Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

senette borçlu soyisminde eksiklik

Yanıt
Old 19-04-2010, 10:07   #1
av_sibelll

Varsayılan senette borçlu soyisminde eksiklik

Öncelikle herkese merhaba:
Yaptığımız bir icra takibinde bir borçlu ve kefil var. Uyanık borçlu kefiln tc numarasına da kendi numarasını yazmış. Kefilin aynı zamanda mesela kavaklı soyismi kavak olarak yazılmış. Neyse aslında soyadı kavaklı olan borçluya kavak soyadında tebligat yaptık ve kendisi tebliğ aldı ve 5 günlük süre içerisidne de şikayet etmedi.Daha sonra banka alacakları ve tapu için talepte bulundum ancak talebimde belirttiğimi tc kimlik numarası soyadı kavaklı olarak çıktığı ve takipteki kişinin soyadı kavak olduğu gerekçesi ile farklı kişiler gerekçesi ile 4 gün önce icra müdürlüğünce reddedildi.
Tebligat soyadı kavaklı olan kişinin adresi gözüken yere yapıldı ve şikayet süresi içerisinde şikayet yapılmadı. Şimdi ben aslında senette soyadı kavak olan kişinin soyadı kavaklı olan kişi olduğunu nasıl ispatlayabilirim. Evine hacze gitsem ve orada beyanı ( tabi evde bulabilirsek) alınsa bu geçerlimidir?
Evde bulamazsak nasıl bir yol izlemeliyim. Tespit davası mı açmam gerekecek acaba? iyi çalışmalar
Old 19-04-2010, 21:13   #2
wellan

Nüfustan adresini isteyin.İspat şeklinizin bu şekilde olabileceğini düşünüyorum.Talep açın ve gerekli işlemleri yapın.Bence bu maddi bir hata ve herzmana düzeltilmesi mümkün dür.İcra müdürlüğü yapılan işleme olumsuz yanıt verirse İİK 16 yı kullanmanız gerekecek.SAYGILARIMLA.
Old 20-04-2010, 15:04   #3
kapbana

Tebligat bizzat borçlunun kendisine yapılmış ise maddi hata olarak değerlendirilebileceği ve talebinizin kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ama talebiniz reddedilmiş; bu durumda Sn. "wellan"ın da belirttiği gibi İİK 16. maddedeki süreci başlatıp alacağınız netice ile hareket etmek zorunda görünüyorsunuz.
Old 21-04-2010, 16:29   #4
Av.Arzu Erkan

Benim de başıma buna benzer bir şey gelmişti. İtiraz olmadı. Hacze gittiğimizde soyadı hususunu düzelttik. Borçlunun beyanını zapta gecirdik. Böylece sorunu çözmüştük.
Old 22-04-2010, 10:44   #5
av_sibelll

Aslında icra dairesinde başka memur talebimi alsaydı bu sorun olmayacaktı ama o hafta da o memur yoktu maalesef(( Diğer icra dairelerinden de bunun maddi hata olduğu, talebin kabul edilmesi gerektiği söylendi ama ortada yapılmış talep ve talebin reddi var. Bende icra mahkemesine şikayet yoluna gittim ama duruşması mayısın sonları olacak gibi ( bir talebin reddi dosyayı bu kadar uzatıyor işte. Tüm cevap veren ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 27-05-2010, 14:25   #6
av_sibelll

Yapılanın maddi hata olması sebebi, adresine yapılan tebligatla senetteki izamnın aynı olduğu gerekirse bilirkişi incelemesi yapılmasını talep ettik ama bugün şikayetimiz reddoldu(( Ben nasıl yanği diye düşünürken hakim bey şimdi niye redolduğunu düşünüyorsunuz değil mi avukat hanım dedi. Evet dedim. Şİmdi yapılan işlemde hukuka aykırlığın olmadığını keşke nüfus araştırmasını daha önce yapsak olduğumuzu, bilirkişi incelemsinin uzun süreceğini bu sebeple yeniden ödeme emri ile tebligat göndermem gerektiğini bundan daha çabuk sonuç alacağımızı belirtti. Ama icra dairesin gittiğimde yeni dosya üzerinden yeni takip yapmam gerektiğini yeniden tebligatın olmayacağını belirttiler. Am bu sefer de derdestlik itirazı ile karşılaşabilirim. kaldı ki senet aslı şikayet yaptığımız dosyada. Bu şekilde ne yapmam gerekiyor acaba? Acaba evine hacze gitsek soyadını düzelttirsek diyeceğim ama evde kendisi bulunmazda eşi falan bulunursa sorun nasıl hallolacak başka birinin beyanı yeterli olur mu ki acaba? tam bir çıkmaza girmiş gibiyim bu şikayetin redolması ile. çünkü şikayetiminin kesin kabul olmasını bekliyordum ) Herkese iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi