Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik öncesi ve evlilik sırasında alınan mallar ne olacak?

Konuyu Kilitleyin
Old 21-04-2007, 16:42   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik öncesi ve evlilik sırasında alınan mallar ne olacak?

Ben 20 yıl önce evlendim.Evlenmeden önce kendime ait bir evim vardı.Bu evlilik sırasında satılıp yerine başka bir ev alındı.Ayrıca yine benim adıma kayıtlı ve evlilik sırasında edindiğimiz 4 ev ve bir arsa bulunmaktadır.Yani malların tamamı benim üzerime tapulu.Mallar 2002 den önce alındı.

Ben evlilik süresince çalışmadım.Ev işlerini yapıp çocukları büyüttüm.

Şimdi boşanmaya karar verdik.Eşim benden malların yarısını veya yarıdeğerini vermemi istiyor.

Ne dersiniz? Haklı mı? Mallarla ilgili dava açarsa sonucu ne olur?
Old 21-04-2007, 19:38   #2
Av.Gülsüm Sezen

2002'den önce alınmış mallar bakımından mal ayrılığı rejimi geçerlidir, ancak edinilmiş mallara katılma rejimini seçmenin son günü olan 31 Aralık 2002'ye kadar bunun için adım atmamış ve tabi olduğunuz rejimi değiştirmediyseniz..Bu durum söz konusu değilse, mal ayrılığı rejimine tabi olursunuz ve bu halde mallar kimin üzerindeyse ona kalır. Sizin çalışmadığınız hususu ise ancak, malların size ait olması konusunda aksini iddia edenin ispatlaması gereken bir noktadır- ki tapunun akisni ispat edecek pek muteber bir durum olmaz-Saygılarımla...
Old 21-04-2007, 21:04   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Katılımcının sorusunu mal rejimin tasfiyesi ve katkı payı bakımından inceleyip yanıt vermek daha yararlı olacak.

Evlilik öncesinde kadına ait olan ev tartışmasız dava dışıdır.Bu mal kişisel mal olarak değerlendirilecektir.
Bu evden elde edilen gelir var ise 2002 sonrası için tasfiyeye konu olacaktır.

2-Evlilik sırasında edinilen evler ve arsa konusunda:
Katılımcının eşi bu malların edinilmesine,iyileştirilmesine katkı sağladığı oranda katkı payı alacaklısı olacaktır.

Yine bu mallardan 2002 sonrasında bir gelir elde edilmiş işe tasfiyeye konu edilecektir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi