Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortaklığın giderilmesi mi taksim sözleşmesi mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2011, 16:59   #1
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ

Varsayılan Ortaklığın giderilmesi mi taksim sözleşmesi mi?

Değerli meslektaşlarım,

Bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

635m2'lik bir arsanın 270 m2'si müvekkile aittir. Toplamda 3 müşterek bulunmaktadır.

Müvekkil 270 m2'lik alan için ortaklığın giderilmesini istemektedir. Diğer iki müşterekte buna rıza göstermektedir. Sorum şu;

1- Ortaklığın giderilmesi davası açıp dava devam ederken taksim sözleşmesi ibraz ederek davayı sonuçlandırma yoluna mı gitsem?

2- Diğer müştereklerinde katılımı ile taksim sözleşmesi düzenleyerek dava açmaksızın tapu müdürlüğünden müvekkile ait bağımsız bölüm oluşturabilirmiyim?

Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-08-2011, 08:06   #2
Av. Aykut Toklu

Ortaklığın giderilmesi davası açmadan tüm müşterek tapu sahiplerinin imzalayacağı ve noterden onaylatılmış bir "RIZAİ TAKSİM SÖZLEŞMESİ" yapıp bu durumu da tapudaki kayıtlara geçirirseniz yeterli olacaktır.
Old 02-08-2011, 09:06   #3
gnchukukcu

paylı mülkiyet söz konusu olduğundan mı noter onayı gerekiyor benim bildiğim elbirliği mülkiyette yazılı sözleşme yeterli
Old 02-08-2011, 09:21   #4
Av. Aykut Toklu

Genç Hukukçu meslektaşım yazılı sözleşme elbette yeterli olacaktır ancak sözleşmenin geçerliliğini daha da sağlamlaştırmak için sözleşmenin noter huzurunda yapılması ve noter tarafından tasdik edilmesi daha iyi olacaktır. Yani burada benim söylediğim "noterden onaylatılmış" ifadesi sözleşme için bir geçerlilik şartı değil daha sağlam olması hususunda bir öneridir.
Old 02-08-2011, 09:29   #5
yılmazkan

Bağımsız bölüm oluşturabilmeniz için bölgedeki imar durumunu da göz önüne almak gereklidir. Belediyeden imara ilişkin bilgi almanız faydalı olacaktır.
Old 03-08-2011, 09:44   #6
pallanco

O bölgedeki imar durumu itibariyle oluşturulabilecek en küçük imar parselinin miktarı, taksim sonucu belirleyeceğiniz parsellerden büyükse zaten rızai olarak da taksim yapamazsınız ki... önce bunu belediyeden öğrenmenizi tavsiye ederim...
Old 03-08-2011, 14:16   #7
denizizm

taşınmazın taksim ediledilirliğine ilişkin imar durumunu gözetmek gerekir diye düşünüyorum. zira açılmış olan bir dava da taksim sözleşmesi olsa bile bu sözleşmeyle tüm paydaşlara ekonomik olarak yararlanabilecekleri bir pay kalmalıdır ki taksimin mantığına uygun olsun.ancak paylaşmanın tarafların serbest iradesine dayanması ile mahkeme buna uygun karar vermek zorundamıdır ? bunun cevabını tam olarak bilmiyorum.
Old 03-08-2011, 14:21   #8
pallanco

Mahkeme uygulanamayacak, imar planına aykırı bir kararı veremez... Burada önemli olan rıza değil, o rızalar sonucu ortaya çıkacak yeni durumdur. Örneğin, imar planı itibariyle o bölgede olabilecek en küçük parsel miktarı 500 m2 ise, taraflar biz 200'er m2'de anlaştık dese de mahkemenin buna göre karar vermesi söz konusu olamaz. Kaldı ki zaten rıza ile olabiliyorsa, davaya gerek olmaz, gidersiniz Belediye'de (imar planına uygunsa) ifrazınızı yaparsınız...
Old 23-08-2011, 20:55   #9
Ayşe KARHAN AKÇADAĞ

Yanıt veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Belediye ile görüştüm, yapı ruhsatı veriyor. Yani taksim/paydaşlık giderildikten sonra müvekkil arsasına inşaat yapabilecek. Ancak İskan ruhsatı için pürüz çıkabilirmiş, zira asgari 300 m2 gerekiyormuş.

Netice olarak müvekkil paydaşlığın giderilmesi davasını açmayı istiyor. Ancak ben yine de noterden düzenlenecek taksim sözleşmesinin tapuya verilmesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Açıkçası bende kararsız kaldım, paydaşlığın giderilmesi davası açarsam dikkat etmem gereken hususlar nelerdir ? Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi