Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ana bir, baba ayrı kardeşler arasındaki babadan gelen miras meselesi

Yanıt
Old 25-08-2011, 13:34   #1
av.eraygedik

Varsayılan ana bir, baba ayrı kardeşler arasındaki babadan gelen miras meselesi

arkadaşlar açıklayacağım konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. olayda aslında anne bir baba ayrı kardeşler nüfus kayıtlarında aynı ana-babadan doğmuş gibi görünmektedirler... ilerleyen zamanlarda baba vefat ediyor ve mirası yasa gereği doğal olarak nüfusta aynı ana babanın çocukları olarak görünen kardeşlere geçiyor... fakat sonrasında babanın asıl yani doğal çocuğu miras hakkınının zedelendiğinden dolayı nüfus kayıtlarının düzeltilmesi için dava açıyor... ve diğer iki kardeşin yani aslında ana bir baba ayrı fakat nüfusta ana-baba bir kardeşlerin aslında babasının başkası olduğunu ileri sürerek nüfus kayıtlarının düzeltilerek baba hanesinden çıkartılmalarını talep ediyor... daha sonra ise önceki veraset ilamını ipta ettirerek mirasa tek başına sahip olmak istiyor... benim bu diğer iki kardeş için miras açısından yapabileceği ne olabilir... yardımlarınızı bekliyorum... şimdiden teşekkürler...
Old 25-08-2011, 15:46   #2
ayşekömürcü

Evlilik dışında doğmuş (MK. m 141) ve soybağı (MK. m 282),tanıma (MK. m 295) veya yargıç kararıyla (MK. m 301) kurulmuş olanlar,baba yönünden evlilik içi hısımlar gibi mirasçı olurlar.
Sizin olayınızda ölen babadan olmayan çocuklar,baba ölmeden önce babanın nüfusundadırlar.Bu bir nev'i evlatlık olan bir kardeşi kan bağı olmadığı için mirasçılıktan çıkarmaya çalışmaya benzemektedir.Bana göre nasılki evlatlık olan bir çocuğu mirastan çıkaramayacaksak başka yollarla da baba tarafından tanınmış olan çocuğu mirasçılıktan çıkaramayız.
(Not:Bu mevzuuda eğer babanın kendinden olmayan çocukları gerçekten kendisininmiş gibi bilmesi ve bu durumun baba öldükten sonra ortaya çıkması durumunda nasıl hareket edilir bilemiyorum.)
Ancak bu durum zaten bilinerek baba tarafından nüfusa geçirilmiş ise, benim görüşüm diğer kardeşlerin mirasçılıktan çıkarılamayacağı yönündedir.
Old 25-08-2011, 16:09   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Nesebin düzeltilmesi davasının sonucunu beklemekten başka yapabileceğiniz birşey görünmüyor tabi bir de davalı vekili olarak kutsal savunma hakkınız var
Old 25-08-2011, 17:36   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan av.eraygedik
...olayda aslında anne bir baba ayrı kardeşler nüfus kayıtlarında aynı ana-babadan doğmuş gibi görünmektedirler...

Sayin av.eraygedik,
1. Tüm kardesler evlilik icinde mi dogmus?
2. Sizi veya kardesleri,nüfus kayıtlarında aynı ana-babadan doğmuş gibi görünmektedirler... kanisina vardiran emare veya olaylar nelerdir?
3. Medeni kanunda yer alan soybağının reddi davasına iliskin hükümlere ilaveten baska hükümler mi aramaktasiniz?
4. Anlattiklarinizdan cikardigim kadari ile soybağının reddi davasının süreleri gecmis, hangi yasa maddesine dayanilarak nüfus kayıtlarının düzeltilmesi için dava açıyor... kardesler?

SAYGILARIMLA
Old 26-08-2011, 09:29   #5
av.eraygedik

sayın gemici;
1- bahsetmiş olduğum iki kardeş evlilik öncesinde doğmuşlardır.
2- benim bı kanıya ulaşmış olmama sebep bu iki kardeşin yani müvekkillerin beyanlarıdır, bu hususları kendileri bana anlatıyorlar
3- sizinde bildiğiniz gibi olayların hukuki nitelendirmesi hakime aittir. Bizim olayda davacı taraf davasını soybağının reddi olarak değilde gerçek durumu yansıtmayan nüfus kayıtlarının düzeltilmesi olarak açmışlar.
4- sizin de dediğiniz gibi soybağının reddine ilişkin hak düşürücü süreler geçmiştir. fakat davacı taraf miras haklarının zedelendiğinden dolayı ve nüfus kayıtlarının düzeltilmesi konulu dilekçe ile davasını açmış ve bu sürelerin geçmediğini anlatmaktadır. tabi yine tekrar ediyorum ki hukuki nitelendirme hakime aittir.
Old 26-08-2011, 09:36   #6
av.eraygedik

ayrıca yapmış olduğum araştırma neticesinde MK md. 292 gereği evlilik dışı doğan çocuklarla ilgili maddeden yola çıkarak md. 294/3 gereği tanımanın hükümlerinin kıyas yolu ile uygulanmasını değerlendirip md 300/2 gereğince de zamanaşımına ulaşmak mümkün müdür? bu konu ile de ilgili gökrüş bildirirseniz sevini,rim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi