Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Beraatten sonra, yakalama kararı kaldırılmadığından yanlışlıkla yakalama, tazminat

Yanıt
Old 06-07-2012, 12:34   #1
GECE

Varsayılan Beraatten sonra, yakalama kararı kaldırılmadığından yanlışlıkla yakalama, tazminat

Arkadaşlar,
müvekkilim Ağır cezada yargılandı ve beraat etti, karar da kesinleşti.
ancak bu davaya konu olay nedeniyle daha önce soruşturma aşamasında çıkarılmış, infaz edilmiş ama sistemden kaldırılmamış olan yakalama kararı nedeniyle yakın zamanda müvekkil 3 kez polislerce yakalaması var gözüktüğü için yakalanmıştır. yakalamalar da genelde akşam saati olduğu için müvekkil geceyi nezarette geçirmiş, ertesi sabah konu netleştiği için salıverilmiştir. ilk 2 yakalamayı müvekkil "çözdük" dediği için ben müdahale etmemiştim. ama 3. yakalama üzerine olaya ben müdahale ettim ve sistemden yakalamayı kaldırttık. şimdi bu haksız ve dayanaksız yaakalamalar nedeniyle CMK M.141 vd maddelere dayanarak koruma tedbirleri nedeniyle tazminat davası açmayı düşünüyorum. ancak:
TCK Madde 141 – "(1) Suç soruşturması veya kovuşturması sırasında;
a) Kanunlarda belirtilen koşullar dışında yakalanan, tutuklanan veya tutukluluğunun devamına karar verilen" hükmü ile TCK "Tazminat isteminin koşulları". "Madde 142 – (1) Karar veya hükümlerin kesinleştiğinin ilgilisine tebliğinden itibaren üç ay ve her halde karar veya hükümlerin kesinleşme tarihini izleyen bir yıl içinde tazminat isteminde bulunulabilir." hükümleri beni düşündürdü. çünkü:
1- olayda, beraatle kesinleşmiş bir dosyada kaldırılması unutulan bir yakalama kararına binaen bir yakalama var. ama maddede "suç soruşturması veya kovuşturması esnasında" diyor?
2-bir de taz. için talep süresi "karar veya hükmün kesinleşmesinden başlar" diyor, olayda bu şartı nasıl sağlayacağız??
Old 06-07-2012, 15:21   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan GECE
Arkadaşlar,
müvekkilim Ağır cezada yargılandı ve beraat etti, karar da kesinleşti.
ancak bu davaya konu olay nedeniyle daha önce soruşturma aşamasında çıkarılmış, infaz edilmiş ama sistemden kaldırılmamış olan yakalama kararı nedeniyle yakın zamanda müvekkil 3 kez polislerce yakalaması var gözüktüğü için yakalanmıştır. yakalamalar da genelde akşam saati olduğu için müvekkil geceyi nezarette geçirmiş, ertesi sabah konu netleştiği için salıverilmiştir. ilk 2 yakalamayı müvekkil "çözdük" dediği için ben müdahale etmemiştim. ama 3. yakalama üzerine olaya ben müdahale ettim ve sistemden yakalamayı kaldırttık. şimdi bu haksız ve dayanaksız yaakalamalar nedeniyle CMK M.141 vd maddelere dayanarak koruma tedbirleri nedeniyle tazminat davası açmayı düşünüyorum. ancak:
TCK Madde 141 – "(1) Suç soruşturması veya kovuşturması sırasında;
a) Kanunlarda belirtilen koşullar dışında yakalanan, tutuklanan veya tutukluluğunun devamına karar verilen" hükmü ile TCK "Tazminat isteminin koşulları". "Madde 142 – (1) Karar veya hükümlerin kesinleştiğinin ilgilisine tebliğinden itibaren üç ay ve her halde karar veya hükümlerin kesinleşme tarihini izleyen bir yıl içinde tazminat isteminde bulunulabilir." hükümleri beni düşündürdü. çünkü:
1- olayda, beraatle kesinleşmiş bir dosyada kaldırılması unutulan bir yakalama kararına binaen bir yakalama var. ama maddede "suç soruşturması veya kovuşturması esnasında" diyor?
2-bir de taz. için talep süresi "karar veya hükmün kesinleşmesinden başlar" diyor, olayda bu şartı nasıl sağlayacağız??

Görevli memurların, gerektiği halde yakalama kararını kaldırmamalarının, hukuki açıdan, idarenin hizmet kusurunu oluşturacağını, bu sebeple çözüm için CMK md 141 vd hükümlerinin değill, "hizmet kusuru"na ilişkin düzenlemelerin esas alınması gerektiğini düşünüyorum.
Old 06-07-2012, 15:54   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Görevli memurların, gerektiği halde yakalama kararını kaldırmamalarının, hukuki açıdan, idarenin hizmet kusurunu oluşturacağını, bu sebeple çözüm için CMK md 141 vd hükümlerinin değill, "hizmet kusuru"na ilişkin düzenlemelerin esas alınması gerektiğini düşünüyorum.

Bu da bizi 2802 sayılı yasanın 93/A maddesine götürüyor galiba (Devlet aleyhine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanlığı nezdinde tazminat)

TAZMİNAT DAVALARI:

Madde 93/A - (Ek madde: 09/02/2011-6110 S.K./12. md.)

Hâkim ve savcıların bir soruşturma, kovuşturma veya davayla ilgili olarak yaptıkları işlem, yürüttükleri faaliyet veya verdikleri her türlü kararlar nedeniyle:

a) Ancak Devlet aleyhine tazminat davası açılabilir.

b) Kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk sebeplerine dayanılarak da olsa hâkim veya savcı aleyhine tazminat davası açılamaz.

Devlet aleyhine açılacak tazminat davası ancak dava konusu işlem, faaliyet veya kararın dayanağı olan;

a) Soruşturma sonucunda verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın veya kamu davası açılmış ise kovuşturma sonucunda verilen hükmün,

b) Dava sonunda verilen hükmün,

kesinleştiği tarihten itibaren bir yıl içinde açılabilir.

Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın veya hükmün kesinleşmesinden önce, hâkim veya savcının söz konusu işlem, faaliyet veya kararıyla ilgili olarak görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullanmaktan mahkûmiyeti hâlinde ise tazminat davası bu hükmün kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde açılabilir.

Devlet, ödediği tazminattan dolayı, tazminat davasına konu işlem, faaliyet veya kararla ilgili olarak görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle görevini kötüye kullanan hâkim veya savcıya rücu eder.

Kanun yoluna başvurulması için miktar veya değere ilişkin olarak öngörülen sınırlamalar, hâkim ve savcıların işlem, faaliyet veya kararlarına dayanılarak açılan her türlü tazminat ve rücu davalarında uygulanmaz.

Hâkim ve savcıların bir soruşturma, kovuşturma veya davayla ilgili olarak yaptıkları işlem, yürüttükleri faaliyet veya verdikleri her türlü kararlar nedeniyle Devlet aleyhine açılacak tazminat davaları ile rücu davalarında bu madde hükümleri; bu maddede hüküm bulunmayan hâllerde ise ilgisine göre Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır.

Bu madde hükümleri;

a) Yüksek mahkemelerin başkanları, başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeleri ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilinin bir soruşturma, kovuşturma veya davayla ilgili olarak yaptıkları işlem, yürüttükleri faaliyet veya verdikleri her türlü kararlar,

b) Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu müfettişleri ile adalet müfettişlerinin, yetkilerini kullanırken yaptıkları işlem, yürüttükleri faaliyet veya verdikleri her türlü kararlar,

nedeniyle açılacak tazminat davaları hakkında da uygulanır.
Old 07-07-2012, 18:43   #4
GECE

Av. İbrahim Yiğit ve İlhan Erden'e cevapları için teşekkürler,
ancak cevaplarda, CMK m.141 vd. hükümlerinin (koruma tedbirleri nedeniyle taz.) uygulanabilirliği ve uygulanamazsa da neden uygulanamayacağına da yer verilse daha iyi olurdu..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi