Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2 yıldır evden ayrı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2011, 11:52   #1
babsi

Soru 2 yıldır evden ayrı

Merhabalar, yardımlarınız için şimdiden teşşekkü ederim. Benim sorunum şu: 13 yıldır nikahlı bir bayanım. 2 tane çocuğum var. Biri 10 diğeri 12 yaşında. Eşimle 13 yıl boyunca doğru ve olması gerektiği gibi bir evlilik hayatımız olmadı. 2 yıl önce eşim evi terketti. araştırmalaım sonucu gayrettepede bir dairede oturduğunu, ve daireninde onun adına olduğunu öğrendim. Emin değilim ama kiracı olarak galiba. Daire home ofis şeklinde. İçinde çift kişilik yatağından tüm beyaz ev eşyaları, televizyonu,mutfağı, banyosu herşeyi var.Yani bir odası büo gerisi tamamen ev. Ben ümraniyede ve eşimin terkedip gittiği evde oturuyorum. bu zaman içinde kiramızı, çocuklarımızın eğitim masraflarını, faturalaımızı eşim karşıladı.Evden ilk ayrılışından 9 ay sonra bir kaç parça kıyafetitle eve döndü. 3 ay kadar kalıp teka 3 parça kıyafetiyle evi terketti. Geçen hafta bana boşanma davası açmış. Dilekçesinde çocukların velayetinin bana verilmesini, boşanmak istediğini ve en alt tarafta benim mal durumumun, çalışıp çalışamayacağımın, üstüme olan malların araştırılmasını istemiş.Benim üstüme annemin kendi parasıyla aldığı bir daire ve o daireden gelen ufak kiramla aldığım bir arabam var.Arabanın kredilerini ben bu kiramdan ödedim. Evden ilk ayrıldığında, bundan 2 yıl önce ben boşanma davası açmıştım. İlk duruşmaya çıktık, boşanmak istediğimizi söyledik ve ben tazminat talebinde bulunmuştum. Ama kendisi buna şiddetle karşı çıktı. Daha sonraki davaya çıkmadık. O arada yine ayrı yaşıyorduk ama onun birkaç kere eve girip çıkmasına ve o gece evde kalmasına izin vermiştim. Çocuklar yine babasız kalmasın istiyordum. Kendisinin ekonomik durumu gayet iyi. Ama bildiğim kadarıyla üstüne hiç bir şey yok. İş yaptığı, işlerini yürüttüğü bir şirketle bağlantısı var. Gece hayatına düşkün, sık sık başka kadınlarla bir barda görünüyor eğlenirken. Bu barın facebook ta yayınlanan resimlerinden bende bunları görüyorum. Altında bir arabası var ama o bile onun adına değil. Ama araba onun.Kredi kartları var. Ben bu durumda ne yapabilirim. Dairesinin resimleri, facebookta yayınlanan o barda kadınlarla çıktığı resimler var elimde. Cep telefon hatları bile onun adına değil. Ama biliyorum bütün kadınlara çektiği mesajlar ve görüşmeleri o 2 hatta. Daha önce elime geçen kız arkadaşlarının telefon nolarıda var...sSize sorum: Ben bu durumda nasıl bir yol çizebilirim? Boşanmayı bende istiyorum.Ama üstüme olan evim ve arabam için ne yapabilirim. Onunla konuşabilmemiz mümkün değil. Anlaşma yoluna varamayız. Ahlak dışı hayat yaşayan kendisi. Ben haklılığımı nasıl ispat edebilirim. Çünkü tazminat istiyorum. Ev ve arabamın olması tazminat almama engel olurmu. Ve çocuklarımın nafakası, masrafları. Cevabınız için teşşekkür ederim
Old 08-02-2011, 12:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlatımlarınızdan eşinizin ağır kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. eğer boşanma taraftarı değilseniz davasının reddedilmesi ihtimali yüksektir.

Bu davanın içinde eşinizin ağır kusurlu olduğunu belirttiğiniz tüm delilerden yararlanarak kanıtlama yoluna gidebilirsiniz.

Dava süresince kendiniz ve çocuklarınız için nafaka talebinde de bulunabilirsiniz.

Eğer boşanmayı istiyorsanız, siz de ayrı bir dava açabilirsiniz.Veya tebliği aldığı tarihten itibaren karşılık boşanma davası açabilirsiniz.

Bu halde de, nafaka ve maddi ve manevi tazminat teliplerinde bulunabilirsiniz. Eşinizin gerçek mal varlığını ve gelirlerini ispatta tanık ve belgeler gibi, ya da yaptığı işin karşılığında ne kadar geliri olabileceğini meslek odalarına yazılan yazı ile araştırılmasını isteyebilirsiniz.

Sizin mal varlığınızın bulunması maddi ve manevi tazimnat istemenize engel değildir. Çalışmıyorsanız sürekli bir geliriniz yokse yoksululk nafakası talebinde de bulunabilirsiniz.

Annenizin size aldığı al bağış şeklinde ise, bu mal kişisel malınızdır. Tasfiye hesabına girmez. Ancak kira gelirleri 2002 sonrası eğer eşinizin tasfiyeye ilişkin ayrı bir dava talebi varsa hesaplanıp yarı değeri üzerinde alacak hakkı hüküm altına alınabilir. Ancak bunun için de ayrı bir dava olması ve boşanmaya karar verilip kesinleşmiş olması gerekir. Araba yine evlilik birliği içinde ve karşılığı verilerek alınmışsa, bu araba üzerinde de tasfiyeye dayalı alacak hakkı vardır. Araba size bağışlanan bir para ile alınmışsa veya miras parasından alınmışsa bu hakkı yine yoktur.

Sayın Katılımcı,

Boşanma davanızı bir avukat ile takip etmeniz kesinlikle yararınızadır. Akabinde mal tasfiyesi davası ile de karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Hak kaybına uğramamak, gereksiz masraf yapmamak ve iddialarınızı eksiksiz kanıtlayabilmek için profesyonel destek alınız.

Saygılarımla,
Old 08-02-2011, 13:14   #3
babsi

Soru 2 yıldır evden ayrı

Sayın avukat Ufuk cevabınız için teşşekkür ederim..Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. Tek bir sorum daha olacak: Canlı şahitlerimin olması yeterlimidir, eşimin yaşadığı yanlış hayatı ispat etmek için? İnternetten bulduğum resimlerde, eşimin kadınlarla olan görüntüleri oldukça küçük çıkmış kalabalığın içinde..ve resimlerde elele veya samimi bir pozisyondamı görünüyor olması lazım..çünkü masada yanyana veya karşılıklı oturmuş içerken görünüyor..böyle olması bile haklılığımı ispat etmek için yeterlimidir? ve olduda ben onun gerçek gelirini, belgelerle ispat edemedim çünkü bunlar üzerinde oynayabilirler, çevresi buna müsait... yaşadığı hayat, kredi kartı harcamaları, kendine ev tutmuş olması,benim çocuklarımla oturduğum evin masraflarınıda karşılıyor olması,....ekonomik durumunun iyi olduğunu ispat etmeye yeterlimidir? Cevabınız için tekrar teşşekkürler.
Old 08-02-2011, 13:37   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan babsi
Sayın avukat Ufuk bey, cevabınız için teşşekkür ederim..Verdiğiniz bilgiler çok yararlı oldu. Tek bir sorum daha olacak: Canlı şahitlerimin olması yeterlimidir, eşimin yaşadığı yanlış hayatı ispat etmek için? İnternetten bulduğum resimlerde, eşimin kadınlarla olan görüntüleri oldukça küçük çıkmış kalabalığın içinde..ve resimlerde elele veya samimi bir pozisyondamı görünüyor olması lazım..çünkü masada yanyana veya karşılıklı oturmuş içerken görünüyor..böyle olması bile haklılığımı ispat etmek için yeterlimidir? ve olduda ben onun gerçek gelirini, belgelerle ispat edemedim çünkü bunlar üzerinde oynayabilirler, çevresi buna müsait... yaşadığı hayat, kredi kartı harcamaları, kendine ev tutmuş olması,benim çocuklarımla oturduğum evin masraflarınıda karşılıyor olması,....ekonomik durumunun iyi olduğunu ispat etmeye yeterlimidir? Cevabınız için tekrar teşşekkürler.

Sayın Katılımcı,

Eşinizin uzun süredir ayrı yaşıyor olması, kendine ayrı bir ev açmış olması,gece hayatına düşkünlüğü ve bununla ilgili çeşitli fotoğraflar, tanık beyanları, kullandığı telefonun dökümleri, kredi kartı harcama tutarları vs.. hepsi delildir. Davada kullanılabilir.

Çalıştığı yerdeki pozisyonu en az ne kadar lira ücret alabileceği, işi ile ilgili düzenlediği veya imzası olan evraklar ve bununla ilgili tanık beyanları, kullandığı araba veya telefonun şirkete ait olması gibi artı değerleri de mali gücünün yüksekliği, harcamalarının düşüklüğü anlamında delil olarak ileri sürülebilir.

Daha fazla ayrıntı için bir avukattan DOĞRUDAN destek almalısınız.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi