Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Tapu sicil kayıtları herkese açıkmıdır (MK 1020)

Yanıt
Old 09-03-2007, 20:19   #1
ekinhan

Olumsuz Tapu sicil kayıtları herkese açıkmıdır (MK 1020)

Türk Medeni kanunu MADDE 1020.- "Tapu sicili herkese açıktır.
İlgisini inanılır kılan herkes, tapu kütüğündeki ilgili sayfanın ve belgelerin tapu memuru önünde kendisine gösterilmesini veya bunların örneklerinin verilmesini isteyebilir.
Kimse tapu sicilindeki bir kaydı bilmediğini ileri süremez."
Yasa böyle diyor ama gerçekte uygulama böylemi sizce?
Değil elbette., inanmayan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün Web sayfasına baksın. Yasa maddesinde yazılı olan "ilgisini inanılır kılan" ibaresinin burada "ilgilisine" olarak değiştiğini göreceksiniz. Ama benim anlamadığım şey şu: Türk Medeni Kanununun çok önemli bir maddesini kim nasıl çarpıtarak değiştirebiliyor? Kimin yada hangi kurumun bu hakkı var? Tartışalım mı?
Sevgi ve saygı ile..
Old 10-03-2007, 00:19   #2
NURHANOKURÖZCAN

Vekaletname olmadan tapu kaydı veya kadastro tutanaklarının fotokopisini almak dahi mümkün değil maalesef.Tapuların ilgili diye nitelendirdikleri kişilerden olmak için ise ya kayıt maliki ya da kayıt malikinin mirasçısı olmak gerekiyor
Old 10-03-2007, 12:10   #3
ekinhan

Ben valilik kanalı ile bilgi edinme başvurusu yaptım. Valilikten arayan bir yetkili Tapu Sicil Müdürlüğü ile görüştüğünü bunun mümkün olmadığını belirtti. Bu cevaplarını yazılı olarak talep ettim. İzmir Tapu Sicil Bölge Müdürlüğü dahil tüm bağlı müdürlüklerden yazı ile verilemediği resmen teyit edildi. Yasanın açık hükmüne rağmen malesef verilmiyor. Ancak bilinen hatır tanıdık ilişkileri ile ben gereken belgeleri alabildim. Saygılar..
Old 10-03-2007, 16:52   #4
pelinn

Varsayılan bilgi edinme hakkı

4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanuna göre kişinin bilgi edinme hakkını kullanabilmesi için "ilgili olmasına" veya "ilgili olduğunu ispatlamasına" gerek yoktur. tapu müdürlüğündende bu kapsamda bilgi alınmasında bir sakınca yoktur.çünkü 4982 sayılı yasa MK1020/2'yi yürürlükten kaldırmıştır. ayrıntılı bilgi için rona aybay'ın barolar birliği dergisinde yayınlanan makalesine başvurabilirsiniz.(yıl:2004, sayı:53)
Old 12-03-2007, 14:28   #5
Av. Canan

Tapudan kayıtların gelmesi 2 ay sürüyor.Tapu müdürü elden takipli olanları hele avukat götürdüğünde siz gidin biz yollarız diyor ve bu yine 1 ay sürüyor. Tabi ki bu da mal kaçırmak isteyenlerin işine geliyor. Bu yüzden bir davamız felç oldu. Bu da avukatlara aslında kamu kurumlarında delil araştırma serbestisi verilmesi gerektiğini gösteren bir durumdur.
Old 12-03-2007, 22:58   #6
Aziz Kurtuluş

Aslında tapu dairelerini fesh edip, bilgileri (kabul edilebilir ölçüsüyle) revize etmek ve/veya internette, tüm dünyanın kullanımına sunmak gibi farklı çözümler üretilebilir.

Bunun yanında belkide kat mülkiyeti kanunu, kat irtifakı vs vs başka kavramları, hatta Belediye hizmet ve çalışmalarınıda gözden geçirmemiz gerekebilir.

Tapu daireleri izlediğim kadarı ile Cumhuriyettin ilan tarihinden bile daha geriden geliyorlar.

Yazdıklarımı bir örnekle anlatmaya çalışayım, Örneğin bir yazlık yerde beğendiğiniz bir daireyi satın almak istiyorsunuz, herşey hallediliyor, tapuda satış gerçekleşiyor, paralar verilip imzalar atılıyor, elinize verilen üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Tapu senedi yazılı, kenar çerçevesi işlemeli değerli bir kağıt

gayrimenkulun sınıfı = planında
gayrimenkulun iktisabı vs vs........
vasfı = ARSA

Şahıs adına tapulu topraklar bina olmuş, apartmanlar olmuş, bunlar ada ve bulvarları oluşturmuş, mahalleler ilçeyi bazende şehri oluşturmuş...binlerce insan yaşıyor, tüm belediye devlet hizmetleri verilmiş, yaşam sürüyor, 20-30 yıllık binanın tapusunda ARSA yazabiliyor.oturduğunuz / aldığıınız koca apartmanda size verilen belgede ARSA yazıyor. evrakın üzerindede bir yığın farsça veya belkide arapça kelimeler dolu.

Düşünün kurum yüzyılın bu kadar gerisinde ve sizler / bizler tapulu yerlerimizde bunlarla karşılaşırken bunları yasarken,

yağmalanmış, şahıs, devlet, belediye, hazine arazilerini, düşünün, nikah başkasının üstünde, araziler kapanın elinde,

Adamlar bilgi, verirlermi, konunun ilgilisi olduğunuzu ispat etme yükümlülüğünüz olduğunu varsaydığımız halde, keyfi kararlarla bunu bile red edebilkdikleri oluyor, bir mahkeme kararını dilekçeme ekleyerek Tapu Müdürlüğüne gidiyorum, ektede ayrıca evimin tapusu var ( kuruma kolaylık olsun amacıyla , çünkü aynı sokakta )

Mahkeme kararı olduğu halde Çınarcık Tapu Müdürü, dilekçemi alabilmek için benden ADA, PAFTA, ADA, PARSEL NO.SU istiyor. Ben bu bilgilere sahip olmadığım için, dilekçemide almayabiliyor,Oysa Bilgi edinme kanunundan başka ayrıca T.C.Anayasasının VII MADDE 74 te dilekçe hakkı denilen bir kavram var, Mahkeme kararı tapu müdürlüğünden evrak alınması ifadesini karara yazmasına karşılk, dilekçe almamak / kayıttan geçirmemek dahi kişinin şahsi kararı olmuş durumda..

Posta, elektrik, doğalgaz,su, telefon, emniyet, Yüksek Seçim Kurulu, Bankalar, kredi kartları, Milli eğitim, Askerlik Şubeleri,Mernis projesi, vs vs yaşamımızla ilgili YAZILI AÇIK ADRESLE İŞLEM YAPILAN hizmetleri veren kurumlar, isim soyad, adres (kapı no.,daire no,sokak, mahalle, ilçe, il ) adresi tarzıyla çalışıyor, Tapu Müdürlüklerinin kavramında konuşma dilinde ise, ada, pafta,parsel olduğundan diğer örneklerle aynı düzeyde , aynı dili kullanmaya geçememişler,

Günün teknolojisi olan Bilgisayar kullanımının hayata geçmediği gün gibi aşikar

Bir sözlük kullanımı kadar basit anlamıyla, Tapu ya adres verdiğimde, benden Ada, parsel, pafta numaralarını istememeli, adresten...ada parsele dönüşümü kendileri yapmalı, yani tercümeyi yapıp, herkesin, her kurumun kullandığı dili onlarda kullanabilmeli, ada, parsel numarasını vatandaştan istememeliler diye düşünüyorum.

Tapu Müdürü benmiyim / bizlermi, sizlermi, onlarmı,
Sadece şahsi görüşüm, kurumun, revize edilmeye ihtiyacı var, günümüz dünyasına paralel yaşamıyor

Saygılarımla,
Old 17-01-2012, 22:38   #7
hasan basri ekşiler

Kitap Tapu müdürü kimdirden önce!

Burada yazanların cevaplarının Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2011/ 11 sayılı genelgesinde olduğunu arz ederim. Bu tarih itibariyle bakıldığında kurumun çok ilerlemiş olduğunu söyleyebiliriz...
Old 28-03-2012, 16:04   #8
Av.Hakkı Yıldırım

Eski tarihli, ancak olayın mantığı açısından sondan ikinci paragraf okunmalı. http://www.veyselyuce.com/mevzuat/GE...-1745-1756.htm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi