Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik dışı çocuk - Türk anne Alman baba

Konuyu Kilitleyin
Old 22-11-2013, 07:53   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik dışı çocuk - Türk anne Alman baba

Merhaba Değerli Hocalarım,
Çok karışık bir durumla karşı karşıyayım. Alman erkek arkadaşımdan hamileyim ve kürtaj yaptırmayı asla düşünmüyorum ama o da ne yazık ki evliliğe yanaşmıyor ve aramız çok kötü. Kafamı toparlayamıyorum. Ne kadar zor bir süreçten geçtiğimi bilmesine rağmen hamileliğimi öğrendiğinden beri yanımda olmadı. En son attığı mesajda maddi olarak destek olabileceğini ve kağıt üzerinde baba olmak istediğini yazmış. Bebek Türkiye'de doğacağına ve Türkiye'de yaşayacağına göre sanırım Türkiye'deki yasalar geçerli. Bu doğrultuda

1. Biyolojik baba olarak hakları nelerdir? Çiftler evli olmadığında velayet tamamen annenin üzerinde mi oluyor?
2. Babalık davası açtığında (kağıt üzerinde baba olmak istediğini ve ekonomik olarak yardımcı olacağını söylemesi velayeti paylaşmak istediği anlamına geliyor ve bunun için de her türlü yola başvuracağını düşünüyorum) nelerle karşılaşacağım?
3. Evlilik talebimi kabul etmediği ve bu süreçte yanımda olmadığı için maddi ve manevi olarak ondan hiçbir şey talep etmiyorum ve bebek doğduğunda ve velayetin bir tek bana ait olmasını istiyorum. Bu durumda yasalar beni koruyor mu? Verdiği manevi zarar çok büyük. Velayeti paylaşmak istemiyorum. Bu durumda ona ileride yasal olarak kanıt olacak bir email mi yazmalıyım Türkiye'ye dönmesini, yüz yüze konuşmak istediğimi, sözleşmeli de olsa evlenmek istediğimi belirten? Bunu avukat ya da noter aracılığıyla yapabilir miyim?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Uzun mesajımla yordum sizleri.
Old 22-11-2013, 23:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Türkiye'de evlilik dışı dünyaya gelen çocuklar annelerinin nüfus hanesine yazılır,anne soyadını alır ve velayet anneye ait olur.

Baba çocukla tanıma beyanı ile hukuki ilişki kurabilir bu durumda çocuğun nüfus kayıtları baba hanesine geçer ve baba soyadını alır.Fakat velayet yine annededir.

Baba tanıma beyanında bulunmaz ise ve siz dilerseniz babalık davası açabilir,nafaka isteyebilir ve doğrum ve bakım giderlerini isteyebilirsiniz.Bu davada babalığa DNA testi sonucuna göre karar verilecektir.

Hiç bir dava açmaz ve baba da çocuğu tanımaz ise çocuk sizin nüfus hanesinde sizin soyadınızda kalmaya devam eder.

Bir avukattan destek almanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi