Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-10-2009, 13:51   #271
üye25928

Alıntı:
Yazan BUSRA1907
Öss sistemi kötülemiyorum,sadece başarıyı sadece bu sınavda alınmış olan puana endeksleyen zihniyetten hoşlanmıyorum.Evet,ÖSS'de ilk 10'a giren öğrencilerden bir eksiğim olduğunu düşünmüyorum.Tek fark;onlar düzenli olarak ders çalıstılar,ben ise geçen sene bunu yapabilecek imkanlara sahip değildim.Özel ve ailevi sebepler olduğu için bu kısmını açıklamasam olur sanırım.Ben onların aldığı puanı almadım ama en az onlar kadar zeki olduğumu,vize ve finallerde onlardan daha yüksek puanlar alacağımı ve genel kültürümün de en az onlar kadar iyi olduğunu iddaa edebilirim.En önemlisi;ileride meslek hayatına atıldığım zaman belki de onlardan çok daha iyi bir mevkide olacağımı söyleyebilirim.Yani Öss sınavında ilk 10'a girememiş olmanın 200 milyar para dışında kaybettirdiği hiç bir şey yok.
Saygılarımla

Öncelikle yazılarınızdan daha amfilerin o bulantılı havasını yutmadığınız belli, açıkçası tipik bir hukuk-1 öğrencisi var karşımda. Geçen sene biz de öyleydik doğruya doğru ama size katılmadığım bir kaç nokta var, ilki şurası: "200 milyar dışında kaybettiğimiz pek bir şey yok" kısmı, Türkiye'de hayatı boyunca 200 milyar birikim yapamamış kaç milyon insan var farkında mısınız? Sadece maddi açıdan farkı kapatabilmek için istisna olmaktan öte süper zeka olmanız gerekir.

Ben özel üniversiteler hukuk eğitimine karşı değilim ancak sizin yazdıklarınızı paralel bir görüşte de değilim, gelecek sene burayı okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız.

Avukatlık sınavı geri döndü ama umarım ki öss sistemini eleştirdiğiniz gibi hakimlik-savcılık ve avukatlık sınavında da aynı bahaneler üzerinden dem vurmazsınız. İyi forumlar.
Old 17-10-2009, 14:05   #272
üye25928

Alıntı:
Yazan yigit289
Yazdığınız uzun uzun paragrafları sabrederek okumaya çalıştım ancak yazdıklarınız klasik bir vakıf üniversitesi öğrencisinin yazdıklarından öteye gidemiyor.340-350 puan alanlar niye bizim üniversiteyi tercih etti diyorsunuz ama cevabını bilmeden bu kadar savunma yapabiliyorsunuz.zaten kadir has'tan örnek verecek olursak 10 kişi burslu alıyor (2008 yılını biliyorum ve o yıl üzerinden konuşuyorum) ve 10.giren kişinin puanı 331 idi.o sene öğrencisi olduğum istanbul hukuk 335 puanla kapattı.Yani 800.öğrenci 335 puan aldı 1.giren 366 puan aldı ve fakülteye giren 30.kişi 350 puanda idi.Peki sizin sorunuzdan yola çıkarsak bu 30 kişi enayi miydi de para vermeyen,yurt ayarlamayan,laptop vermeyen okula geldi? sizin okulunuzda ilk 5bine giren herkese 9 ay boyunca yüklü miktarda yardım, yurt ayarlama,laptop vb. verilirken istanbul hukuka giren 800 kişi de ilk 5bin içinde idi...özel üniversiteler yaptıkları reklamlarla iyi puanlı birkaç öğrenciyi kandırabiliyor ki bu da sizin söylediğiniz onlarca arkadaşınız... son olarak ; öss sisteminden memnun değiliz hiçbirimiz ama bir şekilde sıralama yapılması gerekiyor daha iyisi bulunana kadar en iyi öğrenci seçme sistemi bu, beğensenizde beğenmesenizde.

Kendimizi kandırmanın alemi yok. Bunu samimiyetle yazmadığınız konusunda hem fikiriz, 2008 yılında Kadir Has üniversitesi Hukuk fakültesi burslu bölümüne tercihlerde yerleşen 10. kişinin 331 puan almasının sebebi, herkesin nasılsa orayı ilk 20deki öğrenciler dolduracak boşuna tercih listesinde yer kaplamasın mantığıydı. Şimdi siz, 2008 yılında tercih yaparken Kadir Has Hukuk Burslu bölümünün 331 puanla kapatılacağını biliyordunuz, sadece siz değil sizden sonraki yaklaşık 2-3bin öğrenci daha bunu biliyordu, ama sırf bizim 200 milyara ihtiyacımız yok, össde ilk 20nin tercihini biz sırf devlet üniversitesinde okumak için yazmayacağız diyerek tercih etmedi öyle mi? Kendimizi kandırmayalım lütfen, Kadir Has burslu hukukun 10. öğrencisinin 331 ile yerleşeceğini önceden bilme imkanı olsaydı, bütün 331den yüksek puan alan öğrenciler ilk tercihlerine orayı yazardı. Bahsettiğiniz mevzu tamamen tercih hatasından ve ilk 20den kişilerin giremediği bölüme ben nasıl yerleşeceğim boşuna yazmayayım mantığından kaynaklanıyor. Yoksa kimse ben devlet üniversitesinde okuyacağım diye idealist davranarak yazmamazlık yapmadı. Bu önermeyi ancak össde ilk 100e giren birisi söyleyebilir sadece onun hakkıdır çünkü... Çoğu hukuk öğrencisi burs için tonlarca zahmete katlanır, bir sürü eziyet çekerken, Türkiye'de en iyi hukuk kadrolarından birine sahip olan Kadir Has Hukuk fakültesinin 200 milyar vermesine rağmen tercih etmemesi gerçekten hayrete düşürdü beni. Siz 2008 össde 332 puandan yüksek alan öğrencilere şöyle bir fırsat sunun %99u gözü kapalı tercih eder. Ülkenin en ücra köşesine Özel üniversitesi açtık, Hukuk fakütlesine öğrenci alacağız, yıllık 50 milyar burs vereceğiz, Öğretmen kalitemiz de bayağı iyi deyin, bakalım neler olacak.

Çoğu öğrencinin yaptığı en büyük hata şu; önce tercihleri yapıyoruz, sonra da onun tartışması. Öss birincisi olup da Kadir Has-ı tercih etmeyen birisi olsaydınız anlardım ama şu anki şartlarda devlet üniversitesinde okuduğunuz için bu nu savunuyorsunuz ya da özel üniversitede okuyan birisi orada okuduğu için onu savunuyor. İnandığımız veya doğru bulduğumuz şeyleri değil, yaptığımız veya yapmak zorunda olduğumuz şeyleri savunuyoruz böylece kendimizi yüceltmiş oluyoruz. Ben buna karşıyım. Son olarak eminim ki şu an özel üniversitede okuyor olsaydınız, özel üniversiteleri savunurdunuz.
Old 17-10-2009, 14:47   #273
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Kendimizi kandırmanın alemi yok. Bunu samimiyetle yazmadığınız konusunda hem fikiriz, 2008 yılında Kadir Has üniversitesi Hukuk fakültesi burslu bölümüne tercihlerde yerleşen 10. kişinin 331 puan almasının sebebi, herkesin nasılsa orayı ilk 20deki öğrenciler dolduracak boşuna tercih listesinde yer kaplamasın mantığıydı. Şimdi siz, 2008 yılında tercih yaparken Kadir Has Hukuk Burslu bölümünün 331 puanla kapatılacağını biliyordunuz, sadece siz değil sizden sonraki yaklaşık 2-3bin öğrenci daha bunu biliyordu, ama sırf bizim 200 milyara ihtiyacımız yok, össde ilk 20nin tercihini biz sırf devlet üniversitesinde okumak için yazmayacağız diyerek tercih etmedi öyle mi? Kendimizi kandırmayalım lütfen, Kadir Has burslu hukukun 10. öğrencisinin 331 ile yerleşeceğini önceden bilme imkanı olsaydı, bütün 331den yüksek puan alan öğrenciler ilk tercihlerine orayı yazardı. Bahsettiğiniz mevzu tamamen tercih hatasından ve ilk 20den kişilerin giremediği bölüme ben nasıl yerleşeceğim boşuna yazmayayım mantığından kaynaklanıyor. Yoksa kimse ben devlet üniversitesinde okuyacağım diye idealist davranarak yazmamazlık yapmadı. Bu önermeyi ancak össde ilk 100e giren birisi söyleyebilir sadece onun hakkıdır çünkü... Çoğu hukuk öğrencisi burs için tonlarca zahmete katlanır, bir sürü eziyet çekerken, Türkiye'de en iyi hukuk kadrolarından birine sahip olan Kadir Has Hukuk fakültesinin 200 milyar vermesine rağmen tercih etmemesi gerçekten hayrete düşürdü beni. Siz 2008 össde 332 puandan yüksek alan öğrencilere şöyle bir fırsat sunun %99u gözü kapalı tercih eder. Ülkenin en ücra köşesine Özel üniversitesi açtık, Hukuk fakütlesine öğrenci alacağız, yıllık 50 milyar burs vereceğiz, Öğretmen kalitemiz de bayağı iyi deyin, bakalım neler olacak.

Çoğu öğrencinin yaptığı en büyük hata şu; önce tercihleri yapıyoruz, sonra da onun tartışması. Öss birincisi olup da Kadir Has-ı tercih etmeyen birisi olsaydınız anlardım ama şu anki şartlarda devlet üniversitesinde okuduğunuz için bu nu savunuyorsunuz ya da özel üniversitede okuyan birisi orada okuduğu için onu savunuyor. İnandığımız veya doğru bulduğumuz şeyleri değil, yaptığımız veya yapmak zorunda olduğumuz şeyleri savunuyoruz böylece kendimizi yüceltmiş oluyoruz. Ben buna karşıyım. Son olarak eminim ki şu an özel üniversitede okuyor olsaydınız, özel üniversiteleri savunurdunuz.
Zaten puanlamalar genellikle bir önceki yılın puanı üzerinden yapıldığı için üniversitelerin aşağı yukarı puanları bellidir.Ama özel üniversitelerde belli olamıyor çünkü 10-15 kişi alıyor.Üniversiteler de iyi reklam yaparlarsa tanıtım günlerine gelen gelmeyen 100lerce öğrenciyi kandırabilirler rahatlıkla.ayrıca 200 milyar falan da vermiyor.50 milyar veriyor nereden çıkardınız anlayamadım.50 milyar sadece ilk yıl için yoksa takdir edersiniz özel üniversiteler bununla başa çıkamaz.ayrıca onlarca bölümü bulunan kadir has üni.ye 2008de sadece ilk 100deki 6 kişi yerleşmiş.ki ilk 100ün de bir sürü çeşidi var bilirsiniz ki( ea1-say1-söz1- ve ea2- say 2- söz 2 -dil ) yani sadece 100 kişiden bahsetmiyoruz burada.Demekki insanlar 50 milyar için gitmek istediği yerden vazgeçmiyor.Özel üniversite mezunu olsam özel üniversiteleri de savunurdum belki de ama önemli olan olabildiğince objektif bakabilmek.Nasılsa gelmez mantığıyla tercih listesine bir özel okulu yazmamak normal bir öğrencinin yapacağı iş değildir.Devlet üniversiteleri için dediğiniz geçerlidir.Ancak ben bile gelmeyeceğini bile bile boğaziçi üniversitesini tercihlerimin başına koymuştum.Gerçekten isteyen biri listeye koyar istediği okulu hele hele özel üni. ise.
Old 17-10-2009, 16:38   #274
BUSRA1907

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Öncelikle yazılarınızdan daha amfilerin o bulantılı havasını yutmadığınız belli, açıkçası tipik bir hukuk-1 öğrencisi var karşımda. Geçen sene biz de öyleydik doğruya doğru ama size katılmadığım bir kaç nokta var, ilki şurası: "200 milyar dışında kaybettiğimiz pek bir şey yok" kısmı, Türkiye'de hayatı boyunca 200 milyar birikim yapamamış kaç milyon insan var farkında mısınız? Sadece maddi açıdan farkı kapatabilmek için istisna olmaktan öte süper zeka olmanız gerekir.

Ben özel üniversiteler hukuk eğitimine karşı değilim ancak sizin yazdıklarınızı paralel bir görüşte de değilim, gelecek sene burayı okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız.

Avukatlık sınavı geri döndü ama umarım ki öss sistemini eleştirdiğiniz gibi hakimlik-savcılık ve avukatlık sınavında da aynı bahaneler üzerinden dem vurmazsınız. İyi forumlar.

"200 milyar dışında kaybettiğim bir şey yok."derken asla bu parayı küçümsemedim.Ceplerine her sene 50 milyar para giriyor olsa da,o sıralarda bu paranın onlara getirdiği bir artı olduğunu düşünmüyorum."İstisna olmaktan öte süper zeka olmanız gerekir." demişssiniz,ama şimdi ukalalık yapıp "Zaten öyleyim."diyerek ukalalık yapmak ve daha fazla antipati uyandırmak istemem.
Gelecek sene burayı okuyunca da aynı şeyleri söyleyeceğimden emin olabilrsiniz.Bu saydığınız sınavları da çok gerekli buluyorum.Asla bu sınavlar için bir bahane öne sürmem mümkün olamaz.
Saygılarımla.
Old 18-10-2009, 12:01   #275
üye25928

Alıntı:
Yazan BUSRA1907
"200 milyar dışında kaybettiğim bir şey yok."derken asla bu parayı küçümsemedim.Ceplerine her sene 50 milyar para giriyor olsa da,o sıralarda bu paranın onlara getirdiği bir artı olduğunu düşünmüyorum."İstisna olmaktan öte süper zeka olmanız gerekir." demişssiniz,ama şimdi ukalalık yapıp "Zaten öyleyim."diyerek ukalalık yapmak ve daha fazla antipati uyandırmak istemem.
Gelecek sene burayı okuyunca da aynı şeyleri söyleyeceğimden emin olabilrsiniz.Bu saydığınız sınavları da çok gerekli buluyorum.Asla bu sınavlar için bir bahane öne sürmem mümkün olamaz.
Saygılarımla.
Burslu öğrencilere para verilmesinin temel sebebi yüksek puan almaları mı yoksa yüksek puan alarak kendilerini ispat etmiş olmaları mı? Bence ikincisi, bu yüzden bu para onlara verilen bir nevi ödülmüş gibi geliyor gözüme, onların olağanüstü başarısının bedeli de olabilir. Zaten bu öğrenciler gerek zeka gerek de çalışma disiplini açısından normal veya zeki insanlardan çok farklı noktalardalar burası bir gerçek. Vakıf üniversitesinde bu öğrencilerin bu şekilde ödüllendirilmesini de yanlış bulmuyorum bilakis hak ediyorlar.

Burası antipati oluşturacağınız bir ortam değil, zaten forumda henüz bir yıl tüketmeme rağmen yeni üyelerin beklenen dışında, forum kurallarına aykırı ve hoş olmayan mesajlar atmalarına alıştım. Bu yüzden artık olağan-dışı beyanları normal karşılıyorum. Süper-zeka olmak meselesi bence ukalalıktan öte kendine güvenmek meselesi, umarım gelecek yıl hala aynı beyanları savunurken görebiliriz sizi.
Old 18-10-2009, 16:55   #276
BUSRA1907

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Burslu öğrencilere para verilmesinin temel sebebi yüksek puan almaları mı yoksa yüksek puan alarak kendilerini ispat etmiş olmaları mı? Bence ikincisi, bu yüzden bu para onlara verilen bir nevi ödülmüş gibi geliyor gözüme, onların olağanüstü başarısının bedeli de olabilir. Zaten bu öğrenciler gerek zeka gerek de çalışma disiplini açısından normal veya zeki insanlardan çok farklı noktalardalar burası bir gerçek. Vakıf üniversitesinde bu öğrencilerin bu şekilde ödüllendirilmesini de yanlış bulmuyorum bilakis hak ediyorlar.

Burası antipati oluşturacağınız bir ortam değil, zaten forumda henüz bir yıl tüketmeme rağmen yeni üyelerin beklenen dışında, forum kurallarına aykırı ve hoş olmayan mesajlar atmalarına alıştım. Bu yüzden artık olağan-dışı beyanları normal karşılıyorum. Süper-zeka olmak meselesi bence ukalalıktan öte kendine güvenmek meselesi, umarım gelecek yıl hala aynı beyanları savunurken görebiliriz sizi.
Bu sefer dediklerinize katılıyorum.Forum kurallarına aykırı ve hoş olmayan mesajlar atmadığımın farkındasınızdır sanırım.Antipadi oluşturmaktan kastım,gelip bir dersini bile dinlemeden,eğitimi hakkında kulaktan dolma bilgiler dışında hiçbir şey bilmeden,vakıf üniversitelerine karşı anlayamadığım bir öfke duyuluyor burada.Adeta bir karalama kampanyası gibi.Artık ben bu konuyu çok fazla uzatmak istemiyorum.Sadece şunu sölüyorum;Türkiye küçük,bir gün meslek hayatımızda olurda karşılaşırsak ve siz br vakıf üniversitesinde okuduğum için çok eksik kaldığımı sözlerinizle değil,bilginiz ve başarınızla bana hissettirirseniz,o zaman devlet üniversitesinde okuyan herkesi ayakta alkışlar ve ben de sizin gibi vakıf üniversitelerinden hukuk fakültesinin çıkartılmasını savunurum.Şimdi ne desek boş,öyle değil mi ?
Saygılarımla.
Old 18-10-2009, 17:05   #277
BUSRA1907

Alıntı:
Yazan fanarin
Asla özel okullarda okuyanları küçük görmem çünkü bir yerde emek varsa o emek zahi olmaz.

Ama, KHAS Hukuk = İst. Hukuk ya da dengidir hatta dengi olacaktır filan derseniz o zaman işler karışır yani

Koç Hukuk, Bilgi ve yeni yeni Bahçeşehir Hukuk belki 1 noktaya kadar ama diğer "okulları" inanın bilmiyorum.

Bütün bu muhabbetler, özel okul öğrencilerinin kendi okullarının artılarını(?) savunmaları, köklü üniversite öğrencilerinin karşılıklı cevapları arasında geçiyor.

Ayrıca ben özel okullardaki hocaların, bizlere anlattığı kadar derinlemesine anlattığına inanmıyorum.

Prof. Dr. Mustafa Dural bizim de hocamız,gidip dinlemek istiyorum.Notlarımla karşılaştıracağım.

Bakın hiç kimse şu okul şu okulun dengidir gibi bir karşılaştırma yapamaz.Bunun için 2 okulda da öğrenim görmeniz ve bunun sonucunda da bir kanıya varmanız gerekir.Hocaların sizlere anlattığı kadar derinlemesine ders anlatmadığını düşünüyorsunuz,peki bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Hoca aynı hoca,kitap aynı kitap,birikim aynı birikim.Hukuk fakültesinde paralı eğitim gören çok az insan var,inanın.Okulda en çok önem verilen,en çok üstüne titrenen ve en çok güvenilen bölüm hukuk olduğuna göre,hocaların "Amannn bunlar özel üniversite bebeleri,ben devlet üniversitelerindeki öğrencilerime anlattıklarımdan daha az şey anlatayım,yeter ki geçsinler." gibi bir mantıkta olmaları söz konusu bile olamaz.Eğer dediğiniz gibi olsaydı zaten,bir dersten geçen öğrenci sayısı %30'larda olmazdı.Yani anlayacağınız,eğitim çok iyi,öğrencilerin kapasitesi ise konumuz dışı sanırım.
Bir gün gelin,seve seve ağırlarız.Sayın Mustafa Dural'ın dersinde sizi aramızda görmeyi ve bir karşılaştırma yapmanızı gerçekten çok isterim.
Saygılarımla.
Old 18-10-2009, 17:12   #278
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Burslu öğrencilere para verilmesinin temel sebebi yüksek puan almaları mı yoksa yüksek puan alarak kendilerini ispat temiş olmaları mı? Bence ikincisi, bu yüzden bu para onlara verilen bir nevi ödülmüş gibi geliyor gözüme, onların olağanüstü başarısının bedeli de olabilir. Zaten bu öğrenciler gerek zeka gerek de çalışma disiplini açısından normal veya zeki insanlardan çok farklı noktalardalar burası bir gerçek. Vakıf üniversitesinde bu öğrencilerin bu şekilde ödüllendirilmesini de yanlış bulmuyorum bilakis hak ediyorlar.

sayın Tavus.2 si de aynı şey.aralarında bir fark göremedim

öğrenci şöyle düşünüyor.Ben çalıştım,yoruldum ve emeğimin karşılığını yüksek bir puanla aldım.
Şimdi bana yıllık 50 milyar verecek ve olanak olarak da her türlü kıyağı yapacak bir üniversite teklif yapıyor ve diyorlar ki:Al bu parayı al bu laptopu al bu vs....Hocalarımız deneyimli.Okulumuz kaliteli.Bizi seç...

öğrenci de şöyle düşünüyor:yahu bana bu kadar olanak veriyorlar bu kadar para veriyorlar,kaliteli bir eğitim de verecekler.niye gitmeyeyim?

tabiki gitmeleri normal.Ha kimisi çok idealist olur ve 'hayır ben bunca yıl devlet de okudum bundan sonrada okuyacağım' diyebilir
Kimisi sadece olanakların cazibesine kapılıp gidebilir.
kimisi de olanak ve eğitim kalitesinin bileşkesine güvenip(kadir hasın eğitimini sayın Büşra nın yorumuna göre değerlendiriyorum.Kendi görüşüm ise sadece 'fena değil' olur.tabi kendisi o okulda okuyor ve onun sözü daha güvenilir olabilir)

o veya bu şekilde oraya burslu giden birisi hak etmiş demektir.Bursunu da alıp keyfine bakar.Hak edene saygım sonsuzdur.

saygılarımla
Old 18-10-2009, 21:06   #279
Doç. Dr. Özge Yücel

Değerli Forum Katılımcıları,

Lütfen kişisel polemiklere girmeden, kırıcı olmadan, iddialaşmadan yazmanızı rica ediyorum. Her şeye yanıt vermek zorunda değilsiniz, bazen öyle bir an gelir ki söyleyecek yeni bir şey kalmamıştır. Öyle olduğunu hissettiğinizde yazmak yerine daha yararlı mesajlarla siteye katkıda bulunmanızı öneririm. Saygı ve sevgilerimle,
Özge Yücel
Old 19-10-2009, 19:57   #280
yalcin3

Öss sistemini kötülemek çoğu arkadaşımızın içini baymış olabilir,ancak sahiden Sn Büşra'nın dediği gibi vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin o bölümde okumayı hak edip etmediği kusura bakmayın ama bizlerin kararı değildir.
Lisedeyken panik atak hastalığım vardı ve bu hastalığın beni sınavdaki heyecan sebebiyle tekrar bulacağı korkusu son sınıfta hiç gitmedi.Eğer bir kadınsanız işiniz daha da zordur sınav günü özel sebepler yüzünden sancılanabilirsiniz,o gün başınıza ağrılar girebilir.İnsanın bir günü bir gününü tutmayabilir,ve tüm aksilikler ya bizi ÖSS günü bulsaydı?Artık işin çoğu kalanı kader,kısmet...
Vakıf üniversitelerindeki öğrenciler sırf matematik yapamayıp oraya gitmek zorunda kaldılar diye nasıl küçümsenebilir ki?Gördüğümüz konuların matematikle çok mu alakası var?Bizim fakülteye birincilikle giren çocuk medeni hukuk dersini alttan almakta.
Tabii ki de bu üniversitelerde paralı okuyan herkes sözelde çok yetenekli olup matematiğin kazığını yemiş sistem kurbanları değil.Ancak bu fırsatı onlara devlet vermiyor mu?O gün tüm korktuğum aksilikler başıma gelseydi babam beni bir vakıf üniversitesinde okutmaya kararlıydı,o gün bu aksiliklerin olmaması benim çabamla olan bir şey miydi?Ve ben sırf biraz şansım yaver gitmedi diye şu anda vakıf üniversitesinde okuyor olsaydım şu anki halimden farkım olur muydu?Ben aynı ben olmaz mıydım?
İşin özü paralı hukuk eğitimi alan arkadaşlara yüklenmenin bu kadar anlamı yok.Sarf ettiğimiz emeğe acıyorsak da tüm bunların acısını bu fırsatları(!) yaratanlardan çıkarmalıyız.
Saygılarımla...
Old 19-10-2009, 21:57   #281
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan ElSu
Öss sistemini kötülemek çoğu arkdaşımızın içini baymış olabilir,ancak sahiden Sn Büşra'nın dediği gibi vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin o bölümde okumayı hak edip etmediği kusura bakmayın ama bizlerin kararı değildir.
Lisedeyken panik atak hastalığım vardı ve bu hastalığın beni sınavdaki heyecan sebebiyle tekrar bulacağı korkusu son sınıfta hiç gitmedi.Eğer bir kadınsanız işiniz daha da zordur sınav günü özel sebepler yüzünden sancılanabilirsiniz,o gün başınıza ağrılar girebilir.İnsanın bir günü bir gününü tutmayabilir,ve tüm aksilikler ya bizi ÖSS günü bulsaydı?Artık işin çoğu kalanı kader,kısmet...
Vakıf üniversitelerindeki öğrenciler sırf matematik yapamayıp oraya gitmek zorunda kaldılar diye nasıl küçümsenebilir ki?Gördüğümüz konuların matematikle çok mu alakası var?Bizim fakülteye birincilikle giren çocuk medeni hukuk dersini alttan almakta.
Tabii ki de bu üniversitelerde paralı okuyan herkes sözelde çok yetenekli olup matematiğin kazığını yemiş sistem kurbaları değil.Ancak bu fırsatı onlara devlet vermiyor mu?O gün tüm korktuğum aksilikler başıma gelseydi babam beni bir vakıf üniversitesinde okutmaya kararlıydı,o gün bu aksiliklerin olmaması benim çabamla olan bir şey miydi?Ve ben sırf biraz şansım yaver gitmedi diye şu anda vakıf üniversitesinde okuyor olsaydım şu anki halimden farkım olur muydu?Ben ahynı ben olmaz mıydım?
İşin özü paralı hukuk eğitimi alan arkadaşlara yüklenmenin bu kadar anlamı yok.Sarf ettiğimiz emeğe acıyorsak da tüm bunların acısını bu fırsatları(!) yaratanlardan çıkarmalıyız.
Saygılarımla...
Matematiğin muhakeme gücüne nasıl bir yararının olduğunu son sınıfta anlayabilirsiniz.Son sınıf arkadaşalarım bunu net bir şekilde belirttmişlerdi.Tabiki hukukta integralin veya türevin bir formülünü görmüyorsunuz.Ayrıca coğrafya dersinden(sözel olduğu için söylüyorum) akarsuları da görmüyoruz derslerimizde ya da iklimleri....matematik beyni geliştirir.beyinde karşılaştırma ve çözüm önerme ye büyük yarar sağlar.bu da hukuka gayet yarar sağlar diye düşünüyorum...Ayrıca çok değerli hocamız sn. Erdal Onar da sınıfta bu konuyla ilgili çok net bir şey söylemiştir.Hukuk bölümün sözelden eşit ağırlığa geçtiğinde başarının arttığını veya eşit ağırlıkla gelen öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve matematiğin bunda büyük bir önemi olduğunu vurgulamıştır.

siz matematiği sadece integral-türev-formül olarak görüyorsanız bir şey diyemem.
saygılar

not:son sınıf arkadaşlarımdan aldığım beyanlar yazdıklarımın içeriğini oluşturmaktadır ve bende aynen katılıyorum
Old 19-10-2009, 22:26   #282
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
not:son sınıf arkadaşlarımdan aldığım beyanlar yazdıklarımın içeriğini oluşturmaktadır ve bende aynen katılıyorum

sizin yazdıklarınıza da ben de aynen katılıyorum.
Old 20-10-2009, 03:29   #283
BUSRA1907

[quote=Denizcan Sarıkaya]Matematiğin muhakeme gücüne nasıl bir yararının olduğunu son sınıfta anlayabilirsiniz.Son sınıf arkadaşalarım bunu net bir şekilde belirttmişlerdi.Tabiki hukukta integralin veya türevin bir formülünü görmüyorsunuz.Ayrıca coğrafya dersinden(sözel olduğu için söylüyorum) akarsuları da görmüyoruz derslerimizde ya da iklimleri....matematik beyni geliştirir.beyinde karşılaştırma ve çözüm önerme ye büyük yarar sağlar.bu da hukuka gayet yarar sağlar diye düşünüyorum...Ayrıca çok değerli hocamız sn. Erdal Onar da sınıfta bu konuyla ilgili çok net bir şey söylemiştir.Hukuk bölümün sözelden eşit ağırlığa geçtiğinde başarının arttığını veya eşit ağırlıkla gelen öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve matematiğin bunda büyük bir önemi olduğunu vurgulamıştır.

siz matematiği sadece integral-türev-formül olarak görüyorsanız bir şey diyemem.
saygılar

Matematik elbette sadece integral-türev-formül demek değildir.Hayatın aklınıza gelebilecek her alanında işe yarayan,hangi mesleği yaparsanız yapın size mutlaka bir şekilde bir yerlerde fayda sağlayacak muazzam bir şeydir.Evet,dediğiniz gibi hukuk eğitiminde de görünürde olmasa bile,artıları vardır iyi bir matematikçi olmanın.Ama herkes bu matematiksel zekaya sahip olamaz,bu kişinin suçu değildir,yaratılışından gelir.Ve matematik zekası olmayan bir insan hukukta başarılı olamaz diye de bir kaide yoktur.
Sayın Elsu'nun dediklerine aynen katılıyorum.Bir devlet üniversitesinde okuyan birinden bunları duymak gerçekten çok güzel.Teşekkürler bizim yapamadığımızı yaptığınız ve olaya tarafsız bir şekilde yaklaştığınız için.
Old 20-10-2009, 11:55   #284
yalcin3

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Matematiğin muhakeme gücüne nasıl bir yararının olduğunu son sınıfta anlayabilirsiniz.Son sınıf arkadaşalarım bunu net bir şekilde belirttmişlerdi.Tabiki hukukta integralin veya türevin bir formülünü görmüyorsunuz.Ayrıca coğrafya dersinden(sözel olduğu için söylüyorum) akarsuları da görmüyoruz derslerimizde ya da iklimleri....matematik beyni geliştirir.beyinde karşılaştırma ve çözüm önerme ye büyük yarar sağlar.bu da hukuka gayet yarar sağlar diye düşünüyorum...Ayrıca çok değerli hocamız sn. Erdal Onar da sınıfta bu konuyla ilgili çok net bir şey söylemiştir.Hukuk bölümün sözelden eşit ağırlığa geçtiğinde başarının arttığını veya eşit ağırlıkla gelen öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve matematiğin bunda büyük bir önemi olduğunu vurgulamıştır.

saygılar

Sadece bir derece katkısı vardır.Hocanızın bunları söylemiş olması ya da son sınıf öğrencilerinin görüşü benim görüşümün yanlış olduğu fikrini uyandırmıyor bende.Fakülteye benden çok daha düşük puanlarla gelmiş ve benden çok daha fazla başarılı olan öğrenciler de mevcut.Tamamen kendi gözlemlerimle ve devlet üniversitesinde okuyan biri olarak yapıyorum bu yorumları.
Yine dediğimin arkasındayım paralı okuyan öğrencilerin üstüne gitmek bence anlamsız.Birine kızmaya hakkımız varsa o da bu düzeni oluşturanlaradır.Devlet paralı hukuk eğitimi hakkını tanımışsa vatandaşların da bu hakkı kullanması çok normal değil midir Sn Denizcan?
Old 20-10-2009, 14:03   #285
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan BUSRA19079
Matematik elbette sadece integral-türev-formül demek değildir.Hayatın aklınıza gelebilecek her alanında işe yarayan,hangi mesleği yaparsanız yapın size mutlaka bir şekilde bir yerlerde fayda sağlayacak muazzam bir şeydir.Evet,dediğiniz gibi hukuk eğitiminde de görünürde olmasa bile,artıları vardır iyi bir matematikçi olmanın.Ama herkes bu matematiksel zekaya sahip olamaz,bu kişinin suçu değildir,yaratılışından gelir.Ve matematik zekası olmayan bir insan hukukta başarılı olamaz diye de bir kaide yoktur.
Sayın Elsu'nun dediklerine aynen katılıyorum.Bir devlet üniversitesinde okuyan birinden bunları duymak gerçekten çok güzel.Teşekkürler bizim yapamadığımızı yaptığınız ve olaya tarafsız bir şekilde yaklaştığınız için.
sayın Büşra...farkında mısınız bilmem ama devlet-özel kıyaslamasını devamlı yineleyen sizsiniz.
benim görüşlerimi herkes anlamıştır yanılmıyorsam.Buna siz de dahilsiniz.

sayın Elsu nun objektif olduğunu söylemişsiniz.Bu karara nereden vardığınızı anlamadım.(belki de sizinle paralel düşündüğü içindir)Bence son derece subjektif.netice de kendi fikri ve kendi yorumu.dolayısıyla bize saygı duymak düşer.

saygılar
Old 20-10-2009, 19:53   #286
üye25928

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
sayın Büşra...farkında mısınız bilmem ama devlet-özel kıyaslamasını devamlı yineleyen sizsiniz.

sayın Elsu nun objektif olduğunu söylemişsiniz.Bu karara nereden vardığınızı anlamadım.(belki de sizinle paralel düşündüğü içindir)Bence son derece subjektif.netice de kendi fikri ve kendi yorumu.dolayısıyla bize saygı duymak düşer.

saygılar

Mesela ben Sayın Denizcan'ın buradaki yorumlarına katılıyorum ama özel üniversitelerde hukuk eğitimini destekliyorum. Belki Sayın Denizcan ile aynı görüşte değilim ama tartışılırken burada yapılan bariz hatalar var. Kendi savunduğum düşünceyi bazı arkadaşlar iyi savunamıyor diye onlara katılma zorunluluğum yok. Evet, özel üniversitelerde hukuk eğitiminin olmasında sakınca görmüyorum ama buradaki yanlış yorumlara katılmak durumunda değilim, olaya bakış açım biraz daha farklı, bu konuda aynı görüşte olduğum insanların yazdıklarını kendim için kabul edilebilir - desteklenebilir yahut tatmin edici bulmuyorum. Objektif olabilmek adına şunu söylemeliyim, madem objektif anlayışı devlet üniversitesinde okuyan birisinin özel üniversitelerde hukuk eğitimine destek vermesinden ibaret o zaman ben objektifim ve fakat aynı zamanda özel üniversitelerde hukuk okuyan birisi vakıf üniversitelerinde hukuk eğitimine karşı çıkmış olsa o kişi de objektif olacak mı? Zaten avukatlık sınavı geri geldiği için artık kimin hak ettiği ortaya çıkacak. Şayet buralardaki tartışmaları ve tartışmalarda yazdıklarımı okuyan birisi bu sorunun hep avukatlık sınavı ile hal olacağı kanaatinde olduğumu bilir, o yüzden artık tartışılması gereken bir sorun olduğu kanaatinde değilim. herkese iyi forumlar.
Old 20-10-2009, 22:02   #287
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan ElSu
Sadece bir derece katkısı vardır.Hocanızın bunları söylemiş olması ya da son sınıf öğrencilerinin görüşü benim görüşümün yanlış olduğu fikrini uyandırmıyor bende.Fakülteye benden çok daha düşük puanlarla gelmiş ve benden çok daha fazla başarılı olan öğrenciler de mevcut.Tamamen kendi gözlemlerimle ve devlet üniversitesinde okuyan biri olarak yapıyorum bu yorumları.
Yine dediğimin arkasındayım paralı okuyan öğrencilerin üstüne gitmek bence anlamsız.Birine kızmaya hakkımız varsa o da bu düzeni oluşturanlaradır.Devlet paralı hukuk eğitimi hakkını tanımışsa vatandaşların da bu hakkı kullanması çok normal değil midir Sn Denizcan?
Siz fırsat eşitliğine yüzeysel bakıyorsunuz ya da öyle bakmak istiyorsunuz.

Paralı okuyan öğrencilere gelince.Sonuçta devlet bu hakkı vermiş onlara.Kullanmaları da gayet normal...
Ya kasarak okuyacaksın ya da parayı basarak.Bu sistem böyle oluşmuş.
Ben de buna karşıyım...

Benim vakıf öğrencileriyle alıp veremediğim yok.Sadece bu sistemi ayıplıyorum.Yazdıklarımda dikkat ederseniz özel okuyan arkadaşlarımız amaç değil araç.Onlar aracılığı ile bunu belirtiyorum.
Bilmem anlatabildim mi?

saygılar
Old 21-10-2009, 00:23   #288
BUSRA1907

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya

saygılar
Asla benimle paralel düşündüğü için değil.Bir devlet üniversitesinde okumasına rağmen olaya bu şekilde yaklaşması hoşuma gitti sadece.Ayrıca ben devlet-özel kıyaslamasını yinelemiyorum.Sadece bunu yapanlara cevap veriyorum.Yazıklarımı iyice okursanız benim de ne demek istediğimi anlarsınız.Evet,bize saygı duymak düşer.Gerçekten çok uzattık bu konuyu.Tam bu son diyorum ama yazdığıma cevap gelince dayanamıyorum. Vakıf üniversitelerinde de devlet üniversitelerinde de okuyan bütün hukukçuları seviyorum.
Saygılarımla
Old 21-10-2009, 22:37   #289
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan BUSRA1907
Asla benimle paralel düşündüğü için değil.Bir devlet üniversitesinde okumasına rağmen olaya bu şekilde yaklaşması hoşuma gitti sadece.Ayrıca ben devlet-özel kıyaslamasını yinelemiyorum.Sadece bunu yapanlara cevap veriyorum.Yazıklarımı iyice okursanız benim de ne demek istediğimi anlarsınız.Evet,bize saygı duymak düşer.Gerçekten çok uzattık bu konuyu.Tam bu son diyorum ama yazdığıma cevap gelince dayanamıyorum. Vakıf üniversitelerinde de devlet üniversitelerinde de okuyan bütün hukukçuları seviyorum.
Saygılarımla
evet haklısınız.dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz
ben de bu konu ile ilgili beyanlarımı son defa vereyim.
Bundan önceki yorumlarımda dikkat ettiyseniz özel-devlet farkını savunmadım.Hangisi iyi hangisi kötü,bunu da savunmadım.Hatta özel üniversitelerde gayet kaliteli bir eğitim verildiğini de belirttim.Ben fakülteye girişin bir önceki safhasıyla ilgilendim.
Hepimiz hukuk mesleğini icra edeceğiz.Etmek için ne yapmamız lazım?Hukuk fakültesine girmemiz lazım.İşte ben giriş safhasıyla ilgili yanlışlıkları dile getirdim.
Bu sistem dolayısıyla önceden de belirttiğim gibi ya kasarak ya basarak fakülteye girilmesini eleştirdim.Kabullenmedim.Ama sistem bu.Dolayısıyla bu sistemden de yararlanmak sizin gibi her öğrencinin hakkı.
Keşke böyle bir hakkı doğuracak bir olgu oluşmasaydı ve siz de bu haktan yararlanmasaydınız.Ancak böyle bir hak var ve size 'niye yararlandınız?' diye bir soru yöneltemem.Bu sizin ve diğer vakıf öğrencilerin en doğal hakkı.
ve bende tekrar yineliyorum ki yazdıklarım da anlatmak istediğim 'bu hakkı kullanmayın,niye kullandınız' değildir.Sadece böyle bir hakkı doğurcak bir sistem olmasaydı.
sözün özü budur.
saygılar
Old 11-11-2009, 22:41   #290
Av.Burhan Akcan

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
sayın Tavus.2 si de aynı şey.aralarında bir fark göremedim

öğrenci şöyle düşünüyor.Ben çalıştım,yoruldum ve emeğimin karşılığını yüksek bir puanla aldım.
Şimdi bana yıllık 50 milyar verecek ve olanak olarak da her türlü kıyağı yapacak bir üniversite teklif yapıyor ve diyorlar ki:Al bu parayı al bu laptopu al bu vs....Hocalarımız deneyimli.Okulumuz kaliteli.Bizi seç...

öğrenci de şöyle düşünüyor:yahu bana bu kadar olanak veriyorlar bu kadar para veriyorlar,kaliteli bir eğitim de verecekler.niye gitmeyeyim?

tabiki gitmeleri normal.Ha kimisi çok idealist olur ve 'hayır ben bunca yıl devlet de okudum bundan sonrada okuyacağım' diyebilir
Kimisi sadece olanakların cazibesine kapılıp gidebilir.
kimisi de olanak ve eğitim kalitesinin bileşkesine güvenip(kadir hasın eğitimini sayın Büşra nın yorumuna göre değerlendiriyorum.Kendi görüşüm ise sadece 'fena değil' olur.tabi kendisi o okulda okuyor ve onun sözü daha güvenilir olabilir)

o veya bu şekilde oraya burslu giden birisi hak etmiş demektir.Bursunu da alıp keyfine bakar.Hak edene saygım sonsuzdur.

saygılarımla
söylediklerinizde son derece haklısınız. örneğin ben de ilk ikibin e girince bir çok vakıf üniversitesinden teklif aldım. verdikleri olanaklar, ödüller, burslar bir insanın tercihini değiştirmek de çok etkili. ancak ben daha önceki yazdığım mesajlarda belirttiğim üzere hukuk okumak istediğiniz fakültenin, okudugunuz şehrin kütüphane ve araştırma yönünden olanaklı olaması sonderece önemli.
en azından bize denilene göre ne kadar doğru bilmiyorum ama ankara hukuk fakültesi kütüphanesi balkanların en büyük hukuk kütüphanesi imiş.
saygılarımla
Old 07-10-2010, 15:49   #291
şeydaa

Atılım üni 1. sınıftayım.Anayasa Tunçer Karamustafaoğlu,Hukuka giriş Selahattin Keyman ,Medeni hukuk Mehmet İstemi.Bu yıl dersimin olmadığı ancak onlardan da bahsetmekten geçemeyeceğim dekanımız Nami Çağan, İhsan Tarakçıoğlu ,Levent Köker, Füsun Arsava gibi kusursuz bir kadromuz var.Böyle deneyimli ve bilgili hocalarla başarısız olmak imkansız o yüzden vakıf üni lerinde eğitimin kötü olduğu genellemesi çok yanlış .Ayrıca bir hukukcu olarak kullandığınız kelimeleri sizlere yakıştıramıyorum.Okuduğum bazı kelimeleri kullanan arkadaşlarımızla ileride meslektaş olacağımız için utanç duyuyorum
Old 07-10-2010, 17:00   #292
üye25928

Alıntı:
Yazan şeydaa
Atılım üni 1. sınıftayım.Anayasa Tunçer Karamustafaoğlu,Hukuka giriş Selahattin Keyman ,Medeni hukuk Mehmet İstemi.Bu yıl dersimin olmadığı ancak onlardan da bahsetmekten geçemeyeceğim dekanımız Nami Çağan, İhsan Tarakçıoğlu ,Levent Köker, Füsun Arsava gibi kusursuz bir kadromuz var.Böyle deneyimli ve bilgili hocalarla başarısız olmak imkansız o yüzden vakıf üni lerinde eğitimin kötü olduğu genellemesi çok yanlış .Ayrıca bir hukukcu olarak kullandığınız kelimeleri sizlere yakıştıramıyorum.Okuduğum bazı kelimeleri kullanan arkadaşlarımızla ileride meslektaş olacağımız için utanç duyuyorum

Mehmet İstemi hocadan Medeni Hukuka Giriş dersi almak isterdim. Çok şanslısınız.
Old 16-10-2010, 22:54   #293
kamaci

Varsayılan 16-10-2006 dan 16-10-2010 a

Sevgili Arkadaş;
Bu konuyu bundan tam 4 yıl önce açmıştım. Yani bugun bu konun 4. nü yıldönümü. Demekki azımsanmayacak kadar köklü ve derinden bir konuymuş ki 4 yıldır ortak bir kanıya varılamamış. Bu kadar radikal ve empatiden yoksun olacağımızı düşünmezdim. Bu konuyu başlatarak bazılarının gözünde "kapitalist hegomanya neferi","sistem çocuğu","doğuştan şanslı","lümpen","hukukçu değil tacir","parayla hukuk eğitimi satın alan" sıfatlarını kazanmış biriyim.

Tam 4 yıl önce Ankara daki bir vakıf üniversitesinin 1nci sınıfi hukuk öğrencisiydim(Üniversitenin adını burdan yazmıyorum reklam olarak görenler çıkabilir). Şimdilerde okulu bir yıl uzatmış artık yıl öğrencisiyim ama kabul görmeyen tek gerçek hala aynı. Vakıf öğrencisinden "hukukçu" olmaz.

Ben şundan eminim ki vakıf yada devlet farketmez herhangi bir üniversitede safi hukuk eğitimi almakla hukukçu olunmazmış.Hukuk fakültelerine; insanlara özel olan duyarlılık gösterebilme, empati, sempati, kabullenme, sevebilme, yapıcı ve üretken olma, uzlaşma konularını içeren zorunlu seçmeli dersler konulmalı ve kredisi yüksek tutulmalıymış.

4 yıldır bu konu üzerinde, radikal sınırlarını aşamayan, kendi teorilerinin kalıplarında şekil almış ve aldığı bu şekil yüzünden kalıbından bir türlü çıkamamış iki gruptan oluşan tüm "yorumcu" arkadaşlarıma saygılar ve sevgiler...
Old 18-10-2010, 20:35   #294
law and order

Benim de bu konuda önyargılarım var sanırım. Bir insan neden hukuk eğitimi almak ister? Hukuk nedir? Bu sorulara cevap verirken sanırım tüm cevaplarımızın içinde 'adalet' kavramı yer almaktadır. Peki parası olanın gidebildiği parası olanın gidemediği bir adaletsiz bir sistemden çıkıp da tam anlamıyla adalet kavramını oturtmak bence imkansıza yakındır. Tabii biraz da zihniyetle alakalı bir konu bu. Devlet üniversitelerinden mezun olan herkes mükemmel bir hukukçu adayı mı? Tabii ki hayır. Ama en azından adalet kavramını oturtturken kendileriyle çelişmeyecekler.Ya da ÖSS? Ne kadar adil bir sınav? Aslında keşke üniversiteler arasında bu farklılıklar olmasa da biz de bu konuları tartışmasak. Herkese saygılar...
Old 19-10-2010, 00:12   #295
kamaci

Alıntı:
Yazan law and order
Peki parası olanın gidebildiği parası olanın gidemediği bir adaletsiz bir sistemden çıkıp da tam anlamıyla adalet kavramını oturtmak bence imkansıza yakındır. Tabii biraz da zihniyetle alakalı bir konu bu.

Evet arkadaşım tamamen haklısın tabii biraz da zihniyetle alakalı bir konu bu.Söylediğine tamamen katılıyorum çünkü parası olamayanın gidemediği dershaneye lisede belkide 3 sene PARAsıyla gidip, dersaneye gidemeyen öğrencilerin yerine DEVLET üniversitelerine yerleşip ADELETten dem vuran zihniyetle alakalı. Vakıf üniversitelerindeki hukuk eğitimi alan kişilerin adalet ve eşitlik kavramına uymadığını vurgularken senin en başta yapman gereken PARAsı olmayanın gidemediği dersanelere gidip yeteri puan aldığın halde hukuk tercih etmemen gerekirdi. Yorumun başında dediğin gibi hukuk nedir? hukuk neden tercih edilir sorusunun cevabı da bu. Adelet kavramını en başta hukuk seçmeden önce kendinde sorgulayıp vakıf üniversitelerinin parçalarını düşünmek yerine parası olanın okuyabildiği dersanecelik sisteminin bir parçasını olduğunu hatırlasaydın eğer eminim ki sen hukuk fakültesini tercih etmezdin.
Old 20-10-2010, 11:05   #296
law and order

Keşke yazdığım paragraftan cümleler cımbızla çekilip çıkarılmasa da tüm paragraftaki anlam anlaşılabilse...
Old 21-10-2010, 20:49   #297
kamaci

Alıntı yaptığım kısım özellikle dikkatini çekmek istediğim kısımdı arkadaşım. Onun dışında benim paragrafımda senin yazdığın paragrafın tümüne atıf ve cevap var. "Hukuk nedir? neden tercih edilir","paraya endekslediğin adalet paradoksu","ve ÖSS"

Alıntı yapmamın sebebi sadece bir yerden yakalayıp eleştirmek değil dikkatini çekmekti ki çekmiş zaten.
Old 21-10-2010, 22:49   #298
law and order

Bu ikili tartışmanın uzamasından ve ortamın gerilmesinde oldukça rahatsızlık duyuyorum. Bu benim biraz da önyargılarımla oluştuğunu kabul ettiğim naçizane bir görüşümdür. Adalet kavramımı yeni yeni oturtmaya başladığım şu dönemlerde bana ters gelen düşünceleri paylaştım sadece. Geçmiş yazıları okudukça anladım ki sizin de başta benim düşüncelerim gibi olmasa da aklınızı kurcalayan bölümler varmış vakıf üniversiteleri konusunda.Kim bilir belki zaman ilerledikçe ve sizin gibi tecrübelendikçe benim de düşüncelerim değişir. Saygılar...
Old 22-10-2010, 22:26   #299
kamaci

İlgi ve alakanıza teşekkür ederim. Sonuçta hepimiz ortak bir amaç için bu yola farklı yollarla ve araçlarla çıktık. Vakti zamanında ünlü bir görüş olarak benimsenen "Amaçlar, araçları meşru kılar" da denebilir pek uymasada. Aslında en güzeli ortak bir amaca ulaşmak için ortaya çıkan farklı fikirlerde tümüne bakıldığındada bir bütündür. Kimi farklılıklarla bir bütün olabilme çabasıyla..
Old 23-10-2010, 14:04   #300
Emre Can

Devlet okullarındaki kaliteli hocalar bir süre sonra sonra vakıf üniversitelerine geçiyorlar doğrudur.Ben Mehmet İstemi hocayı kaçırdım mesela ben gaziye geldiğimde o Atılım'a gitmişti Ama şöyle de bir gerçek var hakim-savcı sınavı olsun kaymakamlık olsun kamu kurumlarındaki uzman yardımcılıkları olsun buraya öğrenci gönderen okullara baktığımızda ilk sıralarda hatta ezici bir üstünlükle devlet üniversiteleri var.Hatta Ankara,Gazi,İstanbul,Marmara,Dokuz Eylül,Selçuk sistemi kaplamış iyice.Burdan kimseyi küçümsediğim sonucu çıkmasın ama sonuçlarda ortada.

2004 yılının sınavını aynen yazmak istiyorum

Ankara Üniversitesi % 23,2

Gazi Üniversitesi % 18,6
Kocaeli Üniversitesi % 17,7
Dokuz Eylül Üniversitesi % 13,3

Anadolu Üniversitesi % 13,1
İstanbul Üniversitesi %13,0
....
Başkent Üniversitesi %5.5
Çankaya Üniversitesi %1,7

Başkentten 55 Çankayadan 57 kişi girmiş bunu da yazmakta fayda gördüm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi