Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj Sırasında Çalıştığım için Staj İptal Edildi.

Yanıt
Old 21-08-2007, 09:21   #61
faruksa

Alıntı:
Yazan merlott
Arkadaşlar Selamlar;
sizlere bir sorum olacak staj ve tabi sonrası için... Ben stajımı 2005 aralık ayında tamamladım. Ancak o sırada iş bulup çalışmaya başlamam sebebiyle ruhsat için herhangi bir başvuruda bulunamadım. (maddi imkansızlıklar bu duruma sebep oldu) Şimdi SSKlı olarak çalışmaya devam ediyorum ve ruhsatımı alarak baroya kayıt yaptırmak istiyorum. Acaba aradan bu kadar süre geçmiş olması bana bu işlemler için sıkıntı yaratır mı? Nereden başlamalıyım bu işi bitirmeye? Konuyu öncelikle sizlerle paylaşmak istedim. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Sayın merlott Staj süresi içinde sigortalı olarak çalışmdıysan bir problem yaşamazsın.staj bittim belgesini alınca dolayısıyla stajı bitirmiş bulunuyorsun.Bundan sonraki çalışmaların ruhsat almanı engellemez diye düşünüyorum.Saygılar
Old 21-08-2007, 09:30   #62
merlott

Teşekkür ederim faruksa... Staj bitim belgesi elimde yok ama sanırım kayıtlarında mevcuttur. Sanırım staj yaptığım baroda kayıtlarım mevcuttur, en azından ben öyle olmasını umuyorum...İlginize tekrar teşekkür ederim...
Old 06-09-2007, 18:12   #63
müge_

merhabalar
gerçekten başınıza gelen durum çok üzücü. Ben de stajda sigortalı olarak başka bir işte çalışma yasağına karşıyım. Ancak anlayamadığım bir durum var bugune kadar hiç bir hukukçu bu duruma karşın dava açmadı mı? bu konuda bilgim olmadığı soruyorum.
Bence adaletli bir çözüm olması için evet başka bir işte çalışmak yasak olsa bile staj yapılan avyukatın para yada ücret ödemesini engelleyen yasal düzenleme değişmelidir. avukatlık kanununda bu şekilde bir ibarenin yer almasını ben anlayamıyorum
stajyer para almaz denilemez bence elbette yüksek meblağlar olmayacaktır ancak böylesine bir yasaklamanın sebebi nedir?
o zaman neden hakimler ve savcılar staj yaparken maaş alıyorlar? bunu bilen var mı? meblağı yanlış bilmiyorsam 1.500 ile 2.000 ytl arasında değişen bir miktar.
üniversite okurken yazın türkiyede bir firmada staj yaptım ve onlar da belli miktar ücret veriyorlardı. O zaman bu şekildeki yasağın mantığı nedir?
Old 18-09-2007, 02:42   #64
lavinya

mrhaba ben hukuk fak. yenı mezun oldum ve stajıma baslıyacagım.daha once yazmıs oldugunuz konuda belırttıgınız tarıhte babamda benı bır gun için ssk lı gosterdi.pekı bu durum stajıma etkı edermı yanı benım stajım yanarmı?eger yardım cı olursanız cok sevınırım.
Old 18-09-2007, 16:38   #65
Av. Asena

Sayın lavinya,

1 ya da 2 günlük ssk'ya bağlanmak sorun teşkil etmemektedir. Önemli olan husus, stajın başladığı andan itibaren bitene kadar emekli sandığı, ssk veya bağkura bağlı olunmamasıdır. Staj öncesinde SSK'lı olunabilir ancak staj başlamadan evvel bağı kesmek gerekir. Aksi halde stajın yanabilir.
Old 18-09-2007, 16:58   #66
merlott

Selamlar...
Stajımın bitiminde staj bitim belgesi isteyip istemediğimizi sormuştu eğitim merkezi. Ama o zaman -ki yıl 2005di- satj bitim belgemi de alamadım. Bu durumda eğitim merkezi stajı bitirenlere ilişkin bi kayıt tutuyor mudur? Yani staj bitim belgem olmasa dahi şimdi gidip ruhsat işlemlerimi tamamlayabilir miyim?
teşekkür ederim...
Old 05-10-2007, 11:00   #67
erasmus

merhabalar,gerçekten üzüntü içerisinde bir durum bu.ben okulumu 1 yıl uzatmıştım ve o sürede bir hukuk bürosunda çalıştım.sonra okul bitti ve stajı başlatmak istedim ve ssk olmaması için işten çıkış gösterildi.ancak işler yolunda gitmedi ve kemik kanserine yakalandım.gerçekten pahalı bir tedavi olmasından dolayı tekrardan ssk yı başlattım ancak bu sağlık içindi,maaş almadım çünkü çalışamadım bile.aynı zamanda stajımda devam ediyordu.sonra tedavi biraz hafifleyince ssk yı sonlandırdık.şuan 2,5 ay var staj bitimine ve sonunun ne olacağını merakla bekliyorum.adliye stajını yaparken ssk vardı ama avukat yanındayken yoktu.bakalım adliye stajını mı yakacaklar yoksa komple tüm stajımı yakarlar sizce?sadece sağlık ile ilgili olduğu için ssk yaptırdım demem ne kadar işe yarayacak bekliyorummm.umarım bu düzen sonlanır....
Old 11-10-2007, 08:27   #68
ystozkoparan

Sayın Erasmus kötü haber vermek istemezdim ama maalesef stajınızın tamamı geçersiz sayılarak yeniden staj yapmanız istenecek.Ben stajın avukat yanı kısmında emekli sandığına tabi çalıştığımdan stajımın tamamı geçersiz sayıldı ve şu an yniden staj yapıyorum konuyu açan kişiyim yeni stajımda bitmek üzere aralık 27 de bitecek kısmetse .Seni çok iyi anlıyorum.1 Yıldır sağlık sigortam yokEşimin ve çocuklarımında.Kötü bişey olmasın diye dua ediyoruz.Allah sağlık versin boşver bir daha yaparsın.Yaptıranlar Utansın...
Old 23-10-2007, 15:48   #69
toroslu33

Arkadaşlar ben de bu gün stajı sigorta yüzünden sıkıntıya düşenler kervanına katıldım. Ancak benim ki biraz farklı. Hukuk fakültesi 3. sınıfta yanında çalışmaya başladığım avukatın yine, yanında stajımı başlattım ve stajım başladıktan sonra beni sadece 15 günlüğüne sigortalı olarak göstermiş. Tabiki iyi niyetinden kaynaklanan birşey. Avukatım kanundaki maddeyi şöyle yorumlamış: Stajyerler avukatlık mesleğiyle bağdaşmayan bir işte sigortalı olarak çalışamazlar. Ve bu durumun staj sürecime bir et ki etmeyeceğini düşünmüş. Ancak bu gün aldığım haber beni mahvetti. Bu yüzden bu gün itibariyle İş Mahkemesinde sigortalı olmadığımın tespiti için dava açtım. Benim gibi yine 5 arkadaşımın da başına gelmiş bir olay bu. Onlarda dava açmak suretiyle sigortalılıklarını iptal ettirmeye uğraşıyorlar. Şu an hepsi yargıtayın cevabını bekliyor. Ama dedim ya benim ki bunlardan farklı; diğer arkadaşlar staj yaparken başka iş yerlerinde çalışmışlar. Ben ise staj yaptığım avukatın yanında sigortalı oldum. Bakalım sonuç ne olur. Bu saçma sapan kural yüzünden angarya ile iştigal ettirilen arkadaşlarım adına RUHSATI ALABİLİRSEM bir dava açmayı düşünüyorum. Ama öncelikle şu oylarımızı alan ve kendileri de avukat olan millet vekilleriyle bir görüşeyim diyorum.
Old 24-10-2007, 10:58   #70
toroslu33

Syn Duygu Keleş, öncelikle cevabınıza ve ilginize teşekkür ediyorum ancak forum kullanımını yeni öğreniyorum o yüzden teşekkür cevabınıza buradan yanıt verebiliyorum. SSK avukatıyla avukatım görüştü belki dediğiniz yöntemi uygulayabiliriz diye, ancak SSK avukatı tek çözümün dava açmak olduğunu söyledi. Ben de bu cevap üzerine dava açtım. Keşke dediğiniz gibi halledebilseydim. Şimdi bekliyorum ve hayır bundadır demekle kendimi teselli ediyorum.
Saygılar...
Old 25-10-2007, 09:49   #71
Ahmet69

Varsayılan Staj çilesi

Öncelikle stajının geçersiz sayılmış olmasından dolayı sayın ystozkopran'a üzüntümü belirtmek ve sağlık probleminden dolayı da sayın erasmus'a geçmiş olsunla birlikte acil şifalar dileklerimi iletmek isterim.
Arkadaşlar gerçekten bu staj konusu çok can yakıyor.Avukatlık stajıyla ilgili düzenleme hiç adil değil.Sizlerin de belirttiği gibi diğer meslek gurplarında staj süresinde çalışma(bizzat kendim mühendislik stajını çalışarak yaptım) herhangi bir engel teşkil etmezken sadece avukatlıkta engel olması çok haksız bir düzenleme.Devlet memuru olarak bile bir yıllık süre içerisinde aday memur yada stajer olarak çalışırken maaş almaya devam ediyoruz.Gel gör ki bu avukatlık stajı olunca işler ters dönüyor.Avukatların staj döneminde yemeyen,içmeyen ruhsal bir yaşantı mı sürdüğü sanılıyor anlamış değilim.Konuyla ilgili girişimlerde bulunmak lazım.Birlikte hareket debilirsek belki de bu yanlışlığın düzeltilmesine katkı sağlamış oluruz.
Saygılarımla..
Old 12-11-2007, 19:42   #72
dicle3008

Alıntı:
Yazan ystozkoparan
Arkadaşlar avukat yanındaki stajımın son dört ayını memurken yaptığım için stajım yakılıyor.Barolar birligine ruhsat için başvurduğumda böyle bir karar alındığını şifahen öğrendim.Ne yapabilirim Evliydim çalışmak zorundaydım çalışmak suçmudur? Lütfen yardım edin ne yapabilirim.1 yıl daha staj yapmakmı ölümden beter? Bu konuda dava açan arkadaşlar var ise acil irtibata geçmek istiyorum kendileriyle ystozkoparan@hotmail.com adresim
üzgünüm ama avukatlık kanununda stajın kesintisiz olarak yapılması gerektiğine dair bir madde var ayrıca bir gün eksik olsa bile tbb kabul etmiyor bunlar emredici hükümler yapacak bişey yok...
Old 15-11-2007, 15:28   #73
miraypamuk

Arkadaşlar ben de İstanbul'da 3 aylık stajımın daha başında olan bir stajyerim. Bu okuduklarım bana mesleğin bir diğer yönünü gösteriyor. Çünkü stajımın daha ilk gününden itibaren gerek mahkeme kalemlerine gerekse savcı veya hakimlere stajımın yanında ayrıca bir avukat yanında çalıştığımı belirtiyorum.Sebebi haftada 1-2 gün adliyeye staj için gidebilmem. Hakim ve savcılar da şu güne dek hep iyi karşıladılar ve sonsuz anlayış gösterdiler.Neredeyse barodakilere bile başvuru esnasında çalıştığımı söyledim.Bence stj.avukatların çalışmasına %99 olumlu bakılıyor va bu yüzden adliye çalışanları bizlerin mutlak suretle çalışmamız gerektiğini tahmin edebildiklerinden staj=imza oluveriyor.Ben bu konuda bi olumsuzluk göremiyorum.Kalem işini kendiniz zaten kısa sürede öğreniyorsunuz.Ayrıca adliye stajının bir tek önemli yanı var o da duruşmaları seyretmek ki bu sadece sizin iradenize kalmış birşey. Stajı yanan arkadaşlara geçmiş olsun, bu konuda üzüldüğümü de belirtmeden geçemeyeceğim.
Old 16-01-2008, 10:03   #74
Ahmet69

Varsayılan Öğretmenler Avukatlık Yolu

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından hazırlanan ve hem öğretmen hem de avukat olan kişilere iki mesleği de yapabilme şansı getiren yasa teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından hazırlanan Avukatlık Yasasında değişiklik öngören yasa teklifiyle 2001 tarihinden önce ilköğretim ve ortaöğretimde öğretmenlik yaparken avukatlık yapanlarla, hukuk fakültesinde okuyan, staj yapanlar öğretmenlik yapabilecek. Tunçak, “Türkiye’de öğretmen ve avukat olan yaklaşık 2 bin 500 kişi var. Bu değişiklikle iki meslek aynı anda yapılacak” dedi.

“ÇİFTE MESLEK” ŞANSI

AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak tarafından Avukatlık Yasası'nın geçici 20. maddesinin birinci fıkrasının değişmesini öngören teklif şöyle:

“10.05.2001 tarihinden önce ilköğretim veya ortaöğretimde öğretmenlik görevi ve avukatlık mesleğini birlikte yapanlar ve aynı durumda olup avukatlık stajına veya hukuk fakültelerinde öğrenime devam edenler hakkında 11. madde hükmü uygulanmaz"

Sözkonusu 11. madde ise avukatlıkla bağdaşmayan işleri düzenliyor ve ‘Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez’ hükmünü içeriyor.

2 BİN 500 KİŞİYE MÜJDE

AKP’li Tunçak, hazırladığı yasa teklifiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:
“Türkiye’de 10 Mayıs 2001’den önce öğretmen olan ve aynı zamanda hukuk fakültesinde okuyan ve hukuk fakültesini bitirenleri kapsıyor. Öğretmenlik ve avukatlık mesleklerini aynı anda birlikte yapan düzenleme daha önce vardı. Ancak, 10 Mayıs 2001’den öncekilerini kapsamıyordu. Yaklaşık bu durumda olan 2 bin 500 kişi var. Bunların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için bu düzenlemeyi yaptık” diye konuştu.
Old 16-01-2008, 10:35   #75
superavukat

"Öğretmenler avukatlık yapabilir" şeklinde bir kanun çıkartmak, kanun yapma mantığı ile ilgili hiçbir şey bilinmediği anlamına gelir. Kanunlar belirli bir gruba özel olarak çıkarılamaz genel hükümler içermelidirler. Öğretmenlerin avukatlık yapabilmesi hangi mantığa dayanıyorsa o mantık açıkça kanun metninde ifade edilmeli, o özeliklere sahip diğer vatandaşların da bu hükümden yararlanması sağlanmalıdır.
Kişisel görüşüm, öğretmenliğin avukatlıkla bağdaşan hiç bir yönü olmadığı ve kanunun tamamen siyasal çıkar amaçlı olarak öne sürüldüğüdür. Manavın avukatlık yapabilmesi ile öğretmenin avukatlık yapabilmesi arasında tek fark vardır, o da öğretmenliğin çok daha ciddi bir meslek oluşu ve bu sebeple öğretmenlerin tamamen kendi işlerine konsantre olmaları gerektiğidir. Hem avukat, hem öğretmenlik yapan insandan ne faydalı bir avukat, ne de faydalı bir öğretmen olur. Öğretmen kalitesini düşürmek ise bir ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüktür.
Old 21-01-2008, 23:38   #76
sekerpinam

Varsayılan stajyerin avukat yanındaki stajı süresince avukatın sigortalısı olma onayı

Ankara 16. İdare mahkemesi; stajyerin avukat yanındaki stajı süresince staj yaptığı avukatın sigortalısı olmasını onayladı
file:///C:/Documents%20and%20Setting...E7ıklaması.htm
Old 22-01-2008, 09:50   #77
Av. Asena

Sayın sekerpinam, Ankara 16. İdare Mahkemesinin kararını açıklayabilir misiniz? Link çalışmıyor. Yada en azından ben çalıştıramadım..
Old 22-01-2008, 13:11   #78
Hemocrania

Evet çünkü sn. sekerpinam kendi C klasörüne link atmış.doğal olarak biz oraya giremiyoruz malesef
Old 21-04-2008, 14:27   #81
reanima

Eh yani şimdi sadece öğretmenlere böyle bir hak veriliyor olması bu defa Anayasanın 10. maddesine aykırılık teşkil etmiyor mu?

Yukarıda bir arkadaşımız Avukatlık Kanununun ilgili hükümleri için emredicidir, yapıcak bir şey yok maalesef demiş, ancak, kanaatimce, aynı problemi taşıyan arkadaşlar biraraya gelerek, (mesela Memur olarak çalışan arkadaşlar, Barodan staj başlangıcı için red anlamı taşıyacak bir idari işlem temin etseler) ve sosyal devlet, hukuk devleti, eşitlik, angarya yasağı vs. öne sürerek anayasaya aykırılık iddia etseler, (en az 100-200 kişi olmalı, zira Aydın Gülan hocamız da bu tip -herkesi ilgilendiren- davalarda kalabalık olmanın faydalarından bahsetmişti.) acaba bir sonuç alınabilir mi?

Aynı dertten ben ve bir arkadaşım da muzdaribiz. Hatta ikimiz de esasen Memur kadrosunda olmamıza rağmen, avukatlıkla birleşebilen bir görevle iç içeyiz denilebilir. (Ankara 16. İdare Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda) Bir kamu kurumunun Hukuk Müşavirliğinde memur olarak çalışmaktayız. Peki böyle bir görev acaba avukatlık mesleği ile birleşmiyor mu? Bir kamu kurumunun Hukuk Müşavirliğinde çalışanlar Avukat değiller mi, illa ki SSKlı mı olmak gerekiyor, Emekli Sandığına tâbi olmak başlı başlına bir engel, bunu nasıl açıklıyabilecek acaba yüce yargı!!

Sonuç olarak, bu sene 4. sınıfım, henüz sene kaybetmiş değilim, yaşım da genç sayılır, 22 yaşındayım, şahsi bir soru olarak sizce böyle bir yargı süreceine girmeli miyim? Hatta gerekirse, AİHM yoluna da başvurmalı mıyım?

Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.
Old 01-05-2008, 17:33   #82
umay

ben de stajyer avukatım adliye stajım bugün sona erdi. yarın yeniden bir sürü belge toplamam oraya buraya koşturmam gerekecek.E tabi para lazım ama nerede o günler. Baba parası ile geçinmeye devam. Tüm arkadaşlara kolay gelsin. Saygılar
Old 22-05-2008, 10:07   #83
Gülşen

Merhabalar,

Adliye stajımı yeni bitirdim ve avukat yanındaki stajıma başlamak için evraklarımı yeni teslim ettim.Ancak sorun şu ki, sevgili babam 1 mayısta yürürlük tarihi sona erecek olan Sosyal sigortalar yasasından faydalanmam için beni 3 günlüğüne sigortalı gösterip çıkarttırmış.Bu giriş-çıkışın yapıldığı zaman adliye stajımın bitmesine 10 gün kalmıştı.yakında staj eğitimde derslerim de başlar.Şuan o kadar büyük bir ikilem içindeyim ki.Stajımı tamamlayıp ruhsat aşamasına geldiğinde stajımı kesin olarak yakacaklarsa ben hiç avukat yanı stajına başlamadan şimdiden stajımı iptal ettirip en baştan başlayayım diyorum.Ancak 3 günlük giriş çıkış yapıldığı için belki yakılmaz diye de düşünüyorum.Ne yapmam gerektiği konusunda bilgi veya önerisi olanlar yardım ederlerse çok memnun olacağım.sevgiler..
Old 22-05-2008, 11:30   #84
tuval2310

Sayın Gülşen ,
Gerçekten üzüldüm durumunuza çünkü sigorta girişiniz bir gün dahi olsa stajınızın tamamı yanıyor.
Barolar gerçekten bu konuda çok titiz.Ben burada (Adana'da) bu yıl içerisinde sadece bu sebepten 7 kişinin stajının yakıldığını , 1 kişinin de ayrıca resmi evrakta sahtecilik suçundan yargılandığını duydum.(Bu kişi sigortası olduğu halde sigortalı olamdığına dair belge sunmuş ve durum anlaşılınca hem stajı yakıldı hem de yargılamasına devam ediliyor.)
O yüzden siz öncelikle baronuza başvurup durumu anlatın muhtemelen en baştan başlayacaksınız ama zararın neresinden dönülürse kardır.En azından 1 yılınız değil de 6 ayınız heba olmuş olur..
Geçmiş olsun dileklerimle
Old 22-05-2008, 15:07   #85
Dilge

Bu konunun çözümlenmesi ve yaşanan tüm mağduriyetlerin giderilebilmesi için bence konunun acilen meclise taşınması gerekmektedir. Sevgili arkadaşlar sizce bu hususta neler yapılabilir?
Old 22-05-2008, 18:11   #86
Doç. Dr. Özge Yücel

Sigortalı olmadığınız halde muvazaalı bir işlemle sigortalı görünmek ayrı bir konu ve elbette ceza gerektiren bir eylem ancak bunun yanında önemli bir konu var ki avukat yanında stajyerin sigortalanması avukatlıkla bağdaşmayan bir iş değildir. Ankara İdare Mahkemesi de bu yönde karar verdi ve Ankara Barosu stajyer avukatların yanında staj yaptığı avukatın rızasına bağlı olarak sigortalanabileceği konusunda duyuru yaptı. Üstelik karara konu olayda stajyer avukat babasının yanında daha adliye stajı sırasında sigortalanmış ancak mahkeme adliye stajını aksattığına dair bir kanıt bulunamaması ve bu durumun avukatlıkla bağdaşır bir iş olması nedeniyle sigortalanması nedeniyle ruhsat iptali davasını reddetmiştir. İlgili kararı Türk Hukuk Sitesi'nin Hukuk Haberleri forumunda bulabilirsiniz.
Old 17-07-2008, 10:41   #87
reese

Varsayılan ssk da kaydın olması avukatlık ruhsatını etkilermi

selam,ben avukatlık stajımı yapmaktayım.3 ay sonra avukat yanındaki 6 aylık stajımda bitmiş olacak.ancak şöyle bir sorunum oldğunu düşünüyorum,30 nisan 2008 deki(5 yıl önce emekli olma yasasından yararlanmak için)babamın ısrarları üzerine ssk da kayıtlı gözüküyorm.ve biliyorumki 1 yıllık staj süresi boyunca ssk,bağkur,emekli sandığında kaydın olmaması gerekiyor.ben bu konuyu staj yaptığım baroyla konuştum ama onlardan çok açıklayıcı bir cevap alamadım,bu durum benim avukatlık ruhsatını almamı etkiler mi ve eğer etkilerse şu anda yapabileceğim bir şey varmıdır?bilgisi olanlar cevap yazarsa çok sevinirim.ilgilenenler için şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-08-2008, 13:17   #88
emrh

Varsayılan staj iptali hakkında bilgisi olan var mı ??????

Babam daha erken emekli olabilmem için bağkur'a girişimi yapmış ama hiç para yatırmadı. Stajmın iptal olabileceğini öğrenince para yatırmadık; çünkü para yatırmazsak bağkur iptal olur, böylelikle stajın yanmayabilir dediler.
Şimdi bağkur bilgilerimde TERK ETMİŞ SİGORTALI yazıyor. Ayrıca
Başlangıç tarihi 22.04.2008
Bitiş tarihi 22.04.2008
Hizmet süresi 00 yıl 00 ay 00 gün yazıyor.
Sizce stajımı iptal ederler mi ?
Old 06-08-2008, 11:50   #89
hulya_h

Okulum yeni bitti ne yapacağıma karar veremiyorum,hele ki stajın çilesini okuduktan sonra iyice afalladım.Fakültede canın cıksın, mezun olunca cıksın nedİr bu bitmez çile???
Kendime haritadan yer seçmeyi planlıyorum artık
Sağlık güvencem olmadan gelecek baba parasıyla...Tam hayal ettiğim gelecek...
Old 19-08-2008, 23:01   #90
a.yilmaz

merhabalar.
okulum bu haziranda bitti.hakimliğe evde çalışmaya ve bu sıradada adliye stajımı başlatmayı tercih ettim.daha sonra bu konuda alanında iyi bir kursa yazıldım ve bugün bu işin sürekli böyle gitmeyeceğine babadan alınan paranın rahatsızlığıyla karar verdim ve kursdan kaydımı aldım.iş bulmak istedim ama pembe bir hayalmiş ve stajını yapmayan hukuk mezunu pekde bir işe yaramazmış acı bir şekilde gördüm.part time iş arama teşebbüsüm ise adliye stajı dönemince çalışamıyacağım hatırlatılınca teşebbüs ile kaldı...staj belgelerimi verdim ve şimdi askı süresindeyim.ve hiç bir işe yaramamanın dayanılmaz ağırlığı içindeyim.evde maddi harcamamı minimalize ederek aralık hakimlik sınavına tüm gücümle çalışmaktan başka çağrem yok.4 sene çektiğim çile devam etmekte ısrar ediyor...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi