Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma dilekçesine verilecek cevap

Konuyu Kilitleyin
Old 10-10-2009, 18:59   #1
Konuk

Varsayılan boşanma dilekçesine verilecek cevap

eşim tedbir istemem üzerine boşanma dilekçesi vermiş,dün teslim aldım.öncelikle cevap vermenin bi günü varmıdır(10 gün içinde falan gibi)vereceğim savunmanın formatı nasıl olmalıdır.şiddetli geçimsizlik sebebi olarak yazdığı şeyler,beni hor görür,aşalar,cahil der,tayin için evlendiği kanatindeyim şeklinde.muhakkak herkes kendini haklı görür ancak kesinlikle alakası yok mağdur olduma inanıyorum.son tartışma da haklıydım ama ii günlerin hatrına boşanmak istemiyorum.boşanmak istemeden tazminat da istenebilir mi?
Old 10-10-2009, 19:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açılıp dava dilekçesi duruşma gününü bildirir şekilde size teblig edildiğinde 10 günlük süreniz başlar.Bu on gün ilk itirazlar ve karşı dava açmak bakımından önemlidir.Örneğin dava yetkisiz mahkemede açılmış ise itiraz bu on gün içinde yapılmalıdır.Yine siz de boşanmayı düşünecek olur iseniz kendi gerekçeleriniz ile bu dava içinde karşı dava açmak olanağına sahipsiniz.

Davayacevabın formatı nasıl olmalıdır sorusundan anlaşıldığı kadar ile davanızı takip edecek bir avukat henüz tayin etmemişsiniz.Buradan verilecek yanıtları davanızda savunma olarak sunmanız zararınıza olabilir.Hatırlatırız ki KAHDEM dilekçe örneği yayınlamamaktadır.

Hemen bir avukat tayin etmeniz,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanız uygun olacaktır.

Yukarıda belirtilen ilk itirazlar yapılmayacaksa veya koşulları yoksa veya ilk itirazlar yapılsa bile on gün içinde ilgili mahkemeye bir dilekçe vererek avukat atanması için baroya başvuracağınızı bu nedenle cevap sürenizin duruşma gününe kadar uzatılmasını talep edebilirsiniz.
Old 12-10-2009, 20:56   #3
Konuk

tşk.ederim.Eşimin dilekçesinde yazdıklarına karşı cevaplarım ile avukata başvurdum.öncelikle 10 gün süresi olmadını söyledi,kaleme gidip sordum da 10 gün var dediler,nasıl söylesem ki...formatına uygun yazdıracağım cevabımın yanısıra neler yapabilirim,hani hak kaybına uğramamam için burda av.aklına gelmemiş bilgiler vardır belki rica etsem,şimdiden allah razı olsun.(mesela eşimin alıp götürdüğü araba ve takılar için gibi)
Old 12-10-2009, 21:56   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Boşanmak istemediğinizi belirtmekle; sizin değil dava açan eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamak üzere davanızın takibinde bir meslektaşımızın fiili desteğinden yararlanmanız en doğrusudur.

Alıntı:
(mesela eşimin alıp götürdüğü araba ve takılar için gibi)

Bu kurduğunuz cümleye göre de, ziynet eşyalarınız için dava açmanız gerekecektir.

Sayın Katılımcı,

Somut durumunuzu tüm detayları ile ve taleplerinizin neler olduğu noktasında bir meslektaşımız ile DOĞRUDAN görüşüp yol haritası belirlemeniz YARARINIZADIR. .

Hak kaybına uğramaz, gereksiz masraF yapmaz ve gereksiz zaman kaybına uğramazsınız.

Saygılarımızla.
Old 27-10-2009, 18:12   #5
Konuk

Eşimin boşanma davasına aynı dosya içinde karşı dava açtım. içinde cevaplarım var,eşimin kullandığı arabamız için ihtiyati tedbir kararı istemim var ve tazminat taleplerim var. Avukat aracılığı ile hazırlanmış olmasına rağmen, verirken hakim üzerini imzaladı, dosyanın içine koydular. Benden hiçbir harç gideri talep edilmedi ve 1 aydır herhangi bir işleme tabi tutulmamaktadır. ben bilmediğim için doğru olan bu mudur? değerli bilgilerinizi öğrenmek istedim
Old 27-10-2009, 18:56   #6
Konuk

Mrb. Benim sorum eşim altınlarım ve babamın katkısı ile alınan, boşanma davası sürerken ihtiyaçlarımdan dolayı satmaya mecbur kaldığım( zaten ederi fazla değil,eşimin katkısı da hiç yok) gayri menkul için alacak davası açmış. Daha önce altınların oraya gittini söylemiştim. Bu durum da ziynet davası açma hakkım doğar mı? Şimdi ben Ne yapmalıyım. Teşakürler.
Old 27-10-2009, 20:36   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Mrb. Benim sorum eşim altınlarım ve babamın katkısı ile alınan, boşanma davası sürerken ihtiyaçlarımdan dolayı satmaya mecbur kaldığım( zaten ederi fazla değil,eşimin katkısı da hiç yok) gayri menkul için alacak davası açmış. Daha önce altınların oraya gittini söylemiştim. Bu durum da ziynet davası açma hakkım doğar mı? Şimdi ben Ne yapmalıyım. Teşakürler.

Sayın Katılımcı,

Tüm bedeli size ait altınlarla ve babanızın size yaptığı bağış ile alınan ev şahsi malınızdır.

Bu halde eşinizin tasfiye payı ya da değer artış payı alacağı söz konusu olmaz.

Ancak eşiniz, bu evin alımında somut bir katkıda bulunmuş ise veya bu evin korunmasında, iyileştirilmesinde, değerinin artmasında bir katıkda bulunmuş ise, bunu ispatlayarak, bu alacağını dava edebilir.
Old 27-10-2009, 20:41   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimin boşanma davasına aynı dosya içinde karşı dava açtım. içinde cevaplarım var,eşimin kullandığı arabamız için ihtiyati tedbir kararı istemim var ve tazminat taleplerim var. Avukat aracılığı ile hazırlanmış olmasına rağmen, verirken hakim üzerini imzaladı, dosyanın içine koydular. Benden hiçbir harç gideri talep edilmedi ve 1 aydır herhangi bir işleme tabi tutulmamaktadır. ben bilmediğim için doğru olan bu mudur? değerli bilgilerinizi öğrenmek istedim

Ve buradaki anlatımlarınız ile yanıt vermek sağlıklı olamayacaktır. Davanızı buradan çözmemiz mümkün de olmayacaktır.

Lütfen, dava dosyanızı bir meslektaşımıza incelettiriniz ve her aşamada doğrudan FİİLİ hukuki yardım alınız.

Yoksul iseniz ve hiç bir yerden geliriniz yok ise, tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için davanızın olduğu yer barosunabaşvuruda bulununuz.

Profesyonel destek alınız.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi