Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aİhm Şİkayet Hakkinda

Konuyu Kilitleyin
Old 11-02-2009, 05:42   #1
Konuk

Mutsuz Aİhm Şİkayet Hakkinda

Onun için ailemle 4 yıl savaştım. Ona rağmen mezun oldum büyükşehire gelip iş buldum hayatımı kurdum. Sonra o geldi. Ne ailemden ne ondan vazgeçebildim. Sonra evlendik. Evlenirken kredileri ben çektim, işyeri ile ilgili, kendiyle ilgili, ailesiyle ilgili pekçok sorunu sırtımda taşıyıp hallettim. Yıllarca işiyle evli bir adamı eve çekmeyi denedim olmadı. Beni yanılttı, kandırdı vs... 3 yıl boşanalım demesini bekledim, en sonunda dedi ama deyişi de pek komikti. Hasta yatağındaki kadına "ben birinden hoşlanıyorum, boşanalım" diyen bir erkek!

Sonuç; anlaşmalı boşandık, paldır küldür, bir günde bitti. Protokol gereği tazminat vardı ama cüzi ve nafaka talebim tehditleri nedeni ile olamadı. Sonra ailemin de ilk kez karşılaştığı bu olay nedeni ile çaresizliği beni 2 yıl süren saçma bir yaşam savaşına sürükledi ve yenildim.

Yalnız boşanmış bir kadın olarak yaşama hakkım yoktu almayı denedim ama olmadı. Ben iş istedim toplum et, ben para istedim toplum et ben insanca kadınca onurluca yaşamak istedim onlar et.
Çünkü yalnızdım boşanmıştım. Sadece cinsel ihtiyaçlarım olabilirdi ve toplumun erkekleri de kendilerini beklediğimi sanıyorlardı. Direndim. Olmadı. Bitirdim savaşı ve çekildim sahneden.

Elimdeki parayı da tükettim, borca saplandım. Ve eğitimli donanımlı bir kadın olmama rağmen iş bulamıyorum, gelirsizim ve borçlarım artıyor. Şaşkınım yaşadığım ülkedeki çaresizliğime. Bunları yaşamak için mi cahil kalmadım ben! Keşke aptal bir kadın olsa idim en azından farkındasız yaşardım başıma gelenleri, kader der geçerdim. Olmuyor.
Boşanmanın bedelini kadın ödüyor ve bu ülkede boşanan kadınların hepsinin hukuki eğitimsel desteğe ihtiyacı yok

Dilekçeme kadar kendim yazmışım adliyede, katibe rağmen düzeltmeler yapmışım, hasta halime rağmen tüm aile karşımda olmasına rağmen (boşanayım yeter ki) süreci bitirmişim.

Benim boşanmış kadın olarak tek ihtiyacım olan şey iş ve gelir. Devlet nerede? Devlet diyor ki ailenin yanına git. Ailem bana niye bakmak zorunda?. Böyle saçmalık olur mu? İşe giriyorsunuz haksız nedenle sizi işten çıkarıyor, maaş alacağınız kalıyor onu dahi talep edemiyorsunuz.

İç hukukla halledebileceğim hiçbir meselem yok. Hepsi direkt AİHM kapsamında. Ama bana diyorlar ki önce iç hukukta ara. Yok sonuç alamayacağımı biliyorum. Bana direkt AİHM'ne gitmenin yollarından bahsedin.

Tükendim, tıkandım, yoruldum, yaşamak istiyorum. Aldatma mahkeme sürecini ve yıpranmayı artırır ve uzatırdı benim zaten istediğim şeydi boşanma o yüzden hiç uğraşmadım Her zaman yaptığım gibi sadece işini kolaylaştırdım. Tazminatım gitti, emeklerim gitti, zamanım gitti ve maalesef karşılığını alamadım.

Duygusal yaklaşmaktan kaybediyoruz hep. Anneni düşün babanı düşün çevreyi düşün. Ne geldi ise başıma hep sizleri düşünmek yüzünden geldi zaten.

Kısacası: ben devleti AİHM'ne direkt şikayet etmek istiyorum.

Param yok. Hukuki yardım istiyorum..

AİHM'ne direkt olarak iç hukuku karıştırmadan devleti bana bakmadığı, anayasal haklarımdan beni mahrum ettiği, sosyal yardımlardan mahrum ettiği, iş bulmadığı, gelir yoksunu ettiği ve bunun da durumumu daha da kötüleştirdiği vs. gibi nedenlerle, daha doğrusu kadın haklarının sadece lafta olduğunu şikayet etmek üzere nasıl başvuru süreci izleyebilirim?
Old 12-02-2009, 16:54   #2
Themis99

sayın konuk,
AHİM' e müracaat edilmesinin koşullarını kısaca açıklamaya çalışacağım.

Sözleşme ve Protokollerinde tanınan hakların Sözleşmeye taraf devletler de biri tarafından ihlal edilmesiden zarar giren veya zarar gördüğü iddiasında bulunan her gerçek kişi, hükümet dışı kuruluş veya diğer kişi grupları AHİM 'e başvurabilir.
Kişilerin bireysel başvuruda bulunabilme hakkını kullanabilmeleri için , sözleşme ihlaline yol açtığı eylem yada işlemden dolayı zarar görmüş olmaları, mağduru olmaları yada hakkının çiğnenmiş olması gerekir. Aksi halde kişiler taraf sıfatı kazanamaz.

Bireysel başvuru hakkının muhatabı ,sözleşme ve eki Protokol hükümlerine aykırı eylem ve işlemde bulunan sözleşmede tanımlanan hak ve özgürlükleri ihlal eden sözleşmeci devlettir.

AİH Sözleşmesinin 35 .maddesi hükmü gereğince, ancak iç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra ve kesin karardan itibaren 6 aylık süre içinde AİHM 'e başvurulabilir.

Ancak iç hukuk yollarının tüketilmesi koşulu her uyuşmazlığın özel koşulları içerisinde ve her devletin kendi iç hukunun sağladığı yada sağlamadığı olanaklara göre farklılık gösterir. Başvurucu, uyuşmazlık konusu olay hakkında iç hukukta öngörülen mekanizmalara başvurmuş ve tüketmiş olmalıdır.

Ancak tüketilecek iç hukuk yollarının
-etkin
-ulaşılabilir
-normal usulün bir parçası
-makul bir başarı şansı sunması gerekir.
Ulusal hukukta öngörülen iç hukuk yollarının etkin ve yeterli olmaması durumunda başvurucu iç hukuk yollarını tüketmeden yada tükenmesini beklemeden başvuruda bulunabilir.
İhlal yasadan yada idari işlemden kaynaklanmakta ise iç hukuk yollarının tüketilmiş olması şartı aranmaz.
İç hukuk yollarının makul sürede bitmiş olması gerekir. Makul sürede bitmeyen iç hukuk yollarının tamamlanması beklenmemelidir.

Prosedür bir hayli uzun ve karmaşıktır.

Müracat etmek istediğiniz yolla ilgili olarak mutlaka bir avukatın hukuki desteğinden faydalanmanız, mali durumunuz buna uygun değil ise bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla ücretsiz bir avukatın hukuki yardımından faydalanma talebini bildirmeniz, hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi