Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim zoraki boşanmamı istiyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2012, 18:10   #1
konuk ayşegül

Varsayılan eşim zoraki boşanmamı istiyor

Merhaba
20 yıllık evliyim 18 yaşında bir evladım var. eşim bir süredir başka kadına aşık olduğunu söylüyor. onunla evleneceğini ve anlaşmalı boşanmak istediğini söylüyor. hiç bir gelirim yok ev hanımıyım kirada oturuyoruz .
2 ay gibi bir süre beni anlaşmalı boşanmak için maddi manevi taciz edip zorladıktan sonra manevi ve fiziksel baskı yapmaya başlayınca aileme haber vermek zorunda kaldım 2 gün önce . onlarda eve gelip eşimle konuşmaya çalıştılar ben kararlıyım boşanmaya deyip eşyalarını alıp evden ayrıldı.

ben ise bunca şeye rağmen boşanmak istemiyor ona zaman vermek istiyorum . eşim giderken oğlum üniversite sınavlarını bitirinceye yani 2 ay kadar evin masraflarını karşılayacağını sonrasında ise hiç bir şeye karışmayacağını söyleyip çekip gitti.
ne yapmam gerekiyor hem süreci uzatmak hemde kendisinden geçimimizi sağlayacak maddi imkanı istemek için hukuki bir süreç varmı.
ben boşanmak istemediğim için eşiminmi boşanma davası açması gerekiyor. dava açarsa ne kadar zaman kazanırım .ailemi dağıtmak istemiyorum bana bir öneriniz olabilirmi .bana bilgi vermenizi rica ediyorm.
şimdiden teşekkür ederim
Old 29-03-2012, 23:39   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın konuk; evlilik birliği icinde eslerin birbirlerine sadakat yükümlülüğü vardır. Eşinizin bir başka kadın için sizi terk etmiş olması sadakat yükümlülüğünün ihlali anlamindadir. Eslerden kusurlu (veya daha ağır kusurlu) olan tarafın diger es kabul etmez ise boşanma hakkı yoktur. Bu halde boşanmak istemezseniz mahkemeye bunu gerekçeleri ile ileri sürmeniz gerekir.
Eşinizin size boşanmanız için yaptıgı baskılar tipik şiddet örneğidir. Bu halde 6284 sayli kanun uyarınca Aile Mahkemesine müracaat ederek şiddetin önlenmesi yönünde tedbir kararı aldirabilirsiniz. Bu başvurumuzda tarafinıza nafaka bağlanmasını da isteyebilirsiniz.Burada bağlanacak nafaka en fazla 6 ay için baglanacaktir.
Ayrica boşanma davası açılmamış olsa bile Aile Mahkemesine muracaatla ayri yasamaniz sebebi ile nafaka davası açma hakkınız da bulunmaktadır. Ancak bu iki nafaka talebini aynı anda isteyemezsiniz.
Durumunuzu değerlendirmek ve hukuki yardım almak için bir avukattan dogrudan destek almanız hak kaybına uğramanızı onleyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi