlilik dışında çocuğunun olması ve babası tarafından henüz tanınmamış olması durumudur.

Görülüyor ki soyadı aslında erkeğin soyunu belirten,işaret eden ve devam ettiren bir yol izlemektedir.

Her ne kadar aile adı olarak da zaman zaman söylense de aile adı denilen kavram erkeğin soyadıdır.

Sorum şu:

Kadının soyu yok mu?

Erkeğin soyadının aile ve çocukların soy adı olarak seçilmesinin makul ve kabul edilebilir bir açıklaması var mıdır?

Yasakoyucunun cinsiyetlere göre farklı bir tutum takınarak erkeğe üstünlük sağlaması hakkı var mıdır?

Eşit durumdaki kişilere cinsiyetlerinden kaynaklı bir ayrım yapılabilir mi?
Alıntı:

T.C.Anayasası
X. Kanun önünde eşitlik

MADDE 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek: 7.5.2004-5170/1 md.)Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar

Saygılar
Old 15-04-2007, 21:42   #2
halit pamuk

Harika bir soru.Ama cevabı bilmiyorum. Daha doğrusu bilmek istemiyorum.
Old 15-04-2007, 22:09   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir seçme yapmak zorunlu bildiğim kadarıyla. Bu konuyu hukuk yahoo grupta da tartıştığımızı anımsıyorum. Erkekler bir soy altında, kadınlar ayrı bir soy altında devam ettirilebilir mi? Bu mümkünse doğan kardeşler cinsiyetlerine göre ayrı ayrı mı kaydedilecek? Bir erkek ve kız çocuk sahibi olan ana babanın çocuklarının soyadı farklı olabilecek mi? Aynı olacaksa annenin mi, babanınki mi seçilmeli? İki kardeşin veya doğacak çocuğun soyadı konusunda bile bir seçme ile karşı karşıya kalmayacak mıyız?

Bu konunun ayrımcılık ve erkeğe üstünlük tanımak olarak değerlendirilebileceğini düşünmüyorum. Kadının soyadına göre silsile devam ettiriliyor olsa idi, bizim yaşadığımız sorunları (değişen soyadları, göçebe gibi taşınmalarımız vb.) bu kez erkekler yaşıyor olacaktı.

Ha bugüne dek biz yaşadık, bundan sonra biraz da onlar yaşasın diyorsak, ona bir sözüm yok

Saygılarımla...
Old 15-04-2007, 22:19   #4
Cest la vie

Ozellikle Ispanya basta olmak uzere bir cok ulkede dogan cocuklarin hem 'annenin' hem de 'babanin' soyadlarini aldigini konu tartisilirken goz onune alinmasi acisindan belirtmekte yarar goruyorum. Yani bu ulkelerde cocuklar: Kendi Ismi+Annenin Soyadi+Babanin Soyadi seklinde adlandiriliyorlar.
Old 15-04-2007, 22:21   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Reşit olduklarında da birini kendileri seçiyorlar öyleyse olasılık olarak? Zira ileride kendi doğacak çocuklarının matematikteki n üzeri sonsuz işaretine doğru yol alması gerekir bu şekilde. Reşit olduklarında kendileri seçiyorsa, soyadları yine farklılaşabiliyor kardeşlerin. Bilmiyorum, çok karmaşık bir sistem değil mi..?
Old 15-04-2007, 22:21   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Ha bugüne dek biz yaşadık, bundan sonra biraz da onlar yaşasın diyorsak, ona bir sözüm yok

Sn.Demirel

Açıkçası niyetim,tarihsel eşitsizliğe misilleme önermek veya bir eşitsizlik karşılığında başka bir eşitsizliğe onay vermek değil.

Niyetim,sanki doğalmış,başka türlü olmazmış gibi kabullenilen bir konuda oluşturulmuş düşüncenin verilerini tartışmak ve durumu önce kabul etmek ve farkına varmak.Bundan sonra ne yapılabiliri konuşmak daha olgunlukla mümkün olabilir.

Saygılarımla
Old 15-04-2007, 23:01   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Kayar,

Öncelikle "kadının soyu yok mu" başlığından rahatsızlık duyduğumu belirtmeliyim. Kadının soyu bellidir, erkeğin de. Herkes bir anne ve bir babadan dünyaya gelir. Bu bağlamda başlığın "kadının soyadı" biçiminde tashih edilmesinin daha doğru olacağına ve muhtemel fanatik katılımcıların konuyu kadın-erkek tartışması şeklinde algılamalarının önünün peşinen alınabileceğine inanıyorum. Takdiri size ait olmak üzere.

Saygılarımla...
Old 15-04-2007, 23:08   #8
halit pamuk

Bazen insanların beynine bazı şeyleri kazımak için sorularda rahatsız edici olmalıdır,kanaatimce...
Old 15-04-2007, 23:59   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Demirel

Kadının soyadına ilişkin bir tartışma alanımız forumda zaten mevcut.Kadının eşinin soyadını alması çok geniş bir biçimde de üstelik hukuksal kazanımlara tanıklık ederek devam ediyor.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3044

Bu başlık ise sadece evlilik ve kadının babasının soyadını alması ile ilgili olmayıp devam ettirilen adlandırma ile ilgilidir.Yani kadının eşi ile babasının soyadı arasındaki çatışmanın dışında bir konu.

Konunun kadın-erkek sorunu olarak tartışılmasına ise hiç itirazım yok.Konu tam da böyle bir tartışma çünkü.
Old 16-04-2007, 00:22   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Ozellikle Ispanya basta olmak uzere bir cok ulkede dogan cocuklarin hem 'annenin' hem de 'babanin' soyadlarini aldigini konu tartisilirken goz onune alinmasi acisindan belirtmekte yarar goruyorum. Yani bu ulkelerde cocuklar: Kendi Ismi+Annenin Soyadi+Babanin Soyadi seklinde adlandiriliyorlar.

Alıntı:
Reşit olduklarında da birini kendileri seçiyorlar öyleyse olasılık olarak? Zira ileride kendi doğacak çocuklarının matematikteki n üzeri sonsuz işaretine doğru yol alması gerekir bu şekilde. Reşit olduklarında kendileri seçiyorsa, soyadları yine farklılaşabiliyor kardeşlerin. Bilmiyorum, çok karmaşık bir sistem değil mi..?

Nasıl bir sistemle soyadı devam ettirilsin sorusuna ilk örnek Sn.Ahu 'dan geldi.

Sn.Demirel'in yanıtında ise şu satırlar dikkatimi çekti:
Reşit olduklarında kendileri seçiyorsa, soyadları yine farklılaşabiliyor kardeşlerin.[/b] Bilmiyorum, çok karmaşık bir sistem değil mi..?

Kardeşlerin soyadlarının farklılaşması Ülkemizde çok tanıdık bir durum.Soyadı değişmeyen kardeşler,erkek kardeşler.

Kadınların soyadı evlilikle birlikte değişiyor ve eğer abartılı bir örnek ile açıklarsak 10 kızkardeşin hepsi evlenmiş ise hem kendi aralarında hiç bir soyadı benzerliği kalmıyor,hem de erkek kardeşleri ile.

Bu arada mevcut sistemde erkek çocuğu olmayan babaların da soyadı da kayboluyor.Bu da bu sistemin tuhaf bir sonucu.

Devam edelim.

Saygılar
Old 16-04-2007, 00:45   #11
Cest la vie

Alıntı:
Bu arada mevcut sistemde erkek çocuğu olmayan babaların da soyadı da kayboluyor.Bu da bu sistemin tuhaf bir sonucu.
Aslinda erkek ustunlugu biraz da bu durumun sonucu degil mi? Ataerkil yapinin ta kendisi degil midir bu? Babalar, "soylari yok olmasin diye" erkek cocuk istiyor. Anneler, erkek cocuklari olana kadar doguruyor da doguruyor. Eger erkek cocugu olmazsa bunalima giriyor, ozellikle bazi kesimlerde ustune bu nedenle kuma getiriliyor. Aziz Nesin'in bir hikayesi miydi, tam hatirlayamiyorum, ama umitsiz anne, 7. cocugunun da kiz olmasi uzerine onu erkek kiligina sokuyordu. Ve o cocuk uzun bir zaman babasina erkek olarak tanitiliyordu. Gercek ortaya cikinca da...

Alıntı:
Reşit olduklarında da birini kendileri seçiyorlar öyleyse olasılık olarak? Zira ileride kendi doğacak çocuklarının matematikteki n üzeri sonsuz işaretine doğru yol alması gerekir bu şekilde.
Bu sorunun yanitini bilmiyorum acikcasi. Sorup ogrenip, en kisa zamanda buraya yazacagim.

Saygilarimla
Old 16-04-2007, 05:14   #12
ragıp

Kadının soyadı dediğiniz, sanırım kadının babasının soyadı. Burada kadının annesinin soyadı olmalı diye düşünülebilir mi acaba? baba soyadı yerine anne tarafından dedsinin soyadını alaln bir çocuk!!!!!
Tam da erkek egemenliğine karşı bir görüş
Old 16-04-2007, 10:58   #13
halit pamuk

Merhaba,

Soyadı Kanunun 4. maddesinde
"Madde:4-Soyadı seçme vazifesi ve hakkı evlilik birliğinin reisi olan kocaya aittir"

Demektedir. Ancak, Kocanın hukuki statüsü 2001 yılındaki değişiklikle ortadan kalkmıştır.Yani artık kimse reis değildir.
Evlilik birliğinin temsil ve yönetimi aile bireylerinden kadın ve kocaya birlikte ve ortaklaşa yüklenen bir sorumluluk olmuştur.

Bu kapsamda TMK.m 187'in kanunun diğer maddeleriyle çeliştiği açıktır.Bu maddenin anlamı ancak, şekilden ibarettir.Zamanla değişime uğramaları kaçınılmazdır.

olması gerekende kadın ve kocanın soyadlarının aile birliğinin adı olması gerektiğidir.18 yaşını dolduran ya da başka bir aile birliği oluşturmaya karar veren çocuk bu soyisimlerden birini seçebileceği gibi her ikisini de kullanabilir.
Old 16-04-2007, 18:07   #14
Av.L. Şahin

Değerli arkadaşlar forum içindeki yazdıklarınızı henüz okumadan yazacağım bir çok şey vardı. Ancak 'ragıp' arkadaşın yazdıklarını okuduktan sonra pek birşey söylenemeyeceğini düşündüm. Zira tartışmamıza esas olan husus kadının bir erkeğe bağlı olmaksızın soyunu sürdürmesi veya bir soydan gelmesi ise bu noktada tıkanırız. Çünkü hiç evlenmeyen kadın bile bir erkek olan babasının soyadıyla yaşamakta. Bu yüzden bahsi geçen forum başlığımız mecazi yapıyla düşünülmelidir.Yani pekala bir kadının soyundan bahsederken falanca ADAMIN kızı falanca ADAMIN torunu...vb gibi değilde falanca KADININ kızı, falanca KADININ torunu denebilir. Bunun son verdiğim örnek şeklinde olmamasının nedeninin teammül ve doğu kültüründen kaynaklandığı kanısındayım. Bir çok kadın, nereli olduğu sorulduğunda öncelikle babasının memleketini söyler. Ancak soyadı konusunda dünyanın bir çok yerinde bizdeki uygulamaya benzeri uygulamalar var. Demek istediğim en modern, en eşitlikçi ve kadınların sosyal hayatta kendilerini bir hayli gösterdiği toplumlar veya ülkelerde bile kadın evlenince erkeğin soyadını alıyor. Bu tarih boyunca hep böyle olmuş. (Ancak kızılderili kabilelerinde durum farklı. Miras ve soy kadının soyundan yürür.)
Saygılarımla...
Old 17-04-2007, 09:32   #15
ISIL YILMAZ

Yine güzel bir konu, Sn.Kayar'a teşekkür ederim.

Soyadını ilk kullananlar hatırladığım kadarıyla Romalılardı. Onlardan sonra uzun süre soyad kullanılmadı. ( Yanlışım varsa lütfen düzeltin.) Romalılar da bilindiği gibi erkek-egemen bir toplum. Soyadının ilk kullanılış biçiminin erkek soyu üzerinden gelmesi de buna dayanıyor, sanırım.

Fakültede Azeri bir arkadaşım vardı, 18 yaşında soyadını kendi arzusuyla değiştirmiş ve hayranı olduğu bir Azeri şairin adını kendine soyadı olarak almış. Yine, duyduğum kadarıyla İzlanda da soyad anneden geliyormuş. ( Annenin babasından gelme soyadı değil de kendi soyadı )

Soyadı neden bu kadar önemli? Dünyamızın kalabalıklaşması, bizleri biribirimzden ayırmak için ve daha da önemlisi kimin kiminle akraba olduğunu anlamak için addan daha ayırıcı bir şeye gereksinim duymamızla yol açtı, galiba. Böylece, akrabalar arasındaki mülkiyet geçişleri kolayca bilinebilir olacaktı. Mülkiyetin aidiyeti ise çok uzun yüzyıllar boyu hep erkeklerde olduğundan ( ve hatta kadınlar mülkiyeti paylaşmada yer dahi almadığından) baba / erkek soyu belirleyici oldu, diye düşünmeden edemiyorum. Konunun nesebin belirliliği olduğunu düşünmüyorum, doğrusu. Zira, bugünkü DNA belirleme teknolojisi olmayan yıllarda, anne ile çocuk arasındaki bağın, baba ile çocuk arasındaki bağdan daha net bilinebileceğine şüphe yok. Konu, bence, erkek egemen toplumda mülkiyet ilişkisinden kaynaklanıyor. Mülk sahibi erkek olduğundan, mülkiyet ilişkisinin geçişi onun soyuna göre belirlenir.

Soyadının erkekten gelmesinin tarihsel açıklaması dışında meseleye bakacak olursak, bunun aslında bir sistemden başka birşey olmadığını kavrayabiliriz. Bu sistemi, çocuk, annenin seçtiği soyadını alır, diye değiştirmek mümkün. Bu olasılığın temel sonucu, şu andaki sistemin karmakarışık olması olabilir mi? Pek sanmıyorum. Hepimizin mernis numarası var, devletin gözünde artık isimden çok rakamız. O halde, yeni isimler eski rakamlara bağlanabilir. Dünyadaki birçok ülkede bu anlamda geliştirilmiş nümerik sistemler buluyor, zaten. Biraz bilimkurgu öngörüsü ürperticiliğinde oldu ama, değişmeyen şey numaramızsa, bu numara sabit kalmak kaydıyla içinde değişiklik yapmak o kadar da zor olmasa gerek. Mesela, bankaya gideceksiniz, mernis numaranızı vereceksiniz ve nüfusa kaydettirdiğiniz yeni adınız bilgisayar ekranında şıp diye görünecek.

Kısaca, söylemek istediğim şey şu, mülkiyet ilişkilerinin değişimi ile birlikte babadan / erkekten gelme soyadı/soybağı ilişkisi de pekala değişebilir hale geldi. Neden kadınların bu taleplerinin önünde engel olduğu düşünülsün ki?

Saygılar
Old 02-02-2010, 20:53   #16
nostaljielif

eşitlikten sözde bahsedip duruyoruz.erkeklerde kadının soy bilgilerini taşısın nüfus cüzdanlarında.kadının hayatı tamamen sıfırlanıyormuşda yeniden doğmuş gibi tüm bilgileri silinerek erkeğe uygun halde yeniden düzenleniyor.acayip bir uygulama.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi