Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarımın velayeti babada olacak ama eşim çocukları alıp başka şehire gidebilirmi? Yardımlarınızı bekliyorum!!!

Konuyu Kilitleyin
Old 12-12-2012, 14:03   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarımın velayeti babada olacak ama eşim çocukları alıp başka şehire gidebilirmi? Yardımlarınızı bekliyorum!!!

Sürekli dayak yediğim için boşanma davası açtım ama ailem beni çocuklarımın velayetini almamam sonucunda kabul ediyor. Ailemin şartları sonucu velayeti babaya vermeyi kabul ettim çünkü onlara mecburum. Bu seferde canımı sıkan ve sizden bilgi almak istediğim şu sorun ortaya çıkıyor;
1- Baba çocuklarımı alıp başka şehire gidebilirmi?
Çünkü eşim serserinin teki kendine dahi bakamaz, çocuklarımı memleketine annesine götürecektir bakması için, kendisi çocukların yanlarında bile durmayabilir.
2- Bu seferde ben çocuklarımı göremem. Böyle bir durumda nasıl bir yaptırım uygulanabilir, ne yapabilirim?

Ben çocuklarımı velayetlarini istiyen babaya bırakmak, ama çocuklarımı görme haklarımıda kullanmak istiyorum. Bu hakkım yukarıda bahsttiğim şekilde engellenebiliri?

Değerli bilgileriniz ve fikirlerinizle yardımlarınızı bekliyorum.
Old 12-12-2012, 15:40   #2
üye7160

Sayın Konuk,
- Baba çocukları farklı bir şehire götürebilir.
- Ancak velayet düzenlenirken,velayeti alamayan taraf ile çocuklar arasında şahsi münasebet düzenlenmektedir.
Şöyle ki:
Mahkemece çocuklarınızı belli günlerde görmeniz için hüküm kurulacaktır.(Örneğin dini bayramların 1. ve 2. günü,hafta sonları sabah 09.00 ile akşam 17.00 arası,yada her ayın 5. günü gibi)
Mahkemece hüküm altına alınan bu kararı velayeti alan taraf uygulamak zorundadır.
Eğer söz konusu karara uyulmaz ise CEBRİ İCRA YOLU ile size tayin edilen günlerde çocuklarınızın teslimini isteyebilirsiniz.Bunun için İcra Müdürlüğüne çocuk teslimi için talepte bulunmanız ve dosya açtırmanız gerekmektedir.İcra Memuru ve Polis Memurları vasıtası ile çocuklarınızı teslim almaya gidebilirsiniz.Farklı bir şehirde olursa da İcra Müdürlüğü o ile talimat yazarak teslimi o ilde bulunan icra dairesi aracılığı ile yapılmasını sağlayacaktır.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 12-12-2012, 16:13   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak,

Boşanma ile birlikte, velayet ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin karar verildikten sonra mevcut şartların değişmesi (başka ile yerleşmek vs..)durumunda aile mahkemesinde açacağınız dava ile görüşme günlerinin uygun dönem ve uzunlukta yapılabilmesini talep edebilirsiniz.

Çocuklarınızı görme hakkınız engellenemez.

[Öte yandan şu an ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz ancak velayet de babanın çocuklara zarar vermesi halinde değiştirilebilir. Baba velayet hakkını çocukların yararına kullanmazsa velayetin değiştirilmesi davası her zaman açabilirsiniz.]

Olası bir hukuki probleminizde; maddi durumunuz elverişli değilse bile bulunduğunuz yer Barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi