Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apartman Yönetim Planında Değişiklik

Yanıt
Old 06-01-2011, 11:29   #1
turanuzun

Varsayılan Apartman Yönetim Planında Değişiklik

Sayın meslektaşlarım şimdi önüme gelen bir konu ile ilgili sizlere danışmak istedim yardımcı olursanız çok sevinirim; şimdiden teşekkürler.

Müvekkilim bir apartmanın zemin katında daireye sahiptir. Sahibi olduğu daire Apartman Yönetim Planında Mesken olarak geçmektedir.

Şimdi müvekkilim bu dairenin etrafındaki diğer apartmanlarda da olduğu gibi bir işyerine kiraya verilmesini talep etmekte. Bu tür bir işlemde Apartman Yönetim Planının değiştirilmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Fakat olay bunun ile de son bulmuyor. Zemin daire kiralanırken kiracının apartman girişini meşgül etmemek amacıyla ortak kullanım alanı olan apartman bahçesinin diğer bir cephesinden daireye giriş için kapı açılmasını öneriyor. Açılan kapı sayesinde kiralanan iş yerine giriş çıkışlar apartman hanedanını rahatsız etmeyeceği fikrindeyiz. Bu kapının açılması için yanlış bilmiyorsam belediyeden izin çıkması gerekiyor.

Biz bu işlemi gerçekleştirirken apartman yönetimine iş yeri olarak kiraya verirsek eğer kira bedelinin artıcağını ve ortak alandan açılan kapı sebebiyle de apartman yönetimine belli bir bedel ödemeyi teklif etmekteyiz. Fakat bu hususlar sadece bizim kiraladağımız şahıs için geçerli olacak. Yani kiracı daireyi boşalltığı zaman açılan kapı eski haline getirelerek tekrar mesken halini alıcak. Yani tekrar bir yönetim planı değişikliğine gidilecek. (ki bence gereksiz)

Şimdi müvekkil bu işlemleri benden yapmam için hem kiracı ile kendi arasında hemde site yönetimi ile kiracı arasında sözleşme hazırlamamı istiyor. Fakat işin içinden çıkabilmiş değilim. Acaba ileride sıkıntı yaşamamak için nelere dikat etmeliyim. Görüşleriniz benim için önemlidir.Teşekkürler...
Old 07-01-2011, 00:14   #2
FuLDeN09

sayın meslektaşım bunun neredeyse aynısı bir durumla ilgili olarak idareye basvuruda bulunduk giriş yeri değiştirilmiş ve giriş yerine duvar örülmüş usulsüz bir genel kurul kararıyla.müvekkilimizde zemin katlardaki dükkanların sahibi böylelikle dükkanlar değer kaybına uğramakta..İmar kanununun 34.madde 4.fıkrası size yol gösterici olur diye düşünüyorum.ayrıca biz bu konuyla ilgili vaziyet planı değişikliğini onaylayan idareye de basvurduk olumlu yanıt aldık.ancak kanununda dükkan olan yerlerle ilgili bir düzenleme mevcut.tapuda mesken olarak olarak gösterilen bir yerle ilgili aynı sonuçları doğurur mu bilemiyorum.bir de her belediyenin bu mevzuata uygun bir yönetmeliği oluyor. kısacası; İmar kanunu madde 34/4 bizim çıkış noktamız olmuştu.size de yardımcı olmasını temenni ederim.saygılarımla.. Av.Fulden Çobanoğlu
Old 07-01-2011, 09:35   #3
turanuzun

Sayın Çobanoğlu vermiş olduğunuz bilgiler için sonsuz teşekkürler. Bizim sorunumuzda şöyle bir durumda mevcut aslında. Biz bu duvarı kapıya dönüştürürken sadece bu kiracının kullanılması amacını güdüyorduk. Kiralananı boşalttığı taktirde bu kapı için açılan bölmeyi iptal ettiricez.
Bu kağının açılımıile kullanılacak ortak alan bahçe olacak. Yani giriş-çıkış üstü açık bir alan bu yüzden burada uygulanacak olan kanun 6570 sayılı kanun mu yoksa başka bir kanun mu olucak.
İkinci endişemde şudur ki; kiracı kiralananı tahliye ettii taktirde yerine gelicek başka bir kiracı bu yapılanların kazanılmış hak olduğunu iddia ederek kendisine de aynı koşullların oluşturulmasını talep edebilir mi?
Old 07-01-2011, 10:42   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan turanuzun
Müvekkilim bir apartmanın zemin katında daireye sahiptir. Sahibi olduğu daire Apartman Yönetim Planında Mesken olarak geçmektedir.

Şimdi müvekkilim bu dairenin etrafındaki diğer apartmanlarda da olduğu gibi bir işyerine kiraya verilmesini talep etmekte. Bu tür bir işlemde Apartman Yönetim Planının değiştirilmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla.
Bu işlem için kat malikleri kurulunun oybirliği ile kararı gerekir. (Dikkatinizi çekerim: Sözleşme yapılması veya muvafakatname alınması yeterli değildir: Kat malikleri toplantısı yapılması, oybirliği ile karar alınması ve bunun karar defterine yazılması gerekir. Kuralın gerekçesi "kat maliklerinin toplanarak konuyu tartışarak karar vermelerini" sağlamaktır.)
Kat Mülkiyeti Kanunu

VII - YASAK İŞLER:

MADDE 24 - Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza lâboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.
Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalâthane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri veçarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.
Alıntı:
Zemin daire kiralanırken kiracının apartman girişini meşgül etmemek amacıyla ortak kullanım alanı olan apartman bahçesinin diğer bir cephesinden daireye giriş için kapı açılmasını öneriyor. Bu kapının açılması için yanlış bilmiyorsam belediyeden izin çıkması gerekiyor.
Yapı ruhsatı gerekip gerekmediği konusunda İmar ve Şehircilik Müdürlüğü,
İşyeri ruhsatı konusunda Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü,
Açılacak kapının kapı numarası konusunda Numarataj Şefliği ile görüşünüz.

Ayrıca kapı açılması için kat maliklerinin beşte dördünün muvafakatı da gerekir:

II - ANAGAYRİMENKULÜN BAKIMI, KORUNMASI VE ZARARDAN SORUMLULUK:

MADDE 19 - Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.
(Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin rızası olmadıkça, anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Kendi bağımsız bölümünde ise ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.
Alıntı:

Şimdi müvekkil bu işlemleri benden yapmam için hem kiracı ile kendi arasında hemde site yönetimi ile kiracı arasında sözleşme hazırlamamı istiyor.
Bence kat malikleriyle geçersiz sözleşme yapmaya gerek bulunmamakta: Öncelikle kat malikleri kurulunun oybirliği ile kararını temin etmek gerekir.

Kiracıyla bu konuda sözleşme yapılması da gereksiz; kira sözleşmesi yeterlidir.

Apartman yönetimine verilecek para konusunda sözleşmeye gerek bulunmamakta: Kat malikleri kurulunun kararı üzerine eğer işyerine kiraya verilirse apartman yönetimine ödenecek miktarın taahhüt edildiğine ilişkin bir belge hazırlamanız yeterli olacaktır. Apartman yönetiminin bu taahhüdü kabul etmesine gerek bulunmamaktadır.
Alıntı:
İkinci endişemde şudur ki; kiracı kiralananı tahliye ettii taktirde yerine gelicek başka bir kiracı bu yapılanların kazanılmış hak olduğunu iddia ederek kendisine de aynı koşullların oluşturulmasını talep edebilir mi?
İkinci kiracıya kapıyı kapatıp da kiraya verilirse (veya sözleşmeye kapının kapatılacağı hususunda madde konursa) ikinci kiracının iddia edeceği hak kalmaz. Zaten kiracıların kazanılmış hakları olamaz.

Saygılarımla
Old 07-01-2011, 10:54   #5
turanuzun

Sayın Av. Armağan Konyalı cevabınız o kadar tatmin ediciki inanın burada olmaktan bir kez daha gurur duydum. Cevaplarını almak istediğim tüm noktaları oya gibi hassas şekilde işlemişsiniz. Sonsuz teşekkürler efendim.
Old 19-01-2011, 12:18   #6
turanuzun

Sayın meslektaşlarım bu konu hakkında daha önce istemiş olduğum ve sizlerinde hassasiyetle cevaplamış olduğunuz konuda önemli derecede yol aldım.
Fakat öğrenmek istediğim bir husus var; acaba kiralanan gayrimenkulde dışarıdan açılacak bir kapı ile giriş çıkışların yapılması istenmektedir. taşınmadaki bu değişiklik için Sayın Konalı'nın belirtmiş olduğu merciilerden hariç Yönetim Planının değiştirilmesi gerekir mi acaba? YArdımlarınız için şimdiden teşekkürler.

*Yapı ruhsatı gerekip gerekmediği konusunda İmar ve Şehircilik Müdürlüğü,
*İşyeri ruhsatı konusunda Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü,
*Açılacak kapının kapı numarası konusunda Numarataj Şefliği ile görüşünüz.
Old 09-06-2011, 14:21   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan turanuzun
kiralanan gayrimenkulde dışarıdan açılacak bir kapı ile giriş çıkışların yapılması istenmektedir. taşınmazdaki bu değişiklik için Yönetim Planının değiştirilmesi gerekir mi acaba?
Gerekmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi