Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk eğitimi sırasında yapılan sınavların test şeklinde olması ne kadar faydalı?

Yanıt
Old 13-05-2007, 22:43   #31
tuval2310

arkadaslar cok fazla genelleme yapmayalım..bızım okulda ıkı-uc ders test olur genelde klasıktır ama tum derslerı test olan arkadasların da bızden az calıstıgını,daha az sey bıldıgını,sınavda daha rahat olduklarını HİÇ SANMIYORUM...emınım onlar da sınavlarına klasık sınavmıs gıbı,olaylardakı her ıhtımalı goz onune alarak calısıyorlardır(cunku bız de test olan sınavlara oyle calısıyoruz)..kaldı kı hepımız hukukcuyuz ve hukukta her seyı ezberlemenın mumkun olmadıgını bılıyoruz...
Old 15-05-2007, 15:21   #32
bilal_deu

Hukuk derslerinde test sınavları, klasik anlamda bir test sınavı gibi değildir. Mesela, "aşağıdakilerden hangisi poliçenin zorunlu unsurlarından biri değildir?" gibi bir soru görmeniz mümkün değildir. Daha çok yoruma dayalı ve kişiyi çok yönlü düşünmeye sevkeden sorular mevcuttur.
Dokuz Eylül Üniversitesin 'de öğrenciyim ve hocalarımızın test sorularının hazırlanması konusunda hakikaten olağanüstü başarılı olduklarını düşünüyorum.Çok profesyonelce hazırlanmış sorular mevcut ve kesinlikle ezber mantığına dayalı değil. Ayrıca okulumuzda uygulanan aktif eğitim sayesinde, test sınav tekniğinin bir eksiği olan kendimizi ifade edebilme yönünü çok iyi bir şekilde giderebiliyoruz.
Old 24-05-2007, 02:07   #33
handekumas

test usulüyle girilmiş bir fakülteden test usulü sınavlarla çıkış yapılabilmeli diye düşünüyorum
Old 17-03-2011, 15:59   #34
erhan_axoy

Test şeklindeki sınavlar bence daha kolay olabilir ancak test şeklinde girdiğim sınavda doğru cevabın yanı sıra cevabın gerekçeside isteniyordu ve cevabımız doğru olsa bile gerekçemiz yanlış olduğu zaman eksi puanlarla karşılaşmıştık ve eksi puan alınmayacağı için genelde alınan puanlar 5 10 arasıydı bence test seçeneği hukuk fakültesi açısından bu şekilde yapılırsa hukuk fakültesinin amacına ulaşır diye düşünüyorum. Zira hukukta hocalar hep gerekçeye önem veriyorlar.
Old 07-04-2012, 22:06   #35
ist.huk.mea

Ben İÜHF öğrencisiyim. Bizim fakültede bazı sınavları test olarak yapıyorlar. Tabii ki bu dersler alan dersleri değil, ek bilgi sağlayacak dersler. Ben de farklı okullardaki arkadaşlarımdan test tekniği uygulandığını duydum. Ancak bana biraz faydasız gibi göründü. Bana göre hukuk fakültelerinin amacı muhakeme gücünü geliştirmek olmalı. Ancak bu sayede adli işlerin çözümü kolaylaşır. Bu nedenle test tekniği hem biz öğrencileri o dersi çalışmaktan uzaklaştırdığı, hem de muhakeme gücüne ket vurduğundan faydalı bulmuyorum.
Old 14-04-2012, 11:31   #36
hukukkızı

Test tekniğinin hakimlik,kaymakamlık gibi sınavlarda işe yarayacağını düşünüyorum.Sadece kanun ve doktrin bilmek yetmiyor maalesef.

Zira sınava girdiğinizde okulda öğrendiğiniz (hatta bildiğiniz doktrin sayısının dersi geçmenizle doğru orantılı olduğu varsayılırsa)doğru bilgileri her şıkta görmeniz mümkün.Sınavda testi çözmeyi bırakıp kendi içinizde doktrinsel tartışma yaşayabilirsiniz.

Ben kendimden biliyorum, " ee ama bu da doğru,,ee bu da doğru" diye diye yedim iki tane sınavı

kesinlikle klasik eğitimden yanayım ama test tekniğinin de önemli olduğunu düşünüyorum.Sınavlara girmeyi düşünüyorsanız mümkün olduğunca test çözün derim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi