Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

Yanıt
Old 17-09-2007, 21:23   #181
MERYEM VATANSEVER

yukarıda arkadaslar vakıf unıversıtelerınde cekılen zorluklardan bahsetmısler,benım bu tartısmalar uzerıne tek bır yorumum olur;zamanında oss ye calısılmıs olunsaydı bu zorlukların hıcbırı cekılmezdı,vakıf unıversıtelerınde sınıf gecmek ıcın cabalayanlar aynı cabayı oss yı gecmek konusunda gosterselerdı sonucu emınım kı su an ıcınde bulundukları durumdan cok daha ıyı olurdu,benım kanımca vakıf-devlet unıversıtelerı arasındakı en onemlı ve ayırdedıcı fark ogrencılerının oss yı gecmek konusunda gosterdıklerı caba,azımle ve sabırla hakım oldukları ıradelerıdır,saygılar
Old 17-09-2007, 23:34   #182
Seyda

Değerli üyeler;

Konu gördüğünüz gibi 'Vakıf Üniversitelerinde Hukuk Eğitimi.' Bu başlık altına vakıf üniversitelerine girişin kolay, devlet üniversitelerine girişin zor olduğu ile ilgili ısrarla gönderilen mesajların konu başlığı ile ilgisi yoktur. Tartışmamız gereken şey vakıf üniversitelerindeki hukuk eğitiminin kalitesi..Bu sebeple lütfen bu alana konuyla ilgili olmayan, gereksiz polemik yaratacak mesajlar göndermekten kaçınınız.

Bu kurala uymayan mesajlar yayınlanmayacaktır.Bilginize sunulur..

Anlayışınız ve katkılarınız için teşekkür ederiz..
Old 17-09-2007, 23:59   #183
M P

Selamlar sn. arkadaşlar,
vakıf üniversitelerindeki eğitimle devletteki eğitimin bir farkı yok zira vakıftaki hocaların hepsi devletten geliyorlar.
Saygılarımla
Old 18-09-2007, 16:07   #184
tiyerianri

Sevgili arkadaşlar bu başlık altında sadece tartışma olmuyor ki;gördüğümüz gibi bir çok arkadaşımız özel okullardaki eğitimi,sistemi bilmiyorlar.Konuyu öss ile irtibatlandırmaya çalışmış arkadaşlarımız dahi var.Burada bence özel okullar hakkında bilgi de verilmektedir belki önyargılar yıkılır diye.Hiç bilenle bilmeyenler bir olur mu?
Old 18-09-2007, 17:56   #185
MERYEM VATANSEVER

sızce bu ulkede oss ye gırmeden unıversıteye gırılebılıyor mu?ben konuyu oss ıle ırtıbatlandırmaya calısmadım konu zaten oss ıle DOGRUDAN alakalı,ben sadece bu konu hakkında yorum yaparken tartısmanın cıkıs nedenını dusundum ve konuyu temelden degerlendırmeye calıstım,oss de devlet unıversıtelerıne gırmek ıcın yeterlı puanı alamayan parası da olan ogrencıler vakıf unıversıtelerını ayakta tutanlardır,bu konunun oss yle alakasının olmadıgının dusunulmesı tuhafff!!
Old 18-09-2007, 22:11   #186
M P

Peki Söylermisiniz Sn. MERYEM VATANSEVER ,
Meslek liseli olupta vakıfta okuyanlar Össde yeterince puan alamayanlara dahilmi acaba?
Saygılarımla
Old 18-09-2007, 22:23   #187
Seyda

* http://www.yeditepe.edu.tr/yeditepe/...ademik%20Kadro

*http://www.maltepe.edu.tr/akademik/f...ukuk/kadro.asp

*http://www.khas.edu.tr/tr/fakulte/hf/ak.html

*http://catalog.bilkent.edu.tr/current/dep/df45.html

*http://www.bilgi.edu.tr/pages/facult...2F2007+1%3A16% 3A44+PM

Ben Marmara Üniversitesi mezunuyum ve mantar gibi çoğalan hukuk fakültelerine ve hatta akademik kadrosu olmayan üniversitelere karşıyım!!

Ancak burda tartışılan vakıf üniversitelerindeki hukuk eğitimi ise, bu eğitimin kötü olduğunu söylemek, bunu ÖSS'ye bağlamak sadece örnek olarak verdiğim yukarıdaki linklerde de açıkça görülen kadrolara haksızlık demektir bana göre. Vakıf Üniversiteleri'nin kadroları birçok devlet üniversitesinden daha iyidir. İster paralarıyla okuyorlar deyin, isterseniz adaletsizlik, isterseniz daha farklı bakıp ÖSS ile başarıyı ölçmenin çok mantıklı olmadığını savunun..

Ne denirse densin vakıf üniversitelerine giriş çok kolay olsa da, ordaki eğitimin kalitesiz olduğu söylenemez..Bunu ders verenler bakımından değerlendirmek lazım.Verileni almayan birçok öğrenci maalesef nereye geldiğini şaşıran devlet üniversitesi öğrencileri arasında da mevcut..

Saygılarımla..
Old 19-09-2007, 16:00   #188
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
MERYEM VATANSEVER sızce bu ulkede oss ye gırmeden unıversıteye gırılebılıyor mu?ben konuyu oss ıle ırtıbatlandırmaya calısmadım konu zaten oss ıle DOGRUDAN alakalı,ben sadece bu konu hakkında yorum yaparken tartısmanın cıkıs nedenını dusundum ve konuyu temelden degerlendırmeye calıstım,oss de devlet unıversıtelerıne gırmek ıcın yeterlı puanı alamayan parası da olan ogrencıler vakıf unıversıtelerını ayakta tutanlardır,bu konunun oss yle alakasının olmadıgının dusunulmesı tuhafff!!

Sayın VATANSEVER, Bu konuda yazmayacağım dememe rağmen bana yazdırttığınız için öncelikle teşekkürler

Özel/Devlet ayrımında ÖSS'yi ölçüt görüyorsanız gelin birde olayın şu yönünden bakmayı deneyin.

Ben 1993-96 yılları arasında Diyarbakır'ın X okulunda Lise eğitimimi gördüm (diğerlerinden şanslıyım o döneme göre en iyi lise) Bölgedeki siyasi kaostan dolayı öğrenciler okula , hocalar derslere giremiyordu, (Tanrım o günleri bir daha yaşatmasın) haliyle öğretmen açığı ve diğer eğitim sorunları öğrencileri tamamiyle etkiliyordu. ingilizce dersimize Resim hocası, Edebiyat dersine tarih hocası gelecek kadar sıkıntılı bir dönemdi!. okul ve şehirde yaşanan siyasi kaos haliyle öğrencileri olumsuz yönde etkiliyordu, verilen eğitiminde pek sağlıklı olmadığınıda dikkate alacak olursak okul öğrencilerinin bir çoğunun aoöbp bir hayli düşüktü, mesela benim 2.56 diploma notum vardı.

Okumayı istemiyor, nefret ediyorduk çünkü hergün yeni bir olay yeni bir eylem, kan, şiddet!!!Bu şartlarda verdiler elimize diplomayı, evet mezun olduk ama bilinç ve bilgi sıfırdı...

Aradan yıllar geçti Üniversite okumam gerektiğini ve Okuyacağım bölümün Hukuk Fakültesi olması gerektiği kanaatine vardım bir kaç yıl dersaneye gittik haliyle olmayan alt yapıyı hazırlamak ve ÖSS'ye hazırlanmak adına, iyide bir grafik çiziyordum her deneme sınavı bir diğerinden iyi her gün bir diğerinden daha iyi...

Sınava girdim bayağı iyi yaptığıma inanıyorum, ham puan iyide orta öğrenim başarı puanı eklenince diğer adaylar ile aramda uçurum oluyordu. benden 10 soru eksik yapan bile benden daha iyi puana sahip oluyordu. yılmadım diğer sene tekrar çalıştım daha iyi yaptım ama yine aynı hüsran -orta öğrenimin düşük sen giremezsin üniversiteye! Dediler.

Peki neden düşüktü ? bu benim mi suçumdu? yoksa Eğitim sistemindeki aksaklıkların mı ? şimdi Sayın VATANSEVER sizi bilmiyorum ama varsayalım ki, İstanbul'un çok iyi bir kolejinden mezunsunuz, aldığınız eğitim ilkokuldan beri sizi üniversiteye hazırlama amacıyla yapılıyor. peki burda yokmu adaletsizlik, bir hukukçu olarak soruyorum size...

Ama sizde bi yerde haklısınız ülkemiz için her zaman söylediğim bir söz var. "Hakkın olmadığı yerde, haktan bahsetmek hakka karşı yapılmış en büyük haksızlıktır."

ÖSS'yi ölçüt olarak görüyorsanız birde gelip benim penceremden manzaraya bakmaya ne dersiniz ?

Şimdi ben idealim olan Hukuk Eğitimimi almak için (imkanlarım el verdiği için) Özel Üniv'e girdiysem, ima etmeye çalıştığınız gibi sizden çok mu aşşağıda bir İQ'ye sahip olduğum anlamına mı geliyor ? ÖSS'de benden yüksek puan alıpta Hukuk Fakültesine girmiş bir kişi ile aramda ne kadar fark var bilemiyorum zaten burda sorgulanması gereken Vakıf üniversitesini seçenler değil, sistemin kendisinin sorgulanması gerekiyor!Bence Özel Üniv için sorgulanması gereken ÖSS'dir demeniz yerine biraz daha öncesine gidin, Eğitim sistemini en başından sorgulayın...Saygılarımla...
Old 19-09-2007, 17:00   #189
..Deniz..

tartışma manasız olmaya başladı..isteyen arkadaşlar vakıf üniversitelerindeki hocaların kimler olduğunu araştırabilirler ayrıca sınavlarda sorulan sorular arasındaki bağlantıları da dikkate alıp kafalarındaki şüphelere bir cevap bulabilirler..
Old 19-09-2007, 21:43   #190
MERYEM VATANSEVER

okudugunuz donemde turkıyenın sıyasal sartlarından dolayı cok zorluk cekmıs olabılırsınız,konuya bu yonden bakmak da mumkun,ben de oss yonunden bakmayı denedım..tabı kı vakıf unıversıtelerını tercıh edenlerın cok farklı gerekcelerı olabılır,benım asıl elestırdıgım nokta oss ıcın kılını kıpırdatmayıp sonra da devlet unıversıtelerıne ve egıtımıne dıl uzatanlardır,ayrıca kesınlıkle devlet unıversıtelerıne gırenlerın ustun zekalı vakıf unıversıtelerıne gırenlerınse gerı zekalı oldugunu bırakın ıma etmeye calısmak aklımın ucundan bıle gecmedı,benım asıl uzerınde durdugum sey oss yı gecmek konusunda ogrencılerın gosterdıklerı caba ve ıradelerıne hakım olmaları konusunda gosterdıklerı azımdır(oss ye calısma surecınde)yazımı dıkkatlı okursanız bunu anlatmaya calıstıgımı anlarsınız,ogrencılerın zekalarından bahsettıgımı degıl,sızın de dedıgınız gıbı bu ulkede sorgulanması gereken asıl sey egıtım sıstemı,saygılar
Old 20-09-2007, 18:41   #191
üye16531

ben ufuk üniversitesinde öğrenim görmekteyim.Bu vakıf üniversitesi muhabbeti gerçekten bir çıkmazda.Ne olursa olsun ne okulu olursa olsun akademik kadroya bakılmalı bence.
ufuk üniversitesi hukuk fakültesi akademik kadrosu
Adı Soyadı
Görevi
Anabilim/Bilim Dalı

Prof. Dr. Ali Naim İNAN
Dekan
Medeni Hukuk (Borçlar H. – Çocuk H.)

Prof. Dr. Şeref ÜNAL
Öğretim Üyesi
Devletler Genel Hukuku – Mesleki İngilizce

Prof. Dr. Adnan GÜRİZ
Öğretim Üyesi
Huk.Başlan-H.Felsefesi-Sosyoloji-G.Kamu H.

Prof. Dr. Necati ÖNEN
Öğretim Üyesi
Felsefe

Prof.Dr. Halil CİN
Öğretim Üyesi
Kamu Hukuku

Prof. Dr. İ. Şanal GÖRGÜN
Öğretim Üyesi
Özel Hukuk (Medeni Usul-İcra ve İflas H.)

Prof.Dr. Özkan ÜNVER
Ufuk Üni. İ.İ.B. Fak. Dekanı
Öğretim Üyesi
İstatistik

Prof.Dr. Erdinç TOKGÖZ
Ufuk. Üni. İ.İ.B.Fak.
Öğretim Üyesi
Ekonomi

Prof. Dr. Yahya AKYÜZ
Ankara Üni. Eğit.Bil.Fak
Öğretim Üyesi
Uygarlık Tarihi

Prof.Dr. Bahtiyar AKYILMAZ
Gazi Üniversitesi Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
İdare Hukuku

Prof. Dr. Sevgi Gül AKYILMAZ
Gazi Üni. Hukuk Fak
Öğretim Üyesi
. Türk Hukuk Tarihi

Prof. Dr. Gülin GÜNGÖR
Ankara Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Devletler Özel Hukuku

Prof. Dr. Rıza AYHAN
Gazi Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Ticaret Hukuku

Prof. Dr. Fırat ÖZTAN
Çankaya Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Ticaret H. (Fikir ve Sanat Eserleri ve Patent H.)

Prof.Dr. Bilge ÖZTAN
Çankaya Üniv. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Medeni Hukuk

Doç.Dr. Erdoğan ÖNER
Öğretim Üyesi
Maliye

Doç. Dr. Hasan AYRANCI
Ankara Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Medeni H. (Toprak H. – Tabiat ve Kültür Var. H.)

Doç. Dr. Veysel BAŞPINAR Ankara Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Medeni H. (Aile H. Eşya H.)

Doç. Dr. Yaşar BİLGE
Ankara Üniv. Tıp. Fak.
Öğretim Üyesi
Adli Tıp

Doç. Dr. H. Seçkin OZANOĞLU Ankara Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Medeni H. (Medeni Hukuka Giriş – Kişiler H. – Borçlar H.)

Doç. Dr. Mete TÖRÜNER
Ufuk Uni. İkt. ve İd. Bil. Fak.
Öğretim Üyesi
Çalışma Ekonomisi

Doç.Dr. Meltem CANİKLİOĞLU
Dokuz Eylül Ün. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Anayasa Hukuku

Doç. Dr. Mertol CAN
Gazi Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Ticaret H. (Kıymetli Evrak H. – Sigorta H. – Deniz Tic. H.)

Yrd.Doç.Dr. Gülseren BERKİ
Öğretim Üyesi
Ceza Hukuku(Ceza Genel-Ceza Usul-Ceza Özel)

Yrd.Doç.Dr. F. Tülay KARAKAŞ
Öğretim Elemanı
Medeni Hukuk (Miras H)

Yrd. Doç. Dr. Özlem ERİŞGİN
Ankara Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
Roma Özel H.

Yrd. Doç. Dr. Levent AKIN
Ankara Üni. Hukuk Fak.
Öğretim Üyesi
İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku

Yrd. Doç.Dr. İsmail GÜRKAN
Ufuk Üniv. İk. İd. Bil. Fak.
Öğretim Üyesi
Bilgisayara Giriş

Öğr. Gör. Yekta G. ÖZDEN
Anayasa Mah. Eski Başkanı
Öğretim Elemanı
Atatürk İlke ve İnkılapları – Anayasa Yargısı

Öğr. Gör. Rüştü ALTAY
Çalışma Bak.Eski Müsteşarı
Öğretim Elemanı
İdare Hukuku – İdari Yargı

Öğr.Gör. Mehmet Handan SURLU
Emekli Onursal Yargıtay II. Bşk.
Öğretim Elemanı
Medeni H.-Borçlar H. (Uygulama)

Öğr. Gör. Nuri ALAN
Danıştay Önceki Bşk
Öğretim Elemanı
İdare Hukuku (Uygulama)

Öğr.Gör.Keskin KAYLAN
Emekli Onursal Yargıtay Üyesi
Öğretim Elemanı
Ceza Hukuku (Uygulama)

Öğr.Gör. Hasip DİNÇER
Önceki Noterler Birliği Bşk
Öğretim Elemanı
Noterlik ve Avukatlık Mevzuatı

Öğr.Gör. Semih GÜNER
Ankara Barosu Önceki Bşk
Öğretim Elemanı
Noterlik ve Avukatlık Mevzuatı

Arş. Gör. Mehmet KODAKOĞLU
Öğretim Elemanı
Özel Hukuk (Medeni Usul-İcra ve İflas H.)

Arş.Gör.Serdar KORUCU
Öğretim Elemanı
Kamu Hukuku (Anayasa Hukuku)
Arş.Gör. Duygu MERKİ
Öğretim Elemanı
Kamu Hukuku ( Ceza Hukuku)
Arş. Gör. Ünsal DÖNMEZ
Öğretim Elemanı
Özel Hukuk (Medeni Hukuk)
Arş.Gör. Çınar Can EVREN
Öğretim Elemanı
Kamu Hukuku (İdare Hukuku)
Arş.Gör. Pelin ATİLA
Öğretim Elemanı
Özel Hukuk (Ticaret Hukuku)
Hazırlık Sınıfı Koor.
Öğretim Elemanı
İngilizce Dil Becerileri
Hazırlık Sınıfı Koor
Öğretim ElemanıYabancı Dilde Okuma ve Konuşma
Okt. Mustafa YÜCEL Gazi Üniversitesi
Old 23-09-2007, 20:15   #192
gençhukukçu

arkadaslar lütfen bu tartışma bitsin ve birbirimize ne kadar yardımcı olabiliriz ve neler katabiliriz diye düşünelim...
Old 23-09-2007, 21:22   #193
laetitia

Sayın arkadaşlar,daha önce yazmış olduğum üzere, burada devlet üniversitesi, vakıf üniversitesi arasında sadece ve sadece para mevzu üzerinde ve giriş puanı üzerinde duruluyor.Vakıf üniversitelerinin vermiş olduğu kaliteli eğitimin üzerinde durulmuyor.Açıkçası bu çok ilginç bir durum.Niçin devler üniversitelerinde okuyan arkadaşlarımız kin ve nefretle vakıf üniversitelerini anıyor?Tüm dünyada ve ülkemizde de bilinen bir gerçek olan daha iyi ve kaliteli bir eğitim alındığı için özel sektör vardır ve dünya devam ettikçe de olacaktır.Burada önemli olan bir husus da vakıf üniversiteleri zaman içerisinde kendisini daha iyi kanıtlayacağıdır.Çünkü vakıf üniversiteleri daha yirmi yıllını bile pekçoğu doldurmamıştır.
Old 23-09-2007, 21:32   #194
_kübra_

sayın kamacı,
sakın kendinizi kötü hissetmeyin.bende istanbul'da maltepe üniv. hukuk öğrencisiyim.ilk okula başladığımda aynen sizin gibi düşünüyordum ve insanların söyledikleri ''özel üniversiteden mezun olan kişiler iş bulamıyor ya da buna benzer moral bozucu şeyler''.bence herşey sizde bitiyor.siz o okulda da başarılı olabilirsiniz..yeteri kadar çalışırsanız,araştırma yaparsanız vs.. zaten başarılı olucağınıza inanıyorum...vakıf üniversitesinde olduğum için değil çok samimi bir şekilde söylüyorum,gerçekten vakıf üniversitelerinde de çok değerli hocalar varr ve eğitimde süper... unutmayın herşey sizde bitiyorrr...
saygılarımla...
Old 24-09-2007, 03:48   #195
slide

kurban olayım devlet vakıf üniversitelerini yarıştırmayı bırakalımben ankara üniversitesi bitirdim...kendi okulumu oldukca seviyorum kaliteli olduğunu düşünüyorum destekliyorum..ama çankayada okusaydım başkentte okusaydım ya da başka bir devlet üniversitesinde okusaydım elbetteki kendi okulumu desteklerdim yine kaliteli bulurdum..ayrıca çankaya hukuk'a hep ankara üniversitesi hocaları ders veriyor..en yakından bildiğim vakıf üniversitesi çankaya olduğu için ondan bahsettim..lütfen bunu da kimse yanlış anlamasın...vakıf üniversitelerine önyargılı olunmasında orda okuyan arkadaşların tutumları mütevazi olmayışları da etkili..tabi farklı tutumu olan arkadaşları tenzih ederim..ama maalesef yıllardır var olan bi önyargı bunu hiç kimse lütfen inkar etmesin..ben de dahil..çünkü vakıf üniversiteleriyle insanların ne alıp veremediği olur ki...ki akademik kadrolar oldukca iyi...ee hocalarda aynı kefede ders anlatıyorsa ki arkadaşlarımız öyle olduğunu söylüyorlar..ama diğer arkadaşlarıma da hak veriyorum vakıf üniversitesinde derse giren hocaların birçoğu da bence devlet üniversitesi öğrencilerine bunu aşılıyorlar..hep siz daha iyisiniz deniyor ki ben bizzat tanığım ankara üniversitesinde bu tür konuşmalara..hocaların yarattığı bi önyargı da var vakıf üniversitesi öğrencilerine..o kadar çok dile getirirlerki...onlara bu konuyu defalarca anlatıyorum soru soruyorum cevap veren yok diyorlar..ya da siz belli bir dilime girerek buraya geldiniz kıyaslamamız mümkün değil diyorlar..sonuçta her iki üniversite mezunu da aynı alanda çalışacak..rekabet kaçınılmaz..ama bence hocalar bu rekabetin artmasında önemli bi faktör..yersiz bi tartışma velhasıl..bunları da göz önünde bulundurıp birbirimize fazla yüklendiğimizi ve kırıcı olduğumuzu düşünüyorum...herkes bulunduğu yerden fazlasıyla memnun her iki tarafa da laf düşmez..
Old 24-09-2007, 11:20   #196
MineYılmaz

Meraba arkadaşlar bende vakıf üniversitesi öğrencisiyim,vakıf üniversitesinde okuduğum içinde memnunum hocalarımızın hepsi türkiyenin saygın hukuk profesörlerinden oluşuyor,bende ilk başta mezun olunca iş bulamayacağımı sanıyordum ama gerçeğin öyle olmadığını öğrendim,hatta vakıf üniversitelerinden mezun olmanın daha zor olduğunu öğrendim ankara hukuk fakültesinden mezun olmak için diploma notunun 60 olması gerekiyormuş bizim için 70 ve üstü olmalıymış.
Birde insanlarda şöyle bi kanı var: paralı üniversite parayı bastırır geçer ne var onu bende okurum.Ama ne yazıkki öyle değil. bende lisede okurken öyle söylerdim içine girince işin öyle olmadığını gördüm.Çevremdeki insanların hala böyle düşündüğünü görüyorum ve duyuyorum.
Bu arada ben kıbrıs yakın doğu üniversitesi hukuk 2 öğrencisiyim.
Hocalarımız bizi emin olun devlet üniversitelerinde okuyanlardan daha çok zorluyorlar,bunun nedeni yukarıda anlattığım kanıyı bozmak diye düşünüyorum.
Old 04-02-2008, 17:09   #197
çınarağacı

Varsayılan Devlet üniversitesini bitirmek basit mi?

Sn. tiyerianri
Devlet üniverstiesini bitirmenin basitliğinden bahsetmişsiniz. Sanıyorum bu yorumunuz devlet üniversitesindeki eğitim şartlarının ne denli ağır olduğunu bilmemenizden kaynaklanıyor. Devlet üniversitesinde hukuk okumak öyle her babayiğidin harcı değildir. Ömürden ömür götürür, saç döker, insana bir hukuki konu hakkında farklı teorileri su gibi ezberletir arasından seçim yaptırır, hocalarınızdan sınav zamanı nefret eder, normal zamanlarda hayranlık duyarsınız. Mezun olduğunuzda hukukçu olmuşsunuz demektir. Ama asla ve asla devlet üniversitesinde okumak kolay değildir. Üniversitenizin adını söylerken duyulan gururda buradan gelir zaten.
Old 04-02-2008, 23:46   #198
handekumas

Varsayılan ilginç

bu kadar yazılanlar çizilenlerden benim çıkarabildiğim sonuç şu sanırım

devlet üni mezunları vakıf üni mezunlarının yatarak okulu bitirdiklerini düşünüyor
vakıf üni mezunlarını sürekli bu tezi çürütme çabasına giriyor

bunun ters açıdan görünüşü benim için :
devlet üni mezunlarının aslında yatarak da hukuk fakültesinin bitirilebileceğini görüp kahrolması..emin olun mezun olunca ancak belki işe girişte sorun olabilecek bir konu bu..

biri örnek veriyor icra emriyle ödeme emri arasındaki fark nedir diye soran marmara üni mezunu hukukçu da var
biri örnek veriyor bizim hocalarımız vakıf ünilerinde kimseyi zorlamadıklarından bahsediyor.

vakıf üni mezunları olarak dua edelim ki hukuk sürekli değişen ve gelişen bir dal. yoksa matematik gibi 2+2=4 olsaydı biz bunu hiç öğrenememiş olacaktık..ve uygulamada silinip gidecektik.

burslu okudum..yine olsun yine aynı okulda okurdum..
sonuç benim açımdan şudur: vakıf mezunu olarak ist. üni. de bir bölümün kürsü başkanı bir profesörle beraber çalışıyorum 3 senedir
benden vazgeçmedi..özel üniversiteleri o kadar eleştiren adam benden sonra fikrini bir nebze değiştirdiyse ne mutlu bana o zaman dedim hiçbir zaman da kendimi savunmak zorunda hissetmedim bu konularda ne adliyede ne arkadaş ortamında..

evet hukuk yatılarak da geçilecek bir bölümdür..aksini söyleyen zamanında ''bizi niye bu kadar zorluyorlar ne kadar gereksiz'' lafları arasında eğitimini bitirmiş
ve o bir sürü detay bilginin aslında uygulamada hiçbir işe yaramadığını öğrenmiş kişidir.. ben memnunum ki mezun olduğumda davadaki taraf statüme göre nerede duracağımı biliyordum hakimin,
ben memnunum ki bir tebligat zarfı nasıl katlanır biliyordum..
kitapların dipnotlarında kaybolacağıma yatarak okuyup birçok insana komik gelen adliye haline getirimiş örnek sınıflarda 'duruşmacılık' öğrenerek okudum..

iyi ki yapmışım =) yatarak mezun olup da bir takım kişilerden daha başarılı olduğumu görmek müthiş birşey..

yatarak mezun oldum..hatta uyuyarak çalışıyorum..yine kazanıyorum yine kazanıyorum.

darısı başınıza yani ne diim
Old 04-02-2008, 23:53   #199
handekumas

şimdi aranızda liseyi kolejlerde, özel okullarda okuyup da devlet üniversitesinde hukuk eğitimi alan yok mu hiç? merak ediyorum o dönem benim de okuduğum anadolu liselerinde falan okuyanların bu ezme çabalarıyla karşılaşıyor muydunuz?

saç yolmadan da hukuk öğreniliyormuş..bunu öğrenmek koyuyor olmasın size.
ben mezun olalı 3 sene olmuş..bakıyorum da daha yolacak çok saçım var.. iyi ki okurken yolmamışım boşuna =)

size ne kaldı yolacak saç baş hepsi fakültede gittiyse? meslekte ne yolacaksınız? çünkü değişiyor bu hukuk denen meret
durmuyor yerinde..
Old 05-02-2008, 01:02   #201
handekumas

ben anadolu lisesinde okurken ortaö ğretim başarı puanımın yüksek olması için çok çalışmam gerekiyordu
ama hiç kızdım mı koljede okuyan öğrencilere
arkadaşlarıma..
hiç kızmadım
kıskanmadım
hocalarının üç kuruş paraya notlarını arttırdığını görünce de kızmadım.

Allah aşkına ya Hukuk okumanın nesi zor?
Aaaa nasıl o kanunları ezberleyebiliyorsunuz die soran cahil insanlar var hala.
Çünkü doğru cevabı vermek istemiyor hiçbir meslektaşım..Hoşlarına gidiyor çünkü bu statü..Evet çok zordu, koca koca kitaplar..
Kim okumuş acaba o koca kitapların her sayfasını?

Saatlerce günlerce aylarca çalışıp
saç baş yolup da yine finalden geçemeyen öğrencinin de kendi ayıbıdır yani bu. devlet üni.de saç baş yolup yine de geçemeyen insanlar varken bir yanda da saç baş yolmadan
kapasitesini kullanarak o dersi geçebilen zeki öğrenciler de mevcuttur.
yapan yapıyor..babama düşük not aldığımda onun bana her zaman söylediği şeye artık inanıyorum
'yapan nasıl yapıyor?'
madem bu kadar zor devlet üni.de hukuk eğitimi
saç baş yolmadan mezun olan bunu nasıl başarıyor anlamıyorum ben. ya da saç baş yolup ders çalışan iki kişiden biri kalıyorsa nasıl diğeri geçiyor?

vakıf üniversitesilerini madem ticarethane olarak görüyorsunuz (ki hukuk bilgisi olan insanlar vakıfların aslına kar amacı gütmediğini bilir
neyse ), nasıl yatarak geçirdiler ben de anlamadım.

Hadi ben bursluydum..
Ben olsam hiç geçirmezdim..Kalsın
yaz okuluna para ödesin
bir dersten daha kalsın..bir sene daha uzasın..bir kaç bin dolar daha kazanayım..
Ne biçim vakıf üniversitesi bunlar böyle aaa
Yani kısaca
Ben fakültede çözüme gidiş yolunu öğrendim
sorunun ne olduğunu nasıl bulacağımı öğrendim.
Hayır eksik bişeyler varsa söyleyin de boşuna çalışmak zorunda kalmayayım. Bırakayım bu mesleği

Bu kadar yıldır devlet üni.si mezunu arkadaşların hakim olduğu bu mesleği neden olması gerektiği gibi yaşayamıyorum? neden bu kadar çok sıkıntı çekiyorum hakimlerin her dediğine boyun eğen avukatları görükçe
neden sinirleniyorum kalemdeki işlerini parasıyla yaptıran avukatları gördükçe

acaba diyorum hakimleri de fakültedeki profesörleri mi sanıyorlar? hani kapılarını çalmayı bırakın onların olduğu binaya bile girişleri yasak olan binalarda okuyan avukatlar.
İyi ki hocalarımla çay kahve içerek geçirmişim fakülte zamanımı. yoksa ben de çekinirdim hakimden, savcıdan alimallah

bırakın da biz geliştirelim bu mesleği, olması gerektiği şekle getirelim.
bu kadar senede bu hale getirdiğiniz bu mesleği, bir şans verin de biz kurtaralım ayaklar altından.

bırakın da avukat denince insanın ilk aklına gelen para yiyici olmasın bundan sonra.

o kadar saç baş yolup mezun oldunuz da neden mahkeme kalemlerinde kolaya kaçıp herşeyi parayla halletmeyi uygun gördünüz, o kalemdeki memurları nasıl avukatlara karşı bu kadar saygısız hale getirmeyi başardınız, nasıl bu mesleğin saygınlığını koruyamadınız

bırakın biz fakültede yolmadığımız saçımızı başımızı, istediğiniz kadar itiraz etseniz de olumsuz olarak algılanan ve yaşanan bu mesleğin onurunu olması gereken yere getirmek için yolalım..
Old 05-02-2008, 01:21   #202
handekumas

o kadar başarılı eğitimler almış ki devlet üniversitelerinde bu kadar hukukçu ..ülkemizde özellikle adliyelerde hukuk sistemimiz mükemmel işliyor..iyi ki varsınız. sağolun varolun..haklısınız korkmakta, rezil edecek vakıf üniversitesi mezunları bu sistemi, tıkır tıkır işleyen adaleti.
Old 05-02-2008, 02:56   #203
oguzhanseyhan

Ben Yakındoğu üniversitesinde okumaktayım. şimdi size aşağıda üniversitemizde ders vermekte olan hocalarımızın isimlerini aktaracağım. bu isimleri çogunuz tanıyorsunuz ve eğer bu hocalarımızın ne kadar iyi hocalar olduğuna ve kimseye tolerans tanımadan görevlerini yaptıklarına inanıyorsanız ve biz bu hocaların vermiş oldukları derslerden sizin gibi geçebiliyorsak demekki vakıf üniversiteleriryle devlet üniversiteleri arasında pekde bir fark yok demektir. farkı sağlayan kişnin kendisidir.

Yakın Doğu Üniversitesi
HUKUK FAKÜLTESİ
Öğretim Üyeleri

Prof. Dr. Yıldırım ULER Yakın Doğu Üniversitesi
Hukuk Fakültesi Dekanı,
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (e.) öğretim üyesi
Türk Hukuk Kurumu (e.) Genel Sekreteri,
İdâre Hukuku – İdârî Yargı

Prof. Dr. Necmi YÜZBAŞIOĞLUYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
T.C. Yükseköğretim Kurulu Üyesi,
Galatasaray Üniversitesi Rektör Vekili
Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı
İnsan Hakları Hukuku
Prof. Dr. Cahit CANYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Hukuk Sosyolojisi ve Hukuk Felsefesi
Anabilim Dalı (e.) Başkanı,
Hukuk Sosyolojisi – Hukuk Felsefesi
Prof. Dr. Şeref ERTAŞ Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi (e.) Dekanı
Özel Hukuk Bölüm Başkanı,
Eşyâ Hukuku – Mîrâs Hukuku – Borçlar Hukuku
Prof. Dr. Şükrü Sina GÜRELYakın Doğu Üniversitesi,
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı (e.) Başkanı,
1995-2002 İzmir Milletvekili
Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Üyesi,
55,56,57. Dönem Hükûmetlerinde Devlet Bakanı,
Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Sistemleri
Prof. Dr. Ümit HASSANYakın Doğu Üniversitesi Rektörü,
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (e.) öğretim üyesi
Hukuk Tarihi – Genel Kamu Hukuku
Prof. Dr. Ayşe HAVUTÇUYakın Doğu Üniversitesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi
Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı
Medenî Hukuk
Prof. Dr. Tunçer KARAMUSTAFAOĞLUYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (e.) öğretim üyesi,
Anayasa Hukuku
Prof. Dr. Arif KOCAMAN Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi,
Medenî Hukuk – Borçlar Hukuku
Prof. Dr. Berna KOCAMAN Yakın Doğu Üniversitesi,
Kamu Maliyesi
Prof. Dr. Nevzat KOÇYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Yönetim Kurulu Üyesi,
Adâlet Yüksek Okulu Müdürü
Adâlet Bakanlığı Borçlar Kanunu Komisyonu Üyesi,
Medenî Hukuk – Borçlar Hukuku
Prof. Dr. Eser KÖKER Yakın Doğu Üniversitesi,
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi,
Siyaset Bilimi
Prof. Dr. Levent KÖKERYakın Doğu Üniversitesi,
Gazi Üniversitesi
İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi
Genel Kamu Hukuku
Prof. Dr. Ahmet KUMRULU Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Vergi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı,
Maliye Anabilim Dalı Başkanı,
Vergi Hukuku
Prof. Dr. Işıl ÖZKANYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi,
Devletler Özel Hukuku – Avrupa Topluluğu Hukuku
Prof. Dr. Hüseyin PAZARCIYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı (e.) Başkanı (1977-1997),
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı,
Paris II Üniversitesi Öğretim Üyesi,
Büyükelçi,
Uluslararası Hukuk
Prof. Dr. Hakan PEKCANITEZYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi
Hukuk Fakültesi (e.) Dekanı (1999-2003),
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medenî Usûl ve İcra İflâs Hukuku Anabilim Dalı Başkanı,
Usûl Hukuku – İcra İflâs Hukuku
Prof. Dr. Mithat SANCAR Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Kamu Hukuku
Prof. Dr. Polat SOYERYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı
İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku
Prof. Dr. Jouni SUİSTOLA Yakın Doğu Üniversitesi
Rektör Yardımcısı,
Avrupa Hukuku ve Siyasal Dinamikler (seçimlik)
Prof. Dr. Murat ŞEKER Yakın Doğu Üniversitesi
Çalışma Sosyolojisi Ana Bilim Dalı (e.) Başkanı,
Kriminoloji – Hukuk Sosyolojisi
Prof. Dr. Bülent TAHİROĞLU Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (e.) Dekanı,
Roma Hukuku
Prof. Dr. Durmuş TEZCANYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Adâlet Yüksek Okulu (e.) Müdürü
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Kamu Hukuku Bölüm Başkanı,
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Ad Hoc Hakimi,
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde
Türkiye’nin 1996’dan beri savunmanı,
Uluslararası Hukuk – Ceza Usûl Hukuku
Prof. Dr. Nevzat TOROSLUYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Ceza Hukuku Anabilim Dalı (e.) Başkanı,
Ceza Hukuku – Ceza Usûl Hukuku
Prof. Dr. Asuman TURANBOY Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Deniz Hukuku Anabilim Dalı Başkanı,
Ticaret Hukuku
Doç. Dr. Mehmet ÇAKICI Yakın Doğu Üniversitesi
Psikoloji Bölüm Başkanı,
Psikiyatri Uzmanı,
Adlî Tıb
Doç. Dr. Mustafa Ruhan ERDEM Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Uluslararası Ceza Hukuku
Doç. Dr. Mahmut GÖÇER Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Aix-Marseille Üniversitesi
Hukuk Fakültesi (e.) Öğretim Üyesi,
Uluslararası Anayasa Yargısı Araştırmalar Merkezi Üyesi
Fransa A.B. Hukuku ve
Uluslararası Hukuk Etüdler Merkezi üyesi
İdâre Hukuku – A.B. ve İnsan Hakları Hukuku-
Uluslararası Yargı Hukuku,
İdâre Hukuku
Doç. Dr. Hakan KARANYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Ticâret Hukuku
Yrd. Doç. Dr. Yalçın AKÇALIYakın Doğu Üniversitesi
Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı,
Bilgisayar Yazılımı ve Uygulaması
Yrd. Doç. Dr. Hakan ALBAŞYakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Mîrâs Hukuku
Yrd. Doç. Dr. Zeki BEŞİKTEPELİ Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı
Ekonomi
Yrd. Doç. Dr. Ali DAYIOĞLU Yakın Doğu Üniversitesi,
İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi
Siyaset Bilimi
Yrd. Doç. Dr. Güray ERDÖNMEZ Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medenî Usûl ve İcra-İflâs Hukuku Anabilim Dalı
öğretim Üyesi,
İcra-İflâs Hukuku
Yrd. Doç. Dr. Tufan ERHÜRMAN Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
İdâre Hukuku
Yrd. Doç. Dr. Ali Efdal ÖZKUL Yakın Doğu Üniversitesi,
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi
Öğ. Gör. Pıtırcık ULER, LLM Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (e.)
öğretim görevlisi (1976-1994),
Hukuk Başlangıcı
Anthony HODSON, LLB Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi,
‘Common Law’ (seçimlik)
Old 05-02-2008, 03:35   #204
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
rezil edecek vakıf üniversitesi mezunları bu sistemi

Sayın Kumas

Umarım vakıf üniversiteleri mezunları bu sistemi vezir eder rezil etmez.Bu biraz daha yapıcı olur sanırım.THS'nin bölünmez bütünlüğüne aykırı hareket olarak mütela ediyorum bu tür çıkışları.Yüksek THS'e Mahkemesi olsa hakkınızda dava açardım. Muhakkak haklı nedenleriniz, somut gerekçeleriniz vardır ama unutmayın ki devlet üniversitelerinden mezun olanlarda vakıf üniversitelerinden mezun olanlarda adaletin tıkır tıkır işlemesine engel olabilir.Vakıf üniversitelerinden mezun olanların adaletin tıkır tıkır işlemesine engel olacağına indirgemek çok acımasızca olur.Kaldı ki adalet herzaman tıkır tıkır işlemeyebilir.Bu doğanın kanunudur.
Alıntı:

rezil edecek vakıf üniversitesi mezunları bu sistemi
Bu sistem hepimizin sistemi emin olun en az sizin kadar herkes bu konuda duyarlıdır.
Old 05-02-2008, 17:41   #205
hukukun-üstünlüğü

Devlet üniversitesinde hukuk eğitimi alan bir öğrenci olarak,vakıf üniversitelerinin bu derece yadırganması dışlanması bana fazlaca tuhaf geliyor.
''Bu insanlar ve onlara ders veren hocaları uzaydan gelmedi.''Ayrıca yorum yapan çoğu kişinin vakıf üniversitelerindeki eğitim hakkında ne kadar bilgisi var orası şüpheli.
((Eleştirebilirsiniz ancak görmezden gelemezsiniz.))Eleştirebilirsiniz ancak aşağılayamazsınız.Bilgi sahibi olmadığınız aşikarken sağlıklı fikir sahibiymişcesine davranmanızda,sizi önyargı sahibi yapmaktan öteye gidemeyecektir.

Hem senin ülkende devlet üniversitelerinde doğru dürüst hukuk eğitimi veriliyormu ki,devlet üniversitesini kendine dayanak yaparak vakıf üniversitelerini aşağılıyorsun.Madem vakıf üniversiteleri o kadar kötü senin o her zaman övündüğün hocaların neden oralarda ders vermektedir bunu sadece maddiyatla açıklayabilirmisin?

Hem insan bireysel çabasıyla kendini geliştirebilecek bir varlıkken,senin vakıf üniversiteleri öğrencilerini öss dolayısıyla aşağılamaya çalışman ne kadar doğru?

Madem öss yi kendine dayanak yapıyorsun söylermisin sence öss sağlıklı bir sistem mi sana göre?

Senin tartışman gereken mesele;neden ülkemizde bu kadar çok hukuk fakültesi var.Bir daha açılmayacak denilmesine rağmen neden bursa ve erzurumda iki tane daha açıldı?
Old 05-02-2008, 19:19   #206
handekumas

Varsayılan sanırım

Alıntı:
Yazan lawman
Sayın Kumas

Umarım vakıf üniversiteleri mezunları bu sistemi vezir eder rezil etmez.Bu biraz daha yapıcı olur sanırım.THS'nin bölünmez bütünlüğüne aykırı hareket olarak mütela ediyorum bu tür çıkışları.Yüksek THS'e Mahkemesi olsa hakkınızda dava açardım. Muhakkak haklı nedenleriniz, somut gerekçeleriniz vardır ama unutmayın ki devlet üniversitelerinden mezun olanlarda vakıf üniversitelerinden mezun olanlarda adaletin tıkır tıkır işlemesine engel olabilir.Vakıf üniversitelerinden mezun olanların adaletin tıkır tıkır işlemesine engel olacağına indirgemek çok acımasızca olur.Kaldı ki adalet herzaman tıkır tıkır işlemeyebilir.Bu doğanın kanunudur.

Bu sistem hepimizin sistemi emin olun en az sizin kadar herkes bu konuda duyarlıdır.

yanlış anladığınızı düşünüyorum
koca koca 3 mesaj mı ne atmışım ama siz son cümleyi okuyup bunları söylediniz hiciv diye bir şey duydunuz mu? işte ondan var o cümlede..
Old 05-02-2008, 21:12   #207
erkanaga

Sayın Handekumas;
Eğer insanların sizi veya düşüncelerinizi anlamasını istiyorsanız bu kadar acımasız(karşınızdakileri suçlar nitelikte) eleştiri yapmamalısınız aksi halde o eleştirdiğiniz düşünceleri savunan insanlardan hiçbir farkınız kalmaz ve her ne kadar söylediklerinizde haklılık payı olsa da beyhude çabalamış olursunuz.

Old 06-02-2008, 22:22   #208
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan I don't think so

Sayın Kumaş
Alıntı:

yanlış anladığınızı düşünüyorum
Bende yanlış algılandığımı düşünüyorum
Alıntı:

hiciv diye bir şey duydunuz mu?
Alıntı:
işte ondan var o cümlede..
Evet duydum ben de hiciv sanatını yapmaya çalışmıştım demek ki sizin kadar o konuda iyi değilim
Hiciv sanatı çoğu kez güldürmek, güldürürken düşündürmek, yermek, övmek, eğlenmek, dalga geçmek, gönderme yapmak v.b için yapılır. Ben de bu konuda önyargılı olanlara gönderme yapmaya çalışmıştım

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir..Yanlış anlaşıldığım için üzgünüm.

Hukuk Öğrencisi
Saygılarımla
Old 08-02-2008, 22:41   #209
COGUZZ

Arkadaşlar bakıyorum ki burada boş yere kendinizi paralıyorsunuz. Hukuk fakültesini bitiren bir kişinin hangi okulu bitirdiğinin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan insanın kendisini yetiştirmesidir. İcra Müdürü olarak görev yapıyorum gelen avukat arkadaşların içinde vakıf mezunları da var devlet mezunları da ama mezun olunan okul tek başına başarı için yeterli değil ne vakıf mezunu avukatlar var devlet mezunlarını cebinden çıkaran, ne Diyarbakır mezunları var Ankara mezunlarını cebinden çıkarır.
Çağımız teknoloji ve bilişim çağı , her konuda yapılmış proğramlar var, içtihat programları, icra programları, dava dilekçelerine kadar hepsi bulunuyor. Yani size aslında yapacak çok şey bırakmıyor, bundan sonrası sizin kişisel yeteneğiniz yani derdinizi anlatabilme, beşeri ilişkilerinizi kullanabilme ve hukukun mantığına uygun, fırsatları değerlendirebilir yapıda olmanızda.
Keşke bende vakıf üniversitesi mezunu bir avukat olsam diyorum. Bu arada bırakın hakim ve savcılık sınavını 2800 kişinin girmiş olduğu icra müdürlüğü sınavına giren hukuk fakültesi mezunu sayısı 950 hiç te azımsanmayacak bi rakam değil mi, şu an icra müdürü ve yardımcısı olarak görev yapan hukuk fakültesi mezunu son bi kaç yıl açılan sınavlarda alınanların sayısı da yaklaşık 900 civarı.
Kendinizi kasmayın devlet vakıf diye
Old 09-02-2008, 16:57   #210
Av.Ali ÇİTİL

Varsayılan Tartışma (discussion) metodu

Sayın COGUZZ

Bu konu hakkında görüşünüze kesinlikle katılıyorum
Alıntı:
Hukuk fakültesini bitiren bir kişinin hangi okulu bitirdiğinin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan insanın kendisini yetiştirmesidir. İcra Müdürü olarak görev yapıyorum gelen avukat arkadaşların içinde vakıf mezunları da var devlet mezunları da ama mezun olunan okul tek başına başarı için yeterli değil ne vakıf mezunu avukatlar var devlet mezunlarını cebinden çıkaran, ne Diyarbakır mezunları var Ankara mezunlarını cebinden çıkarır.
ama tartışmaya açılmış konu hakkında görüşlerini bildiren savunan aksini iddia edenleri kendini paraladığını düşünmüyorum belki de bu tartışmalar eleştiriler bizleri sizin vardığınız sonuçlara götürmektedir onun için olması gerekeni yaptığımızı düşünüyorum bu sonuçlara tartışarak eleştirerek ulaşıyorz sizin tecrübenizin gösterdiği gibi.
Alıntı:

Arkadaşlar bakıyorum ki burada boş yere kendinizi paralıyorsunuz
Bu cümlenizi de boşa zaman kaybetmek olarak kabul edilebilir ama ben bunu zaman kaybı olarak da görmüyorum çünkü bu türkiyede sürekli tartışılan bir konu bu konu hakkında da seyirci kalmak yerine bende birşeyler yazmaya fikirlerimi paylaşmaya çalışıyorum ve bana bunun faydası olduğunu düşünüyorum tabi bu bana göre böyle başkalarına göre kendini paralamak boşa kürek çekmek v.s olarak nitelendirilebilir

Alıntı:
Tartışma, iki veya daha çok kimsenin herhangi bir konuyu karşılıklı konuşarak, birbirini dinleyerek, eleştirerek, gerektiğinde sorular sorarak incelemesine dayanan bir öğretim yöntemidir. Tartışma, bir öğretim metodu olarak tarihte çeşitli dönemlerde çeşitli öğreticiler tarafından başarıyla kullanılmış, hattâ eğitim tarihinde bu metodun öğretisi bile yapılmıştır. Antikçağ Yunan toplumunda ve özellikle Atina'da Sofistler, öğrencilerini tartışmada kendi iddiasını karşı tarafa kabul ettirecek tarzda yetiştiriyorlardı. Ortaçağda Doğuda ve Batıda dinî bilimler ağırlıklı bir öğretim yapıldığı ve çoğu dinî konuda da çeşitli taraflar arasında tartışmalar çıktığı için, eğitim sistemleri de yetiştirdikleri kişileri bu tartışmalarda üstün gelecek şekilde hazırlamaya gayret etmişlerdir. Bunun için Batının Gramer, Retorik ve Diyalektik dersleri; Doğunun ise Meâni, Bediî ve Beyân dersleri Ortaçağ üniversitelerinde ve medreselerinde yer almıştır. Günümüzde ise, gerek eğitim içinde öğrencinin faaliyetlerine ve görüşlerine yer verilmesini isteyen akımlar gerekse toplumsal yönetim alanında çoğulcu demokratik yapılar egemen olduğu için, çocukların daha okulda iken tartışma yoluyla görüşlerini karşı tarafa kabul ettirmeye alıştırılması önem kazanmıştır.
Sizin de dediğiniz gibi
Alıntı:
Kendinizi kasmayın devlet vakıf diye
evet kasmamak lazım biz öğrenciler bu işi abartabiliyoruz belki de bunu sorun haline getiren bizleriz kim bilir

Saygılarımla
Hukuk Öğrencisi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi