Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

genital muayene

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2007, 12:03   #1
barışkurşun

Varsayılan genital muayene

sayın arkadaşlar benim sizlerle tartışmak istediğim konu; bayan olan bir şahsın ,kendi isteği ve müracaatı ile hakim veya savcı kararı olmaksızın genital muayene sonucunda, hastahaneden bakire olduğuna ilişkin rapor alıp alamayacağıdır. Ben boşanan bir müvekkilimi bakire olduğuna ilişkin durumunu bildirir bir rapor alabilmesi için devlet hastahanesine müvekkili dilekçesi ile birlikte gönderdim. Ancak muyane edecek olan doktor, hakim veya savcı kararı olmaksızın böyle bir rapor veremeyeceğini müvekkileye bildirmiştir. Gerekçe olarak da TCK'nın 287. maddesini göstermiştir.Muayene yapmayan doktora bu maddenin mağdurun rızasının olmadığı, ceza soruşturması ve kovuşturması aşamaları için düzenlenmiş olduğunu anlatmaya çalışsak da doktoru ikna edemedik.Aslında maddenin lafzına bakıldığında, gerçekten kişinin kendi rızasaı ile olsada genital muyenenin hakim veya savcı kararı olmaksızın muayene yapılamaz gibi bir anlam çıkabiliyor ve bu maddenin kişinin iradesine aykırı olarak aile bireyleri tarafından bir baskı ile de olsa muayene ve rapora yönlendirilmesinin engellenmesi amacı ile düzenlenmiş olabilir. Bu durumda da gerçekten kendi iradesi ile böyle bir rapor almak isteyen bayanların hakkı kısıtlanmış oluyor.Ancak; TCK madde 26/2 fıkrası ve CMK 76/2 ile birlikte TCK 287'yi yorumladığımızda ise kişinin bu hakkını kullanabileceği TCK 287'nin kendi hakkını kullanmasını engellemediği gibi bir sonuç çıkıyor. Sonuca ulaşmak için iki yöntem belirledim. Birincisi dilekçe ile başvuru ve talebe reddin yazılı gerekçesini talep etmek ve doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmak diğeri ise bekaret konusunda Hukuk Mahkemesinden Tespit talep etmek Sizinde düşüncelerinizi paylaşmanız dileğimle..barış kurşun
Old 17-05-2007, 16:00   #2
damista

sayın barış kurşun;

CMK 76/2, olayda sanık yada şüpheli konumunda olmayan bayanın, bir suçun mağduru olması halinde ve bir suça ilişkin delil elde etmek amacıyla, böyle bir talebi olması halinde hakim kararı aranmaksızın yapılan muayenenin hukuka uygun olacağını belirtmiştir.

yine TCK 287/1, kanun sistematiği içerisinde Adliyeye Karşı İşlenen suçlar kısmında düzenlenmiştir. yani anılan madde bir bakıma CMK 76/1 ve TCK 287/2 de öngörülen ve kamu düzeni ile ilgili olan prosedürün uygulanmaması halinde uygulanacak bir hükümdür.

olaya TCK 26 açısından baktığımızda ise; bakireliğin tespiti ( CMK 75/4 anlamında iç beden muyenesi), kişinin üzerinde tasarruf edebileceği haklardandır. zira kişi özgürlüğü ve cinsel özgürlük üzerinde kişinin tasarru etmesi mümkündür, ancak bulardan tamamen feragat edemez.

zaten çocuk aldırma da dahi; kanunun hakim kararını istememesi, rıza halinde çocuk düşürmenin cezasının olmaması gibi durumlar bir iç beden muayenesi olan bakireliğin tespiti halinde hakim kararının gerekmediği hakkında bize ışık göstermektedir.

kaldıki bakire olduğunu doktor raporu ile tespit ettirip televizyonlarda gösteri yapan modellere rapor düzenleyen doktorun hakim kararı aradığını da zannetmiyorum.

sayın meslektaşım;

buraya kadar konuyu ceza hukuku açısından inceledik. bayanın bir suçun mağduru olması ve delil elde etmek amacıyla yapılan muayenelerde hakim kararının aranmadığı açık. eğer tespitinizi özel hukuka yönelik bir hak için yaptırıyorsanız (manevi tazminat, boşanma gibi), dahi hakim kararına gerek yoktur. doktor istenen raporu düzenlemelidir. bu rapor davada ileri sürüldüğünde lüzum halinde hakim yeniden rapor alınması için müvekkilinizi hastaneye sevk edebilir.

benim tavsiyem, doktor hakkında şikayet zamanınızı alacağından hukuk mahkemesinde konuyla ilgili tespit istemenizdir. bu sırada yine doktor hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

saygılarımla.

Av. Ethem ERKAN

Old 17-05-2007, 22:23   #3
judgeee

Arkadaşlar bazı hastaneler bir kişinin sakatlık durumu ortaya koyan rapor için bile hakim kararı istemektedirler. Sakatlık raporu için hakim kararı isteyen bir meslek gurubunun genital muayene için istemesine şaşırmadım doğrusu. Bu şartlar altında iş yapmak milletin hakkını aramak gerçektende iyice zorlaştı artık.
Old 18-05-2007, 00:05   #4
Heybe Hukuk

Sayın damistanın yanıtına aynen katılıyorum.

Eminim bir diğer hastaneden bu tür bir rapor alınabilecektir. Bence hepsinden önce diğer bir devlet hastanesinden yada maddiyatın el vermesi halinde özel bir poliklinik yada doktordan rapor alınması da denenebilir ve bu dahi bakirelik iddianızı kanıtlar.

Bu arada talebi red eden doktoru, işbu reddin yazılı olması halinde şikayet edeceğiniz beyanınız ile ilgili olarak; doktoru ne ile suçlayacağınızı merak ettim?
Old 18-05-2007, 09:55   #5
damista

eğer doktor memur ise hakkında disiplin kovuşturması haricinde TCK 257 delaletiyle görevinin gereklerine aykırı hareket etmek yada ihmal ve gecikme göstermesinden veyahut da görevinin gereklerine uygun davranmamasından dolayı dolayı şikayet yoluna gidilebilir.

Av. Ethem ERKAN
Old 18-05-2007, 15:10   #6
barışkurşun

sayın av.yeliz; damista arkadaşın TCK'daki yollamalarının haricinde ayrıca hasta haklarını korumak amacıyla, devlet hastahanelereinde şikayet edilebilecek komisyonda bulunmaktadır.
Old 18-05-2007, 15:37   #7
ayselari

Aynı olay benim de başıma geldi. Bİr müvekkilimin benzer bir belge alması gerekiyordu.Sorun çıkardılar.Israr ettik ve aldık.Kişinin kendi bedeni ile ilgili bir durumun tespiti için kimseden izin alması gerekmemektedir.Bu konuda sayın "damista" nın yazısına aynen katılıyorum.
Old 09-07-2011, 00:18   #8
Dr.DOGRAMACI

Merhaba,

Forumları dolaşırken başlık gözüme çarptı o yüzden geç de olsa yorumda bulunmak isterim.

Öncelikle genital muayene başlığı doğru ancak bu başlık altında konuşulan yaygın bir yanlış olan bakirelik/kızlık muayenesi diye bir şey yoktur. Bu son derece rencide edici ve aşağılayıcı bir tabir. Hele ki toplumdaki yansımasını düşünürsek kişi açısından da bir çok sıkıntı ve sakıncayı beraberinde getirecek bir tanımlama. Ne tıbbi ne hukuki hiçbir yerde bakirelik/kızlık muayenesi olarak geçmez. Hekimler genital muayene yapar kızlık muayenesi değil.

Diğer taraftan herkesin özel ya da kamu istediği hekime muayene olma hakkı vardır. Hekimlerin ise kamusal bir hizmet vermekte olduklarından kendisine başvuran hastayı reddetme hakkı yoktur (ancak hasta devri olabilir) ve muayenesi ile ilgili tüm bilgiyi hastaya bildirim yükümlülüğü vardır. Hasta da kendisine ait bu verileri istediği şekilde kullanabilir.

Olaya şimdilik cinsel bir suç niteliğiyle bakmayalım. Bayan (A) bir jinekoloğa gitsin ve rahatsızlığını ileri sürerek Hekim (H)'ye (iç ve dış beden) muayene olmak istesin. (A)'nın bu muayeneyi olmak için herhangi bir yerden izin almasına da gerek yoktur.(H) yaptığı muayene sonucu elde ettiği tüm bilgileri (yazılı veya sözlü) A'ya bildirmekle yükümlüdür. H'nin A'ya ait muayene bulgularını vermeme ya da sadece bir kısmını verme gibi bir tasarrufu olamaz. Ve A bu belgeyi (H'nin bilgileri ve imzası bulunan) istediği takdirde her zaman delil olarak da kullanabilir.

Ama gerçekten ne yazık ki bir çok hekim arkadaşım CMK ve TCK'daki tanımlamayı biraz bilgi eksikliği biraz da korkunun etkisiyle yanlış yorumluyorlar ve hata yapmaktan çekindiklerinden direnç gösterebiliyorlar. Halbuki bu ve benzer işlemleri her hekim işinin gereği olarak yapıyor.
Old 09-07-2011, 10:54   #9
Gemici

Bir doktor veya bir hastahane kendisine gelipte, 'başım ağrıyor, beni muayene edip bu konuda bana bir rapor verirmisin', diyen bir kişiyi muayene etmekten çekinebilir mi?

Konu hakkındaki mevzuattan haberim yok, ama mantıken bir doktorun veya hastahanenin kendisine muayeneye gelen bir kişiyi geri çeviremiyeceğini düşünüyorum.

İş cinselliğe gelince durum biraz değişiyor, Türkiye'deki uygulamadan takip edebildiğim kadarı ile.

Bir okul müdürü veya bir yurt müdürü kız çocuklarını halen bakire mi değil mi diye muayene ettirebilir, doktorlarımız istenilen muayeneyi kuzu kuzu yapar. İsteyenler basın arşivlerinden örneklerini çıkarabilir. Aynı kızlar veya başka kadınlar gelip 'ben bakire olduğuma dair bir rapor istiyorum' dediklerinde durum değişir. Hastahanelerimiz bu durumda 'ı, ıh olmaz ve olamaz' diyormuş, yazılanlardan çıkardığımız kadarı ile. Ve ekliyorlarmış 'bu türden bir raporu, ancak savcı veya mahkeme istediğinde veririm'

Var mı peki hastahaneye gelipte 'bakire olup olmadığıma dair bir rapor istiyorum, beni muayene et ve bu konuda bir rapor ver' diyen bir kadının bu isteğini geri çevirme konusunda hukuki veya mesleki bir yasak?
Bildiğim kadarı ile hayır. Neden geri çevirir peki hastahanelerimiz bu türden bir isteği?

Toplumumuzun ve bu toplumun bir parçası olan hastahenelerimizin 'kadına ve kadının bekaretine biçtikleri, kadınının şahsiyetini ve kişilk haklarını hiçe sayan' düşünce yapısı mı dersiniz?

Not: Muayeneden kaçınan hastahaneye karşı dava açıp dava sonunda vereceği karardan yargımızın bu konudaki düşüncelerini öğrenmeye ne dersiniz?

Saygılarımla
Old 09-07-2011, 14:39   #10
Av.Can

Sayın Doğramacı'yı hassasiyeti nedeniyle kutluyorum. Ancak bu ülkede 765 sayılı TCK yürürlükte olduğu yaklaşık 80 yıl boyunca "kızlık bozma suçu" diye bir suç hukuk dünyamızda var oldu. Yeni TCK çok çağdaş bir adım atıp evli- bekar bakire/bakire olmayan vs. gibi kadını aşağılayan tüm ayrımları ortadan kaldırdı. Ancak halen boşanma davalarında bu husus ne yazık ki sıklıkla gündeme gelmekte. İlişkiye girilip girilmediğinin tespiti açısından da hymen in yapısının elastik olup olmadığı ilişkiye girmekle yapısının bozulacağı anlaşılıyorsa sağlam olup olmadığı vs gibi sorular hekimlere sorulmakta. hekim elbette genital muayene yapacaktır. Ancak burada tartışılan olayda meslektaşlarımıza başvuran kadınlarımız bakire olduklarının tespiti konusunda yardım istemekteler. Genital muayene olmak istemelerinin amacı bakire olduklarını ispat etmek. Bu konuya önem verilmesi toplumsal bir sorun. Hukuk da toplumun değer yargılarına göre hareket etmek durumunda olan ya da ahlak kurallarıyla keşisen bir alan. Bu nedenle her ne kadar genital muayene diye dolaylasak da hekimden istenen hymen in yapısının bozulup bozulmadığı yani bakire olunup olunmadığı. sanki bu durumu değil de başka bir şeyi tespit ediyormuş gibi davranmak mevuct durumdan kendimizi soyutlamaya çalışmak gibi geliyor bana.

Herhangi bir hekime başvurup genital muayene olup muayene sonucuyla ilgili bilgi istendiğinde muayene yapılıp rapor veriliyor ve bu raporda hymen in yapısı hakkındaki tespitler de yer alıyor. Bu nedenle gerekçesini açıklamadan sadece genital muayene olmak için bir jinekoloğa başvurmakla sonuç alıncaktır. İşin içine mahkeme hukuk delil gibi konuları sokunca hekimlerimiz çekiniyorlar. Bu nedenle rutin kontrol için başvurmuş gibi gidip muayene hakkında rapor istenildiğinde almak daha kolay olur düşüncesindeyim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi