Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Uzlaşmaz Ortak

Old 28-06-2004, 11:36   #1
katilla

Soru Uzlaştık

sorun halloldu
Old 28-06-2004, 12:56   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Ticaret Mahkemesine basvurup, sirkete kayyum atanmasini talep edin. Atanacak kayyum, onu hizaya getirir.
Old 28-06-2004, 14:13   #3
katilla

Varsayılan Anlayamadım

Sayın Dikici,

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak cehaletimi maruz görün,bu gerçekleşir ise onu şirketten uzaklaştırabilecekmiyim?
Hesapları kayyum görünce, onun borcu olduğunu belirleyip hisselerinin bana devrine karar verebilecek mi?

Saygılarımla,
Old 28-06-2004, 14:26   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayin Katilla,

Sirket canli organizma gibidir. Yönetim-Temsil organi olmadan yasayamaz. Müsterek imza ile sirket islemlerde bulunabileceginden, problem olan ve imza atmam diyen (muhtemelen atmayan) ortak olmadan, hiç bir is yapmak mümkün olmaz.

Medeni Kanunun 427. maddesinde Yönetim kayyumlugu düzenlenmistir. Buna göre, sirket organsiz kalmak durumunda ise mahkeme Yönetim kayyumu atar ve bu kayyum marifetiyle sirket is ve islemleri yerine getirilir.

Kayyum gelsikten sonra, sizin problem ortak sirket araclarini kullanamaz, iscileri kendi islerine yönlendiremez, paralarini alamaz vs... siki bir kontrol altina girer sirket..

Eger usulsüz bir para alimi vs. var ise de gerekli davalari da bu sekilde acmaniz mümkün olabilir.

Tabi ki hukukçu olmadiginiz için isiniz biraz zor fakat bir avukata giderseniz size yardimci olur.

Biz burada sadece kisa bilgi verebiliriz, uygulamada size bir meslektasimin yardimci olmasi gerekir.

Ilgili madde:

Alıntı:
Madde 427 - Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan mallar için gereken önlemleri alır ve özellikle aşağıdaki hallerde bir yönetim kayyımı atar:

1. Bir kimse uzun süreden beri bulunamaz ve oturduğu yer de bilinemezse,

2. Vesayet altına alınması için yeterli bir sebep bulunmamakla beraber, bir kişi malvarlığını kendi başına yönetmek veya bunun için temsilci atamak gücünden yoksunsa,

3. Bir terekede mirasçılık hakları henüz belli değilse veya ceninin menfaatleri gerekli kılarsa,

4. Bir tüzel kişi gerekli organlardan yoksun kalmış ve yönetimi başka yoldan sağlanamamışsa,

5. Bir hayır işi veya genel yarar amacı güden başka bir iş için halktan toplanan para ve sair yardımı yönetme veya harcama yolu sağlanamamışsa.

Diger yandan, hisselerin size verilmesi diye bir sey söz konusu degil. Kaldi ki iki kiisiden ibaret limited sirketlerde (Öyle oldugunu tahmin ediyorum) tek ortakta hisselerin birlesmesi olasi degildir.

Selamlar.
Old 28-06-2004, 16:48   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayin Katilla,

Nazik düsünceniz için tesekkür ederim. Ancak, ben prensip olarak THS kaynakli is tekliflerini etik bulmadigim için kabul etmiyorum.

Çünkü bu site, is edinme sitesi degildir. Herkes gönlünden geldigi için ve bildigi kadariyle vatandaslara yardimci olmaya çalisiyor.

Istanbul Barosunun adresi: www.istanbulbarosu.org.tr seklindedir.

Bu adrese girip, avukatlarla temas kurabilirsiniz.

Avukatlar için baronun tavsiye niteliginde önerilerini içeren bir ücret tablosu da var bu sitede, bakabilirsiniz.

Kayyum is yapmiyorum diyemez. atanmis ise, görevi ve yetkisi dahilindeki isleri yapmak zorundadir.

Selamlar, iyi çalismalar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi