Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Acİlll... Şİkayet Yoluna Gİdebİlİrmİyİm

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2009, 18:33   #1
ayrıntıcı

Varsayılan Acİlll... Şİkayet Yoluna Gİdebİlİrmİyİm

Benim konum yanlışlıklar zinciri sonucu içinden çıkılamaz bir hal alan bir konudur. Alacaklı vekili -İcra Müdürü ve bir hakimin yanlışlıklar zinciridir.Lütfen çok acil yardımlarınızı bekliyorum. 3. Kişi vekili olduğum bir icra dosyasında iik.99 maddeye göre müvekkilimin işyerinde haciz yapıldı alacaklı vekiline istihkak davası açmak için 7 günlük süre verildi. Alacaklı vekili süresi içinde istihkak davasını açtı yanlız bir de icra müdürlüğüne İİK 97 maddesine göre haciz yapılmalıydı diyerek memur muamelesine karşı şikayette bulundu.Bunun üzerine icra müdürü dosyayı incelenmek üzere merciiye gönderdi.Mahkeme İİK 97 göre yapılan haczin devamına karar verdi.Yanlız bu karar müvekkilime veya bana tebliğ olmadı. Alacaklının açtığı istihkak davasıda 97 göre haciz yapıldığı için reddedildi.
Sorum şu ki;
1) İİK 99 maddesine göre haciz yapıldığında dosya kendiliğinden veya icra müdürlüğüne yapılacak bir şikayet ile merciiye gönderilebilirmi.Bildiğim kadarıyla sadece İİK97 maddesine göre haciz yapıldığında dosya merciiye gönderiliyor ve şikayet ise sadece icra mahkemesine yapılabiliyor.
2) İcra müdürünün bu yanlış uygulamasına karşı icra mahkemesinde memur muamelesini şikayet edebilirmiyim
3) Bana henüz tebliğ olmamış olan İİK97 göre yapılan haczin devamına ilişkin kararı tebliğ alıp istihkak davası açabilirmiyim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 31-10-2009, 20:03   #2
av.necla

Malın haczine muttali olan borçlu veya üçüncü şahıs, ıttıla tarihinden itibaren yedi gün içinde istihkak iddiasında bulunmadığı takdirde, aynı takipte bu iddiayı ileri sürmek hakkını kaybeder. İstihkak iddiasının yapıldığı veya istihkak davasının açıldığı tarihte istihkak müddeisi ile birlikte oturan kimseler yahut bu şahısların iş ortakları, iddianın yapıldığı tarihte veya istihkak davası 97 nci maddenin 9 uncu fıkrası gereğince açılmışsa davanın açıldığı tarihte malın haczine ıttıla kesbetmiş sayılırlar.

2 - ÜÇÜNCÜ ŞAHSIN İSTİHKAK İDDİASI :

Madde 97 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/54 md.)

İstihkak iddiasına karşı alacaklı veya borçlu tarafından itiraz edilirse, icra memuru dosyayı hemen icra mahkemesine verir. İcra mahkemesi, dosya üzerinde veya lüzum görürse ilgilileri davet ederek mürafaa ile yapacağı inceleme neticesinde varacağı kanaate göre takibDeğişik fıkra: 02/03/2005-5311 S.K./9.mad) Takibin devamına dair verilen icra mahkemesi kararı kesindir.

Üçüncü şahıs, merci kararının tefhim veya tebliğinden itibaren yedi gün içinde icra mahkemesinde istihkak davası açmaya mecburdur. Bu müddet zarfında dava edilmediği takdirde üçüncü şahıs alacaklıya karşı iddiasından vazgeçmiş sayılır.in devamına veya talikine karar verir.
Anladığım kadarıyla icra mahkemesince verilen karar size tebli veya tefhim edilmemişse 7 gün içinde istihkak davası açmak hakkınız devam ediyor.
Old 31-10-2009, 23:29   #3
Av. İbrahim YİĞİT

1) İİK 99 maddesine göre haciz yapıldığında dosya kendiliğinden veya icra müdürlüğüne yapılacak bir şikayet ile merciiye gönderilebilirmi.Bildiğim kadarıyla sadece İİK97 maddesine göre haciz yapıldığında dosya merciiye gönderiliyor ve şikayet ise sadece icra mahkemesine yapılabiliyor.
Her iki halde de dosya İcra Mahkemesine gönderiliyor.
2) İcra müdürünün bu yanlış uygulamasına karşı icra mahkemesinde memur muamelesini şikayet edebilirmiyim
Hayır, zaten verilmiş bir karar var.
3) Bana henüz tebliğ olmamış olan İİK97 göre yapılan haczin devamına ilişkin kararı tebliğ alıp istihkak davası açabilirmiyim?
Evet. Kolay gelsin.
Old 01-11-2009, 00:56   #4
av.necla

İİK 99 a göre istihkak davası açmak mecburiyeti 3. şahsın değildir. 3. şahıs haciz esnasında istihkak iddiasında bulunması yeterlidir. Dava açmak külfeti alacaklıya geçer.İcra Müdürünün yanlış uygulamasına karşı şikayet yolu hakkınız her zaman vardır şikayetin kabul edilebilirliğini icra hakimliği takdir eder.
3. sorusuna cevaben de size tebliğ yada tefhim edilmemiş
olan iik 97 ye göre istihkak davası açmak hakkınız vardır 7 gün.. zira iik 97 ye göre bakılan istihkak davası temyizi kabil değil..iik 97. maddede bu açıklanıyor dikkatlice okursanız.umarım yardımcı olabilmişimdir.Ben olsam bu şekilde bir yol denerdim.
Old 02-11-2009, 15:44   #5
ayrıntıcı

çok teşekkür ederim şikayet yolunu ve 7 günlük süre içinde istihkak davası açma yolunu deneyeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi