Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylaşımsız boşanmak istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2009, 12:22   #1
Konuk

Varsayılan mal paylaşımsız boşanmak istiyorum.

iyi günler.ben 6 yıllık evli bir bayanım bir kamu kurumunda çalışıyorum.Eşimin hakaret,küfür ve aşağılamalarından bıktım.ikimizde çalışıyoruz.5 yaşında bir oğlumuz var.benim maddi gelirim daha iyi.evlenmeden önce iki dairem var ve kira geliri alıyorum.maaşımla birlikte hepsini eşime verdim ve 1 araba ile daire aldık.oğlumu ve maaşımla ve kiralarla aldığımız malları paylaşmak istemiyorum.ben olmasaydım tek başına değil mal almak bize bile zor bakardı.birde hakaretler ailemi istememesi gibi sorunlar eklenince ne yapacağımı şaşırdım.herşeyi paylaşmak zorundamıyım.oğlumun velayetini nasıl alabilirim.yardımlarınızı bekliyorum.
Old 27-04-2009, 15:53   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı bir boşanma davası açabilirsiniz.

Açacağınız bu davada, şiddet, hakaret ve küfüre yönelik iddialarınızı ispat ederek eşinizin KSURULU olduğunu kanıtlama yoluna gideceksiniz. En yakın akrabalarınız dahi, tanığınız olabiliceği gibi varsa, dayak raporu, savcılık soruşturması ve yazılı delillerden de yararlanabilirsiniz.

Evlenmeden önce aldığınız iki ev paylaşıma konu değildir.

Evlilik tarihinden sonra, bu iki kişisel malınızın kira gelirleri ise, mal rejiminin tasfiyesinde hesaba katılacaktır.

Evlilik tarihinden sonra karşılığı ödenerek alınmış olan bir ev ve daire üzerindeki katkınızı somut olarak kanıtlamanız halinde, Medeni Kanun 227.maddeye göre değer artış payı alacağınızı dava edebilirsiniz. (Sonradan alınan ev ve arabanın mülkiyeti eşinizin üzerinde ise)

Eğer bu iki mal varlığı değeri de sizin mülkiyetiniz de ise, eşiniz yukarıda bahsi geçen davayı açabilir, tabiki somut katkısını ispat etmek durumundadır.

Mülkiyeti sizin üzerinizde bulunmayan ve evlilik birliği içinde edinilmiş mallara ilişkin olarak, boşanmanın kesinleşmesinedn itibaren 10 yıl içinde, edinilmiş mal rejiminin tasfiyesine yönelik alacak davası ve değer artış payınıza yönelik alacak davası açabilirsiniz.

Veleyet, hususunda ise, 5 yaşındaki çocuğun anne bakım ve ilgisine muhtaç olduğu açıktır. Velayetinin size bırakılması doğal olandır.

Mahkeme, çocuğun yüksek yararına yönelik yapacağı araştırma ile, velayet hususunda bir karar verecektir.

Bu hususta, uzman psikolog raporu alma yoluna gidebilir, tanık ifadelerinden yararlanır, çocuğun boşanma sonrası yaşayacağı ortamı değerlendirir ve sadece ve sadece çocuk yararına bir karar verir.

Sayın Katılımcı;

Boşanma ve mal rejimi tasfiyesi çok fazla detay içeren konulardır.

Velayetin tayininde çocuğunuzun ve sizin haklarınızı en iyi şekilde koruyabilmek ve mahkemeye aksettirmek hususunda MUTLAKA hukuki desteği DOĞRUDAN alınız.

Medeni kanun her türlü olasılığa yanıt verecek düzenlemeler içermektedir. Hukukta usulün de çok önemli olduğunu vurgulamaktayız.

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için profesyonel avukatlık hizmeti alınız.

Saygılarımızla.
Old 27-04-2009, 16:17   #3
Av. Fatma Hoşgör

Sayın konuk,
Eşinizin sizi aşağılaması hakaret ve küfür gibi davranışlar boşanma sebebidir. Bunları kanıtlamanız durumunda boşanabilirsiniz.
Velayet açısından anlatımlarınıza dayanarak söylüyorum siz daha avantajlı görünüyorsunuz. Normal olanı velayetin sizde kalmasıdır.
Ancak velayet konusunda mahkeme çocuğun yararını gözetecek ve ona uygun bir karar vermeye çalışacaktır.

Mal paylaşımı konusunda evlilik boyunca aldığınız araba ve ev paylaşıma konu olabilecektir ancak bu mallar sizin adınıza kayıtlı ise paylaşımı eşiniz talep edecektir. Tasfiye davaları boşanmadan sonra da açılabilir. Siz boşanma davanızı tasfiye istemeden açabilirsiniz. Ancak eşiniz boşanma davası kesinleştikten sonra 10 yıl içinde söz konusu davayı açabilir.

Mal rejimine ilişkin davalarda evin yarısının yada aracın yarısını diğer eşe tesciline şeklinde karar verilmez. Bu davalarda katılım alacağı payı olan eş diğer eşten alacak hakkına sahip olur ve bu müktar hesaplanarak birinin diğerinden bu miktar kadar alacağı olduğuna karar verilir.
Bu nedenle özetle tasfiye talep etmeden boşanabilirsiniz. ancak eşiniz boşandıktan sonra tasfiyeye ilişkin dava açabilir.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi