Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

adli yardım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-03-2012, 19:39   #1
Konuk

Varsayılan adli yardım

öncelikle herkese iyi akşamlar.
eşimden 2007 yılından beri ayrıyım ve hiç bir araya gelmedik o zamandan bu güne kadar. 3 çocuğumuz oldu ve 2007 yılında bu çocuklarımız benim şiddet görmemden dolayı el konuldu ve üçüde devlet tarından koruma altına alındı. bir yakınımızın yardımıyla bir boşanma dilekçesi yazdım fiili ayrılık nedenine dayalı ve adli yardımda talep ettim . yalnız dilekçemde hiçbir nafaka ve tazminat talep etmedim sadece boşanmak istediğimi yazdım.bu gün tensip zabtı elime geldi.
240 küsür tl avansımı yatırmam gerektiği dilekçemde samimi olmadığımı yazmış hakim bey. ama ben sgk dökümü fakir ilmuhaberi tapudan üzerime kayıtlı hiçbirşey olmadığına dair bütün belgeleri verdim nasıl adli yardım anlamadım. beni bu konuda aydınlatacak birisi varsa şimdiden minnettar kalırım. cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim
Old 31-03-2012, 09:44   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Boşanmaya bağlı taleplerden olan yoksulluk nafakası ve tazminatlar ( boşanma davası sırasında feragat edilmemiş ve başka bir anlaşma yapılmamış ise) boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde istenebilir.

Yine tarafınızdan yatırılması istenen 240-TL avans anladığım kadarıyla gider avansı ve tensip zaptında dilekçenizde samimi olmadığınız değil, 6100 sayılı kanun uyarınca avansın yatırılmaması durumunda davanın usulen reddedileceği tarafınıza tebliğ edilmiştir.

Adli Yardım, bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve bu özgürlüğün kullanımındaki eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretlerini ve diğer yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların davanın gerektirdiği yargılama giderlerinden geçici olarak muaf tutulmalarının yanı sıra ücretsiz avukatlık hizmetlerinden yararlandırılmasıdır.

Şartları taşıyor iseniz Mahkemece adli yardım talebinin kabulüne karar verilecektir ve mahkeme tarafından, yargılama giderlerinin bir ya da bir kaçından ya da tümünden geçici olarak bağışık tutlacaksınızdır.

Ancak hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosu adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 31-03-2012, 10:58   #3
Konuk

öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim .Tensip zabtında aynen şöyle yazıyor 5- davacı her ne kadarda adli yardım talebinde bulunmuş isede dilekçesinde tazminat ve nafaka talep etmediğinden talebinde samimi olmadığı kanaatiyle adli yardım talebinin REDDİNE.
adli yardım barosuna gittiğim zamanda oradada 300 tl gibi bir rakamın yatırmam gerektiği aksi halde avukat verilemeyeceği söylendi. yani benim gider avansı 240 tl adli yardım avukat için 300 tl gibi masrafları yatırmam aki halde davanın red olacağı ve sonuç olarak ta maddi durumum iyi olmazsa boşanamayacağım anlamına geldiğini anlamaktayım. tabi mahkeme de delil tanık gibi diğer hususlar ayrıca problem. davalı zaten dayımın oğlu akraba evliliğiydi. 5 yıl önce hastane darp raporları var hastaneden nasıl alıp nasıl mahkemeye delil olarak göstericem ve karakolda defalarca tutnaklarımız var büyük ihtimalle gidip istesem bana vermezler. yani kadının boşanması boşanmasına delil olacak olayları ispatlaması oldukça zor bir durum. ispatı var olayların ama hastane arşivinde karakol arşivindedir. artı sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumunda da çocuklarımın neden alındığına dair raporlar vardır ama nasıl mahkemeye nasıl anlatırım hiç bilmiyorum iki haftalık yasal sürem başladı bile
Old 01-04-2012, 15:40   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim .Tensip zabtında aynen şöyle yazıyor 5- davacı her ne kadarda adli yardım talebinde bulunmuş isede dilekçesinde tazminat ve nafaka talep etmediğinden talebinde samimi olmadığı kanaatiyle adli yardım talebinin REDDİNE.
adli yardım barosuna gittiğim zamanda oradada 300 tl gibi bir rakamın yatırmam gerektiği aksi halde avukat verilemeyeceği söylendi. yani benim gider avansı 240 tl adli yardım avukat için 300 tl gibi masrafları yatırmam aki halde davanın red olacağı ve sonuç olarak ta maddi durumum iyi olmazsa boşanamayacağım anlamına geldiğini anlamaktayım. tabi mahkeme de delil tanık gibi diğer hususlar ayrıca problem. davalı zaten dayımın oğlu akraba evliliğiydi. 5 yıl önce hastane darp raporları var hastaneden nasıl alıp nasıl mahkemeye delil olarak göstericem ve karakolda defalarca tutnaklarımız var büyük ihtimalle gidip istesem bana vermezler. yani kadının boşanması boşanmasına delil olacak olayları ispatlaması oldukça zor bir durum. ispatı var olayların ama hastane arşivinde karakol arşivindedir. artı sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumunda da çocuklarımın neden alındığına dair raporlar vardır ama nasıl mahkemeye nasıl anlatırım hiç bilmiyorum iki haftalık yasal sürem başladı bile

Sayın Konuk,

Yaşadığınız adli süreç, davaların bir avukat eliyle yürütülmesinin önemini gözler önüne sermektedir. Siz nafaka ve tazminat talep etmeyince hakim doğal olarak "ihtiyacınızın olmadığını" düşünmüş. Yeni bir dilekçe ile, durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Alıntı:
bir yakınımızın yardımıyla bir boşanma dilekçesi yazdım fiili ayrılık nedenine dayalı

Bu isimde bir boşanma nedeni var. Ama önceden bir boşanma davası açılıp red edilmesi ve (taraflar biraraya gelmeden) 3 yıl geçmesi gerekir. Mesajınızdan daha önce bir dava açılmadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla bu sebepten boşanmanız mümkün değil. Hakim hukuki nitelemeyi kendi yapacak ve muhtemelen evlilik birliğinin temelinden sarsılmasından davaya devam edecek. Bence ne yapıp edin , bir avukatla yolunuza devam edin. Diğer olasılıkları birlikte değerlendirin.
Old 01-04-2012, 16:08   #5
Konuk

cevabınız için çok teşekkür ederim ama malesef bir avukat tan yardım almam maddi açıdan mümkün değil. zaten zar zor avans ve diğer giderleri yatıracağım adli yardım avukatına da yatırmam biraz zor gibi gözüküyor çünki 300 tl gibi bir rakam istenildi. olsun napalım artık. bende delil olarak bir şahit ve 2006 hastane darp raporu falan kayıtlarda mevcuttur karakol kayıtlarıda öyle dilekçemde belirtirsem hakim bey bulur heralde.asıllarını kaybettim çünki.allah herkesin yardımcısı olsun çok zor bir bayan açısından.
Old 01-04-2012, 18:19   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
cevabınız için çok teşekkür ederim ama malesef bir avukat tan yardım almam maddi açıdan mümkün değil. zaten zar zor avans ve diğer giderleri yatıracağım adli yardım avukatına da yatırmam biraz zor gibi gözüküyor çünki 300 tl gibi bir rakam istenildi. olsun napalım artık. bende delil olarak bir şahit ve 2006 hastane darp raporu falan kayıtlarda mevcuttur karakol kayıtlarıda öyle dilekçemde belirtirsem hakim bey bulur heralde.asıllarını kaybettim çünki.allah herkesin yardımcısı olsun çok zor bir bayan açısından.

Sayın konuk,
Meslektaşlarımın yanıtlarına katılmakla birlikte bir yanlış anlamayı da giderelim: Baro adli yardım bürosunda size yatırmanız gerektiği söylenen para, zaten şu anda mahkemenin sizden istediği gider avansıdır. Tanık ücret ve tebligat giderleri de düşünülerek yaklaşık 300-TL olarak belirtildiğini tahmin ediyorum. Baroya yeniden başvurarak, davanızı açtığınızı belirterek avukat talebinde bulunun. Avukata vekaletname vermek için de 60-70-TL masraf yaparsınız ama davanızı avukatla takip etmekle bu masraflardan çok daha fazla değerde hak ve zaman kazanırsınız.
Old 01-04-2012, 19:25   #7
Konuk

sayın cengiz bey öncelikle size çok teşekkür ederim avukat yolu açılmış oldu gerçekten çok sevindim. ama tensip zabtında hakim bey tazminat ve nafaka talep etmediğim için adli yardım talebimi red etmişti yinede avukat isteyebilirmiyim yoksa tekrar mahkemeye dilekçe falan ile vermem gerekli mi cevabınız içinde tekrardan çok teşekkür ederim....
Old 01-04-2012, 22:27   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
sayın cengiz bey öncelikle size çok teşekkür ederim avukat yolu açılmış oldu gerçekten çok sevindim. ama tensip zabtında hakim bey tazminat ve nafaka talep etmediğim için adli yardım talebimi red etmişti yinede avukat isteyebilirmiyim yoksa tekrar mahkemeye dilekçe falan ile vermem gerekli mi cevabınız içinde tekrardan çok teşekkür ederim....

Sayın konuk,
İki tür adli yardım vardır:
1- Adli yardım çerçevesinde avukat talebi. Başvuru Baro'ya yapılır, talep kabul edilirse davanız için ücreti Baro tarafından ödenecek bir avukat atanır.
2- Mahkemeden istenen adli yardım. Bu da yargılama harç ve giderlerinin ileride davayı kaybedenden alınmak üzere devletçe karşılanmasıdır.
Siz mahkemeden adli yardım istemişsiniz,reddedilmiş. Baro'ya başvurup avukat talep ediniz. Avukatınız gerekirse Mahkemeye yaptığınız adli yardım başvurusunu gerekçeleri ile yineleyebilir. Ayrıca Baro'nun adli yardım talebinizi kabul etmesi, mahkeme hakimine de ihtiyacınız olduğu yönünde kanaat verebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi