Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücreti hesabına ilişkin sorun

Yanıt
Old 29-03-2006, 14:19   #1
Av.Orhan

Varsayılan Vekalet Ücreti hesabına ilişkin sorun

Sayın meslektaşlarım.

Bugün başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.

İlama dayalı bir icra takibi başlattık.

Karşı taraf tehiri icra talepli olarak mahkeme ilamını temyiz etti ve dosyaya teminat mektubu koydu.

Karar onandı.

İcra dairesinden hesap cıkarmasını istediğimde icra vekalet ücretinin hesabında 2 noktada icra müdürü ile uyuşmazlık yaşadık.

Yaşadığımız sorun kısaca şöyle,

1 - Sayın icra müdürü, vekalet ücretini teminat mektubunun dosyaya yattığı 2005 yılı asgari ücret tarifesi üzerinden hesapladı, ileri sürdüğü mantıkta borçlunun dosya borcunu dosyaya 2005 yılında yatırdığı şeklinde idi.

Bu konuda yaptığım araştırma da aşağıda ki alıntı yaptığım yargıtay kararını buldum ve karardan benim vardığım sonuc kararın onanması ( 2006 )tarihinde yürürlükte olan tarifeye göre ücret takdir etmesi gerektiği yolunda oldu.

"Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

4.12.2001 tarihinde yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret tarifesinin 21. maddesinde "Avukatlık ücretinin takdirinde, hukuki yardımın tamamlandığı veya dava sonunda hüküm verildiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınır" hükmü getirilmiştir.

Somut olayda hernekadar icra takibine 26.10.2001 tarihinde başlanmışsa da, icra dosyasında hukuki yardım devam etmekte olup, teminat amacıyla icra veznesine para yatırılmışsa da henüz borç tamamen ödenmemiştir.

Bu durumda hukuki yardım devam ettiğinden yürürlüğe giren 4.12.2001 tarihli Avukatlık Asgari Ücret tarifesine göre icra vekalet ücretinin hesaplanması gerekmekle olup, aksine düşünce ile icra müdürlüğünce yapılan işlemin doğru bulunarak şikayetin reddine karar verilmesi isabetsizdir"

İkinci olarak ve benimde kafamı karıştıran icra müdürünün asgari ücret tarifesinde ki oranları yorumlama şekli oldu. Sanırım örnekseme yoluyla onun ve benim hesaplama yöntemlerimi yazar isem sorun daha iyi anlaşacak.

İcra Müdürünün hesap yöntemi: ( 16.500 YTL olarak düşünürsek )

İlk 5.500 YTL İcin % 12
Sonra Gelen 5.500 YTL İcin % 10 ( 5.500 + 5.500 )
3 dilime sarkan 5.500 YTL için % 8
Toplam 16.500 YTL

Yani icra müdürü tarife de yazılı ikinci dilim olan ( 2005 yılı verilerine göre ) 11.000 YTL'ye % 10 şeklinde ki hesabı ilk dilimde yer alan 5.500 YTL yi düşerek tekrardan 5.500 YTL üzerinden hesaplamaktadır.

Bana göre de olması gereken,

5.500 YTl İçin % 12
11.000 YTL İçin %10
16.500 YTL toplam şeklindedir.

Bu hususta yaptığım araştırmada icra müdürünü ikna edebileceğim bir yargıtay kararı yada yazılı bir belgeye ulaşamadım. Sanırım sorun şikayet yolu ile cözülecek.

Sizinde bu konuda ki fikirlerinizi almak, başına gelebilecek arkadaşlara bir fikir vermesi acısından konuyu buraya yazma ihtiyacı duydum.
Fikir beyan eden tüm meslektaşlara şimdiden teşekkürler.

Old 29-03-2006, 15:45   #2
Rauf

birinci sorun ile ilgil iolarak: asgari ücret tarifesinde belirtildiği üzere ödeme yapılacak tarih esas alınacağından ödeme teminatın verildiği tarih değil hesaba aktarıldığı tarihtir. Teminat İhtiyadi tedbir niteliğindedir. tahsil anlamını taşımayacağı aşikardır. Verdiğiniz yargıtay ilamı da en güzel emsal dır.
ikinci sorunda da tarife de açık bir şelikde sonraki tabiri kullanuldığı için belşrtilen dilimden sonra gelecek miktar üzerinde hesaplama yapılacaktır. karşı taraf la icra tetkik e şikayet yoluna gidildiğinde ayrıca vekalet ücretine hüküm edileceği izah edilip çözüm bulunması en ideali olacağını düşünüyorum.
selamlar.
Old 29-03-2006, 16:11   #3
ALİ HAKAN AKALIN

Yanıt veren meslekdaşıma katılıyorum. Sn. İcra Müdürünü ikna etmeye çalışmayın (genelde olmazlar) ,şikayet ile daha net sonuç alırsınız.Selamlar.
Old 29-03-2006, 19:03   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

16.500 ytl'nin 2006 Yılı için asgari avukatlık ücreti 1.770- YTL'dir (ilk 6.000/100*12=720-YTL, sonraki 12.000 için (16500-6000) 10.500/100*10=1.050-YTL toplam 1.770-YTL)
Old 30-03-2006, 09:25   #5
Av.Orhan

Cevaplar için teşekkürler.

İşin bir diğer boyutuda hesaplamayı yapan Müdür Y. bey bu hesabı bir excel tablosunda antet olarak hazırlanmış form üzerinden yapıyor. Yani önüne gelen tüm dosyalarda bu şekilde vekalet ücreti hesaplıyor. Bu uygulamayı ne kadardır devam ettiriyor bilmiyorum ama sonuc olarak ilgili icra dairesinde, dosyadan para ceken meslektaşlarımızın coğu bu hususa dikkat etmiyorlarsa eksik vekalet ücreti alıyorlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi