Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcrada Alacalı Müvekkilden Alınacak Vekalet Ücreti Hakkında.

Yanıt
Old 15-04-2009, 15:54   #1
turbo

Soru İcrada Alacalı Müvekkilden Alınacak Vekalet Ücreti Hakkında.

Sayın Meslektaşlarım.

Aynı zamanda yakınım olan müvekkilimin adına başlatmış olduğum icra takibinde, borçlu, icra dairesine dosya borcunu ödeyerek dosyayı kapattı. Ben de icradan çektim ve müvekkilime ödeme yapacağım.

Fakat şöyle bir sorun var. Takip 140 TL'lik bir bonoya dayalı. İcradan, -vekalet ücreti hariç- 155 TL. çektim. Şimdi bu tahsilatta, müvekkilimden alacağım vekalet ücreti ne olacak? AAÜT'ne göre, oranlı vekalet ücreti olarak, %12 almam, Baro nezdinde ve Vergi Dairesi nezdinde sorun yaratır mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 15-04-2009, 20:27   #2
Ahmet AHMETOĞLU

Baro nezdinde ve Vergi Dairesi nezdinde sorun yaratacağını düşünmüyorum. Uygulamada binlerce dosyadan sadece karşı taraftan alınan vekalet ücreti ile yetinildiği de olmaktadır. İyi akşamlar
Old 15-04-2009, 20:40   #3
üye14072

sarf ettiğiniz emek ve mesainin karşılığı olarak hak ettiğinz vekalet ücretini alıp
bu ücret üzerinden önce kdv sonrada gelir vergisi ödemek suretiyle kamusal mükellefiyetlerinizi de yerine getirmeniz gerekli
bu sebeple
muhakkkak
bir tahsilat yapıp faturanızı kesin
bu noktada
rakamın azlığı mesele olacaktır.
Old 15-04-2009, 20:41   #4
üye14072

bence %12 kesin
Old 16-04-2009, 08:32   #5
turbo

Açıkçası düşük meblağlı takipleri, sırf bu sebeple geri çeviriyorum. Fakat araya yakınlar girince, durum değişiyor. 155 TL.'nin %12'si kesmek bence de yapılabilecek tek mantıklı seçenek.

Yorumlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 16-04-2009, 10:32   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan turbo
Açıkçası düşük meblağlı takipleri, sırf bu sebeple geri çeviriyorum. Fakat araya yakınlar girince, durum değişiyor. 155 TL.'nin %12'si kesmek bence de yapılabilecek tek mantıklı seçenek.

Yorumlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Bence almanız gereken ücret 160-TL.dir. (Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin 11/1 ve 12 maddeleri ve tarifenin İkinci Kısım İkinci Bölüm (1)'e göre)
Old 02-06-2010, 16:57   #7
Av. Rıdvan

burada nispi değil maktu vekalet ücreti almanız lazım ki o da 160 TL olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi