Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimle gelirlerimi ve borçlarımı nasıl ayırabilirim.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2012, 19:29   #1
Konuk

Mutsuz eşimle gelirlerimi ve borçlarımı nasıl ayırabilirim.

merhaba 2007 yılında evlendim.eşimin kontrolsüz harcamalarından.sorumsuzluklarından ve sürekli çıkan borçlarından bunaldım.altınlarım arabam bu güne kadar çalıştıklarımın hepsi gitti.tüm maaşım,eve,fatualara ve onun kartlarına gidiyor.kredi kartlarını kullandığı gibi ödemiyor da bende eve haciz gelmesinden korkuyorum ödemeye çalışıyorum.kocamın ayrıca kullandığı 2 banka kredisi var.baktım onun bana bi hayrı yok bende konut kredisi kullanıp ev aldım şimdi kira yerine onu ödüyorm.2 yaşında oğlum var onun geleceği için biraz birikim yapmak istiyorum.gençken çalışıp oğluma ve kendime iyi bir gelecek istiyorum.ancak eşimin borçlarına da artık ortak olmak istemiyorum en sonunda dişimle tırnağımla ödediğim evden de olmak istemiyorum.şu an boşanma söz konusu değil.bana katkıda bulunmasınıda istemiyorum ancak gelirlerimizi ve borçlarımızı ayırmak istiyorum.boşanma olmaksızın mal ayrımı mümkünmü.bunun için ne yapmam gerekir.
şimdiden teşekkür ederim
Old 18-01-2012, 09:08   #2
üye38190

Akla ilk gelen mal rejimini değiştirmeniz. Eşinizle aranızda şu an edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu. Bu durumda eşinizde, evlilik birliği içinde edinilen mallara katkı payı oranında sahipliği olacaktır. Mal ayrılığı rejimine geçmenizi öneririm. Medeni Kanun 203 ve 205 maddelerin de, tarafların evlilik tarihinden önce veya sonra istedikleri mal rejimini seçebileceklerini ve bunun Noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılabileceğini açıkça belirtmiştir.
Mal ayrılığı rejimi için MK Madde 246. " Eşlerden her biri, kendi borçlarından bütün malvarlığı ile sorumludur" denilmektedir.
Edinilmiş mallara katılma rejiminde, eşinizin borçlarından dolayı da kişisel mallarınıza haciz gelmesi durumu söz konusu olmaz. Ayrıca bir meslektaştan yardım almanızda fayda var.
Old 19-01-2012, 21:20   #3
Konuk

cevabınız için teşekkür ederim.bunun için eşimin de imza atması gerekirmi?yoksa tek başıma halledebilirmiyim.
Old 20-01-2012, 20:00   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
cevabınız için teşekkür ederim.bunun için eşimin de imza atması gerekirmi?yoksa tek başıma halledebilirmiyim.

Sayın Katılımcı,

Mal rejimi sözleşmeleri iki tarafın da anlaşmaları ve hazır bulunmaları ile yapılır.

Eşinizin böyle bir sözleşmeye yanaşmaması halinde;
Alıntı:
C. Olağanüstü mal rejimi
I. Eşlerden birinin istemi ile
1. Karar
MADDE 206. Haklı bir sebep varsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine, mevcut mal rejiminin mal ayrılığına dönüşmesine karar verebilir.

Özellikle aşağıdaki hallerde haklı bir sebebin varlığı kabul edilir:

1. Diğer eşe ait malvarlığının borca batık veya ortaklıktaki payının haczedilmiş olması,

2. Diğer eşin, istemde bulunanın veya ortaklığın menfaatlerini tehlikeye düşürmüş olması,

3. Diğer eşin, ortaklığın malları üzerinde bir tasarruf işleminin yapılması için gereken rızasını haklı bir sebep olmadan esirgemesi,

4. Diğer eşin, istemde bulunan eşe malvarlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi vermekten kaçınması,

5. Diğer eşin sürekli olarak ayırt etme gücünden yoksun olması.

Eşlerden biri ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun ise, onun yasal temsilcisi de bu sebebe dayanarak mal ayrılığına karar verilmesini isteyebilir.

Aile mahkemesinden mal ayrılığına karar vermesi istenebilir. Davada haklılığınızı ispatlamak zorundasınız.

Bunun için de bir avukattan DOĞRUDAN destek almanız yararınızadır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi