Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadın yurttaşların güçlendirilmesi için 'Eğitici Eğitimleri'

Yanıt
Old 15-09-2009, 23:32   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Kadın yurttaşların güçlendirilmesi için 'Eğitici Eğitimleri'

KA-DER Kadın yurttaşlaın güçlendirilmesi için 'Eğitici Eğitimleri' başlatıyor
'Kadın eğitici havuzu' oluşturuluyor
Birleşmiş Milletler Demokrasi Fonu Desteğiyle gerçekleştirilecek projenin uygulanması 7 bölgede 2010 yılına kadar sürecek

Kadınların yurttaş olarak hakları konusunda bilgi sahibi olması, toplumsal yaşama tam katılımı, kadın haklarının daha çok paylaşılması ve kullanılması için kadın sivil toplum örgütleri arasında bir dayanışmayı geliştirmek amacıyla Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Birlesmis Milletler Demokrasi Fonu (UNDEF) desteği ile “Kadın Yurttaşların Güçlendirilmesi” projesi başlatıyor.

2010 yılı sonuna kadar devam edecek proje kapsamında kadın sivil toplum örgütlerine ve kadın gruplarına, tamamladıklarında bilgilerini başkalarına aktarabilecekleri bir zemin oluşturacak, “Kadının insan hakları” konulu “eğitici eğitimi” verilecek.

“Eğitici eğitimleri” Türkiye’nin 7 bölgesinden 14 ilde yapılacağı bildirildi. Eğitim sürecinde, sivil toplum örgutlerinden ve kadın gruplarından eğitimlere katılacak kadınlardan bir "Kadın eğitici havuzu" oluşturulması da öngörülüyor.

Her bir eğitimin 5 gün sürmesi ve katılımın 25 kişi ile sınırlandırılması planlanlanırken, Eğitimler sonunda katılımcılara “eğitici sertifikasi” verilecek; sertifikalı eğiticiler, üyesi oldukları sivil toplum örgütleri ile kendi illerinde bulunan sivil toplum örgütlerinde veya kendi olusturacakları gruplarda kadının insan hakları konusunda eğitim verebilecek donanıma sahip olacaklar.
Bu eğitimler aracılığıyla ülke çapında hak temelli politikaların oluşturulması ve hakların kullanılması bilincinin yaygınlaşması, kişi ve kurumların bu alanlardaki etkinlik kapasitelerinin artırılmasına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

EĞİTİM KONULARI VE İLLERE GÖRE EĞİTİM PROGRAMI
"Grup çalışmaları becereleri", "Toplumsal cinsiyet" ve Kadın hakları" konularını içeren eğitim programlarının uygulanacağı iller ve tarihleri şöyle:

İZMİR EĞİTİCİ EĞİTİMİ
Eğitim Yeri: Izmir
Eğitim Tarihi: 30 Eylul- 4 Ekim 2009
Davetli iller: İzmir, Manisa, Aydın, Kütahya
Son başvuru tarihi: 21 Eylul 2009 Pazartesi
Başvuru kabul bildirim tarihi: 25 Eylül 2009 Cuma

DİYARBAKIR EĞİTİCİ EĞİTİMİ
Eğitim Yeri: Diyarbakir
Eğitim Tarihi: 14 Ekim- 18 Ekim
Davetli Iller: Diyarbakir, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak
Son başvuru tarihi: 5 Ekim 2009 Pazartesi
Başvuru kabul bildirim tarihi: 9 Ekim 2009 Cuma

VAN EĞİTİCİ EĞİTİMİ
Eğitim Yeri: Van
Eğitim Tarihi: 21 Ekim- 25 Ekim
Davetli Iller: Van, Hakkari, Bitlis, Agri, Igdır, Kars, Ardahan
Son Başvuru Tarihi: 12 Ekim 2009 Pazartesi
Başvuru kabul bildirim tarihi: 16 Ekim 2009 Cuma

ANTAKYA EĞİTİCİ EĞİTİMİ
Egitim Yeri: Antakya
Egitim Tarihi: 4- 8 Kasim 2009
Davetli Iller: Antakya, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş
Son Başvuru Tarihi: 26 Ekim 2009 Pazartesi
Başvuru kabul bildirim tarihi: 30 Ekim 2009 Cuma

SAMSUN EĞİTİCİ EĞİTİMİ
Eğitim Yeri: Samsun
Eğitim Tarihi: 11- 15 Kasim 2009
Davetli Iller: Samsun, Sinop, Amasya, Çorum, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Düzce, Bolu.
Son Başvuru Tarihi: 26 Ekim 2009 Pazartesi
Başvuru kabul bildirim tarihi: 30 Ekim 2009 Cuma

“Eğitici Egitimi”ne başvuru yapmak isteyen STK’ların, STGM’nin <http://www.stgm.org.tr/stkhaberdetay.php?detid=2232> adresinde ve KA-DER web sayfasında egitim duyurusunun ekinde yer alan başvuru formunu doldurarak, <kader@ka-der.org.tr> adresine veya 0 (212) 273 25 36 numaralı faksa göndermeleri gerekiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi