Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

imtiyazlı hisse senedi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2007, 16:44   #1
lacuna coil

Varsayılan imtiyazlı hisse senedi

Herkese merhabalar,

Anonim şirketlerde oldugu gibi, limited şirketlerde de imtiyazlı hisse senedi olabiliyor mu? Ben olmadıgını dusunuyorum ama yine de %100 emın olamadıgım ıcın foruma yazıyorum.

Tsk
Old 23-07-2007, 18:54   #2
PINAR YILMAZ

imtiyazlı pay sadece anonim şirketlerde söz konusudur.
Old 24-07-2007, 13:19   #3
lacuna coil

Dedıgım gıbı bende anonım sırketlerde soz konusu dıye bılıyorum ama bunun limited sirketlerde olamayacagına dair bilgi nerede, mevzuat uyarınca tam açıklama nedir? Tsk
Old 26-07-2007, 10:15   #4
korayoz

sadece anonim şirketler ve paylı komandit şirketler hisse senedi çıkarabilir limited şirketler hisse senedi çıkaramaz. ayrıca limited şirketlerin esas sermayesi paylara bölünmediği için imtiyaz verilmesi gibi bir durumda söz konusu olmaz.
Old 26-07-2007, 13:27   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lacuna coil
Dedıgım gıbı bende anonım sırketlerde soz konusu dıye bılıyorum ama bunun limited sirketlerde olamayacagına dair bilgi nerede, mevzuat uyarınca tam açıklama nedir? Tsk

Diğer açıklamalara katkı olsun diye yazıyorum:

Bilindiği gibi imtiyazlı Hisse terimi TTK.nun Anonim şirketlere dair 401. maddede geçmektedir. Keza Anonim Şirketlere ilişkin 373, 387, 389, 391. maddelerde de ilintiler mevcuttur.

Limited şirketlere ilişkin TTK hükümlerinden 556. madde soru ile ilgili kilit maddedir. Bu 556. maddeye göre hangi Anonim Şirket hükmünün limited şirketlere tatbik edileceği zikredilmiştir. Dolayıısyla İmtiyazlı paylara dair hükümler 556 kapsamında yer almadığından aradığınız yasal dayanak budur diyebilirsiniz.

Keza 503/2. maddede de Limited şirketlerde, Anonim Şirketlerdeki gibi paylara bölünmüş biçimde hisse senedi çıkarılamayacağı açıkça belirtilmiştir.

İyi çalışmalar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi