Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

karayolları genel müdürlüğünün tüzel kişiliği var mı yok mu yoksa husumet kime

Old 20-06-2006, 19:03   #1
kerim

Rahatsiz karayolları genel müdürlüğünün tüzel kişiliği var mı yok mu yoksa husumet kime

ilk önce öğrenmek istediğim karayolları genel müdürlüğünün tüzel kişiliği var mı yok mu yoksa husumet kime yöneltilir
birde köylü su kullanıyor arazisinde devlet adama 1000 lira para öde diyor adam bunun iptali için nereye başvurur hangi mahkemeye açılır
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler sağolun çok zor bir sınavdı yamulduk bunları merak ettim
Old 20-06-2006, 20:50   #2
Tractatus

Husumeti Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na yöneltiniz.
Old 20-06-2006, 23:13   #3
bertrand

Selam,

İlk sorunuzu anladım ancak ikinci sorunuzu anlamadım. Bu nedenle ilk sorunuza yanıt vermeye çalışacağım.

Normalde Karayolları Genel Müdürlüğünün tüzelkişiliği yok. Bağlı bulunduğu Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne husumet yöneltilmesi gerekir. Ancak uygulamada şöyle bir durum var. Yargıtay ve doktrinde bir idari yapılanma içerisindeki bir kuruma karşı dava açılması halinde bu kurumun tüzel kişiliği bulunmasa bile mahkemece hüküm verilirken husumet resen tüzel kişiliğe sahip üst kurum leh veya aleyhine verilmesi gerektiği kabul edilmektedir. Usul ekonomisi gerekçesi ile birlikte bu durum "husumet" sorunu olarak değil, "temsilcide yanılma" olarak değerlendirilmektedir.

Saygılar...
Old 22-06-2006, 18:57   #4
kerim

Varsayılan teşekkürler

ya öyle bir hal ki sınavda sorulan soruları başka asistan hocalar dahi zorlanıyor çok karışıktı ondan meraktan ben de öyle düşündüm ama bakanlık olarak ulaştırmayı yaptım hiç bayındırlık aklıma gelmedi teşekkürler sağolun
ikinci sorum da ise bir köylü arazisini suluyor bu sulamadan sonra idare köylüye 1000 lira para ödemesini söylüyor köylüde bu suyu dereden aldım diyor ve bunun iptali için hangi mahkemeye başvurmalı idi soru vergi mi idare mahkemesi mi
Old 17-07-2006, 16:36   #5
lawyerpiskin

Kerim ikinci sorundaki 1000 lira bir vergi olmadığı için kaanatimce hizmetten yararlanma bedeli olduğu düşünülmüş olabilir bunun için idareye ödenmesi gereken bir paradır dolayısıyla idarenin bu işlemine karşı idareye bir itirazda bulunulması gerekir.Yine ilgili mevzuat vb metinlerin incelenmesinde fayda var diye düşünüyorum.
Old 21-07-2006, 13:36   #6
Ferhat PİŞKİN

Karayolları Genel Müdürlüğü Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na bağlı bir kamu tüzel kişisidir.İç yapısını tam olarak bilmiyorum ama aldığı kararlarda idari başvuru merci olabileceğini düşünüyorum üst makam oalrak da T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı denetimi altındadır.
Kullanılan suyu kim sağlıyor.Su kaynaktan mı yoksa kaçaktan mı meydan gelmiş.Ödenmesi gereken 1000 lir ceza mı yoksa suyun kullanım bedeli mi bu sorulara yanıt verirseniz daha yararlı bilgiler verebileceğimi düşünüyorum.
Old 22-07-2006, 11:10   #7
Yücel Kocabaş

Arkadaşlar genelde " Karayolları Genel Müdürlüğünün tüzel kişiliği bulunmadığı , husumetin Bayındırlık ve İskan Bakanlığına yöneltilmesi " gerektiği yolunda yanıt vermişler.

Soru sahibi, bu konuyu sınavda sorulan soru nedeniyle açtığını söylüyor. Kendisi için konu gündemden düşmüş olabilir ama bellekte yanlış bir bilgi kalmasın diye söylüyorum.
Alıntı:
KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞ VE GÖREVLERİ HAKKINDA 5539 SAYILI KANUN
Madde 1 - Bayındırlık Bakanlığına bağlı, tüzelkişiliği haiz olmak ve katma bütçe ile idare edilmek üzere Karayolları Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Bu idareyi Genel Müdür temsil eder.

Hükmü gereği Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ayrı tüzel kişiliği vardır. Bu idareyi Genel Müdür temsil eder.Bu idarenin ayrı hukuk müşavirliği kuruluşu vardır. Davalarını hazine avukatları değil Genel Md.lük avukatları takip eder. Davalarda husumetin Genel Müdürlüğe yöneltilmesi gerekir.

Husumet konusu özellikle uygulamada sıkça görülen karayolları kamulaştırılmaları ve kamulaştırmasız el atma davaları nedeniyle önem göstermektedir.

Saygılarımla.
Old 17-09-2006, 23:13   #8
Çaba

Davalarını artık Hazine Avukatları takip ediyor.
Old 18-09-2006, 14:46   #9
haselle

Karayolları Genel Müdürlüğü Genel Bütçe içine alındığından davaları 4353 sayılı yasa gereği Hazine Avukatları tarafından yürütülmektedir.Ancak Tüzel Kişiliği de devam ettiğinden husumet Karayolları Genel Müdürlüğüne yöneltilebilir.
Old 19-09-2006, 23:46   #10
Yücel Kocabaş

5538 s.Kanun 36.maddesi ile Karayolları Genel Müdürlüğü vs.kuruluşların avukatları yasa gereği hazine vekili olmuş ve önceki görevleri ilk yazımızın yayınından sonra 28 Temmuz 2006 tarihi itibariyle sona ermiştir.

Saygılarımla.
Old 08-11-2006, 10:57   #11
sönmez

az evvel, Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine açmış olduğum bir davam husumet yönünden reddedildi.
Old 08-11-2006, 11:04   #12
sadakat

bu sorunun en net yanıtını Metin Günday'ın idare hukuku kitabında bulabilirsiniz.zira idare hukukunda o bir üstad iyi çalışmalar
Old 09-11-2006, 00:08   #13
Çaba

Sayın Sönmez Karayollarının dosya devirlerinden doğan bir red kararı mı yoksa karayollarının görev alanına girmeyen bir konudan dolayı red kararı mı?
Old 09-11-2006, 12:57   #14
sönmez

sayın çaba,
kısa kararda sadece, husumetten red denildi. bir ara sadece karayollarının tüzel kişiliği kalktı beyanları dolaştı salonda ama tam dayanağı, gerekçeli karar ile öğreneceğim. teşekkür ederim.
Old 09-11-2006, 19:48   #15
Çaba

Sayın sönmez
Biz karayollarının dosyalarını devir aldık.Kararı merak ettim, gerekçeli kararı tebliğ aldığınızda yazarsanız sevinirim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi